Saç Bakımı

featured

Saç Bakımı Rehberi

Saç bakımını genel olarak değerlendirdiniz mi? Saç bakımı bir kaç uygulamadan ibaret değildir, bütün olarak ele almalısın sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsan. Saç bakımı dediğimiz de aklımıza ne geliyor? Pahalı ürünler ya da bir çok doğal malzemeden karıştırarak saça uygulanan bir kaç maske tarifleri mi? Maalesef tüm rutin bu değil. Saç bakımı, saçımıza uyguladığımız dışarıdan bakımları kapsamaz. Aynı şekilde içeriden de yani sağlıklı beslenerek ve bol su tüketerek de saç bakımımızı sağlamış oluruz. Saç bakımı çok kapsamlı bir uygulama. Bunun buharı var, kesimi var, beslenmesi var, ürünlerle verdiğiniz destek var, doğal ürünlerle hazırladığınız maskeler var, kimyasal ürünlerle saç bakım uygulamaları var da var maalesef. Şimdi bunları gruplar haline getirelim.

1. Saç Bakımı

Saç Bakımı
Saç Bakımı

İlk saç bakımı denildiğinde, aklımıza gelenler şampuanlama, kremleme ve dışarıdan satın aldığımız ürünlerle maskeler gelir aklımıza. Şahsen benim ilk o geliyor. Ben saç bakımı yapacağım dediğinizde adım adım gitmeniz gerektiğini bilin. Saçınızda ne tür problem varsa öncelikle onu analiz edin, bulun. Kaç tane problem var? Şimdi bir çok problem bulabilirsiniz her problem için ayrı ayrı şampuan almamalısınız. Hangisi daha ağır basıyorsa, örneğin saçınızda kırılmalar var fakat çok kuru belki de kırılmalar çok kuru olduğu için oluşuyor her sebebin altındaki yatan sebebi inmelisiniz. Böylelikle en ağır basan probleminizi bulabilir ve problemi giderecek bir şampuan satın almalısınız. Böylelikle derdinize derman bulabilirsiniz.

Belki de bir şampuanla bile saç bakımınızı sağlayarak saç probleminizden kurtulacaksınız, tabii sadece şampuanla bitmez bilirsiniz ki çoğu şampuanlar hatta tüm şampuanlar diyebilirim saçları kurutur, siz ne kadar nemlendirici ve ya kuru saçlar için şampuan alsanız dahi kremlemeden duştan çıkmak saçınızı iyi gelmeyecektir. Hele ki saçınız boyalı ve ya kimyasal bir işlem gördüyse.

Bu nedenle saçınızı kremlemeyi mutlaka es geçmeyin aynı şekilde probleminiz neyse hangi probleminizi daha ağır basmışsa yine probleminizle karşı etkili bir krem kullanmalısınız şampuanı aldığınız markanın yine aynı serisinden bir krem alırsanız daha iyi olur duştan çıktıktan sonra sadece şampuan ve kremlemek yetmeyebilir. Duştayken saçlarınız yumuşacık görünüyor olabilir ama aldanmayın kurututtuğunuz zaman yine saçlarınız kuru olabilir bu yüzden bir de serum almalısınız.  Yalnız Serumunuz yağlı yapıdaysa saçlarınızı biraz kuruttuktan yani sadece ıslaklığını aldırın daha sonra yağlı yapıda olan serumunuzu veyatta yağınızı sürün daha sonra kurutun. Bu size bir dahaki yıkamanıza kadar saçlarınıza yumuşaklık sağlayacaktır aynı zamanda bakım.

2. Saç Bakımı

Saç Bakımı
Saç Bakımı

Bir ileri seviyedeki saç bakımı deyince aklımıza ne gelir? şahsen benim, doğal malzemelerle karıştırdığımız hazırladığımız maskeler geliyor veyatta dışarıdan satın aldığımız hazır maskelerle yapacağımız saç bakımları geliyor aklıma. Sizin de öyle mi? Öncelikle aklımda olan, favoriniz olması gereken 3 tane yağ var. 1.si argan yağının herkes tarafından saça çok iyi geldiği bilinmekte bir sonraki ya ise meşhur olan yağımız hindistan cevizi yağı, bu yağımızı da bilmeyen yoktur zannediyorum.

Eğer bilmiyorsanız veyatta fazla bilgi göz çıkarmaz diyenlerdenseniz Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları konumuzdan yağın saça faydaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu iki ya sizin favori yağımız olmalı. Çünkü bunu çok sık kullanacaksınız neredeyse her saç bakım tariflerinin içine giriyor. 3. yağ demiştik değil mi? öyleyse unutmadan 3 yağımız ise zeytinyağı. Zeytinyağının saça bir çok faydası bir çok bir çok faydası vardır. Onun faydalarını genel değerlendirme metnimde yazarsam konu amacından sapar, o yüzden merak edenler için detaylı olarak Zeytinyağının Saça Faydaları konusuna yönlendirebilirim.

Saç Bakımı
Saç Bakımı

Zeytinyağı, özellikle saç dökülmelerine karşı çok faydalı bir yağdır. Eğer saçlarınıza geceden zeytinyağı sürer de uyursanız sabah kalktığınızda pek bir şey fark etmeyeceksiniz. Fark etmezsiniz fakat içten içe siz farkında olmadan zeytinyağı saçınızı besler, dökülmeleri engeller, saçınızın gürleşmesi sağlar. Argan yağı ise, eğer saçlarınızı düzleştirecek veya maşa atacaksanız argan yağını saçınıza ısıdan koruyucu olarak sürebilirsiniz. Tabii çok yüksek ısılar da fayda etmeyecektir fakat düşük ısılarda yani doğal olarak yaptığınız şekillendirmeler de doğal dediğim atıyorum 180 170 160 maksimum 180 e kadar bir korunma sağlayacağını garantisini veriyorum. Tabii sadece argan yağı yeterli olmaz. Eğer saçlarınız zaten yıpranıksa argan yağı da sizi kurtarmayacaktır.

Saçlarınız sağlıklı haline kavuşana kadar saç bakımı uygulamalısınız ve uzun bir süre yani saçlarınız sağlığına kavuşana kadar yüksek ısıda saç şekillendirmekten uzak durmalısınız. Bu saçınıza çok iyi bir tedavi olacaktır. Siz ne kadar saç bakımı yapsanız dahi çok yüksek ısıda saç şekillendirme devam ederseniz saçlarınız hiçbir zaman sağlıklı olmayacaktır. Keratin yüklemesi veya botoks ile kısa bir süreliğine sağlıklı görüntüye sokabilirsiniz fakat dediğim gibi bu kısa süre için kalıcı çözümler olacaktır. Her zaman tercihiniz kalıcı çözümlerden yana olmalı ve şimdi keratin yüklemesi dediğimiz konuya gireceğim yani kimyasal işlemlerle geçici çözümlere.

Saç bakımlarından bahsetmişken, size doğal malzemelerle hazırlayacağınız genel problemler için bir kaç saç bakımı tarifi olan link verebilirim. Saç Bakım Önerileri bir tık ile konumuza yönlendirileceksiniz.

3. Saç Bakımı

Saç Bakımı
Saç Bakımı

3. Saç bakımı konusunda bir önceki başlıkta da dediğim gibi, sizinle kimyasal işlemlerle geçici çözümlerden bahsedeceğim. Keratin yüklemesini daha önce hiç duymuş muydunuz? Eğer duymadıysanız ben burada uzun uzun anlatmak yerine size daha önceden anlatmış olduğum bir konuya yönlendirebilirim bir tık ile oradasınız Keratin Saç Bakımı . Keratin saç bakımı yaptırdığınız zaman saçlarınız gerçekten muhteşem görünecek, yumuşacık ve pürüzsüz olacaklar.

Hatta saçlarınız da herhangi bir kırık göremeyebilirsiniz, fakat dediğim gibi geçici çözümler bunlar. Ne hikmetse 6 ay sonra ya da kullanıma bağlı olarak 4 aya kadar da düşebilir. Ortalama olarak 4 ila 6 ay sonrasında saçlarınız eski haline adım adım dönmeye başlıyor. Keratin bakımını, saçlarınız ne haldeyken yaptırdıysanız o hale geri kavuşuyor Ctrl Z Evet aynen öyle. O yüzden geçici çözümleri kimse istemez zannediyorum. Tabi eğer bu durum psikolojinizi çok bozuyorsa saçlarınız çok yıpranmışsa keratin bakımını önerebilirim. Verdiği sonuca bağlı olarak biraz da maliyetli oluyor. Tabii değiyor mu? Değiyor.

Yalnız keratin bakımını kimin yaptığı da önemli hatta çok önemli. Keratin bakımı, öyle bir şey ki eğer ürünü fazla sürerseniz bile saçınız daha da yıpranabilir olması gerektiğinden fazla ısı verirseniz, yanabilir. O yüzden uzman ellerde olmalı. Uzman ellerde olduğu süreçte ise keratin bakımı işleminden daha sonra saçlarınız muhteşem görünecek emin olun. Botoks dediğimiz şey de aynıdır bunlar sadece ürün ve isim farklılıkları diyebilirim. Ürünün içeriği aynı sayılır, brezilya fönünde de keratin bakımında da botoks da da içerikleri ve amacı aynıdır saçınıza keratin yüklenir. Tabii ki de farklılıkları var fakat sonuçlarda pek farklılık göstermiyor.

Keratin bakımı dediğimiz işlem, daha az yıpranmış saçlara biraz düzlük biraz da bakım sağlar. Botoks dediğimiz de aynı şekilde. Brezilya fönü ise saçlara uzun süre ( 4-6 ay arası) düzlük sağlar ve çok yıpranmış saçlar için önerilir. Burada ayrıntılı olarak anlatmayacağım, fakat eğer brezilya fönü yaptırmayı düşünüyorsanız bir tık ile daha önceden anlatmış olduğum Brezilya Fönü Nedir? Zararlı Mıdır? Tüm Etkileri konumuz tam detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Brezilya Fönü konusunda aklınız karışıksa kullananların yorumlarını merak ediyorsanız biz sizin için küçük bir derleme yaptık gerçek kullanıcı yorumları; Brezilya Fönü Yaptıranlar – Yorumlar

4. Saç Bakımı

Saç Bakımı
Saç Bakımı

Saçları bu kadar dışarıdan saç bakımı yaptık, tamam güzel fakat içeriden de bakım uygulayacağımız biliyor muydunuz? Çoğumuz bilmiyor. Sağlıklı beslenmeliyiz, bol bol su tüketmeliyiz her şeyden önemlisi bol su tüketimi hem saç uzamasını, büyümesini sağlar hem de saçları daha parlak kılar. Hatta sadece saçlarınızda değil hem kendi vücut sağlığınız için hem de cilt bakımınız için de ihtiyacınız olan bir şeydir bol su tüketmek. Saç bakımını ürünlerle sınırlandırmamak gerekiyor yediğimiz şeylere dikkat etmeliyiz, beslenme düzenimizi korumalıyız. Vitamin, çinko gibi eksiklikleriniz var ise saçlarınız incelir, dökülür ve uzama durabilir. O yüzden kendinizi muayene ettirmelisiniz. Gerekiyorsa vitamin takviyesi alabilirsiniz doktorunuza tavsiye ediyorsa.

5.Saç Bakımı

Saç Bakımı
Saç Bakımı

Son olarak size önerebileceğim saç bakım önerisi saçlarınızı kestirmek olacaktır. Saçlarınız uçlardan kırılmaya ve dökülmeye başladığı zaman saçlarınız kesilmeye ihtiyaç duyar. Her ne kadar firmalar ” artık saçlarınızı kestirmeyeceksiniz” “artık makaslar kırılacak” gibi sloganlarıyla ne kadar vaatlerde bulunsalar da%100 olarak saç kırıklarını birleşmediği görüyoruz.

O yüzden bu vaatlere çok da inanmanızı tavsiye etmiyorum. Paranızı çöpe atmayın, birçok ürün deneyerek. Saç kırıkları konusunda size önerebileceğim Dove’un saç kırıklara karşı olan serisini kürüyle birlikte tam takım olarak alıp kullanmanızı tavsiye edebilirim. Hiç olmazsa yüzde 60- 80 arasına kadar bir onarım sağlayabiliyor. Onun dışında üçüncü saç bakımı başlığında bahsettiğim gibi Keratin bakımı da saç kırıklarını birleştirmeyi sağlayabiliyor. Tabii %100 değil! Bu yüzden saçlarınızı kestirmeyi alışkanlık edinmelisiniz, daha doğrusu psikolojik olarak bu duruma alışırsanız iyi olacak saçlarınız için iyi olacak.

Eğer saçlarınız kökten başladığı bölge ile uçlardaki yoğunluk bir değilse saçlarınızda incelme var demektir. Yani bu demek oluyor ki saçlarınız uzadıkça uçlardan kopuyor. Bu sorun daha çok uzamayan saçlar da görünür. Aslında saçlar uzar fakat uçlardan kopar o yüzden o ince saçlardan kurtulmanız gerekiyor uzama sağlayabilmeniz için aynı zamanda yoğunluk ve gürlük için de. Gördüğümüz gibi saç bakımı sadece doğal veya kimyasal malzemelerle hazırladığımız karışımlar veya satın aldığımız saç bakım ürünlerini saça uygulamamızda kalmıyor bir çok çaba istiyor.

Bayan  Güzellik

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.