Saç Bakımı Önerileri

Sağlıklı Saçlar için Saç Bakımı
Sağlıklı Saçlar için Saç Bakımı

Saç Bakımı Önerileri

Saç bakımınızı doğru yaptığınızı düşünüyor musunuz? Her  yaptığınız saç bakımı doğru bir bakım olmayabilir, saçınıza uygun olan bakımı yapmanız gerekmektedir sağlam bir etki alabilmek için.  Öncelikle saçınızdaki problemi anlamanız gerekiyor. Kepekli mi? Yağlı mı? Kuru ve mat mı? Çok mu kırılgan ? Yanık mı? gibi gibi sorular sormalısınız kendinize, doğru bir bakım rutini sağlamanız açısından. Kullanacağız ürünleri ihtiyaçlarınıza göre belirlemelisiniz. Eğer yağlı bir saçınız varsa saçınızda sürekli yağ kullanmak etkisiz olacaktır çünkü zaten saçınız kendi doğal yağından aldığı yağ bakımını karşılıyor. Bir de unutmayın ki yağlı saç sağlıklı saçın bir göstergesidir.

Sağlıklı saçlar için alışkanlık edinmeniz ve bilmeniz gereken 10 Tüyo paylaşacağım.

1- Havaya Karşı Saçlarınızı Koruyun

Hepimizin es geçtiği bir konu budur. Bir çoğumuz saçlarımızı havanın olumsuzluklarından korumayı unutabiliyoruz. Güneşin saça olan zararını hepimiz biliyoruz, rüzgar ve yağmur da saçları nemsiz bıraktığın da kabarma meydana gelecektir. Güneş için saçlara özel güneş koruyucu saç spreylerini deneyebilirsiniz.

2- Suyun Sıcaklığına Dikkat Edelim

Tıp kı ısıtıcıyla saç şekillendirmeye benzer aslında, zararı o kadar olmasa bile saç köklerine ve uçlarına çok sıcak su zarar veriyor. Hem saçlarınız için hem de vücudunuz için ılık suyla duş almanızı tavsiye ediyoruz. Hatta yapabiliyorsanız saçlarınızı direk soğuk suyla yıkayabilirseniz saçlarınıza parlaklık inecektir. Aynı şekilde vücudunuz için de geçerli bu, soğuk su kan dolaşımınızı arttırır ve saç derisinde artacak olan kan dolaşım, saçların da daha hızlı uzamasını sağlayacak.

3- Şampuan Seçiminizin Önemi

Şampuan seçerken öncelikle ihtiyacınıza göre yani kepek probleminiz yoksa kepeğe karşı etkili şampuan almayın probleminiz neyse ona etkili almalısınız.İhtiyacınızı belirledikten daha sonra ise şampuanın içeriğine bakmalısınız. İçeriğinde ammonium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat, paraben ve Polyethelyne Glycol gibi saçlarınızın kurumasına ve zamanla yıpranmasına sebep olacak şampuanları satın almaktan kaçının.

4- Yüksek Isıda Saç Şekillendirmek

Hepimizin de bildiği üzere saçı yıpratan mahveden boyadan sonra gelen unsur saçı sürekli olarak yüksek ısıya maruz bırakmak. Siz sürekli yüksek ısı da saçlarınıza şekil vererek saçlarınızı kırıp yıpratırsanız, saçınızın uzamaması, dökülme, sertleşme, kabarma ve elektriklenme gibi sorunlarla uğraşacak duracaksınız. Öncelikle sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız saçınızı yıpratan uygulamalardan uzak durmalısınız. Eğer saçlarınızı çok sık yüksek ısı da şekillendiriyorsanız öncelikle bunun nedenine inmelisiniz. Neden saçınıza şekil verme ihtiyacın da bulunuyorsunuz? Doğal halini neden uygun  bulmuyorsunuz? Kırıklarınız var ve görüntüsü rahatsız mı ediyor ? Saçlarınız çok elektrikleniyor ve kabarıyor olduğu için mi yüksek ısıyla şekillendirmeyi tercih ediyorsunuz ? Sorun neyse onu gidermeye çalışın ki saçı yıpratan ana unsurlardan kurtulmayı başarın. Doğal yollarla şekillendirmeyi deneyin. Isı kullanacaksanız saçlara verdiği zararı minimuma indirmek için öncesinden ısı koruyucusu saç spreyi kullanmalısınız. Eğer kıvırcık saçlar istiyorsanız ısı kullanmadan da yapabileceğiniz bir çok yol var.

5- Saçlarınızı Dikkatli Kurutun

Duştan çıktıktan sonra saçlarınıza sardığınız havluyla bazen saçları hırpalarcasına ovalayarak kurutma hareketi yerine daha nazik şekilde sadece havluyla saçlarınızı sıkıp bırakma hareketiyle kurulayabilirsiniz. Unutmayın ki saçlar ıslakken daha narindirler ve sert kalın bir havluyla saçlarınızı sarıp geriye attığınız zaman kırılma ve kopmalar meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek içinse daha ince yapıda pamuklu bir havlu tercih etmelisiniz.

6- Saçlardaki Nemin Önemi

Saçlarımıza yaptığımız bakım yeterli olmayabilir. Gün içinde saçlarımız bir çok olumsuz faktörlerle karşılıyor hava kirliliği, toz, duman gibi faktörler saçlarımızdaki nemi çeker alır. Mat, cansız görünüm ve uçlar da incelmeye başlar. Bunun için duşta nemlendiricili özellikli kremler kullanmak yetmeyebilir gün içinde de nem verecek kremler kullanmanızı tavsiye ederiz.

7- Saçlar Bitki Değil

Saçlarınızı her gün yıkamayın. Saçlarınızı her gün yıkamak şampuanlamak saç köklerini ve derisini kurumasına yol açar. Ne demiştik? Sağlıklı saçların göstergesi saçların yağlanmasıdır. Saçlarınızın yağlanması saçlara tüm kullanabileceğiniz ürünlerden bile daha etkili olabilecek bir bakım yapar. Hergün yıkanan saçlarda bu yağlanma ve nem dengesini sağlama süreci sürekli dışarıdan müdahale görerek aşırı suya maruz kaldığı için kurumaya başlıyor. Bizim tavsiyemiz, saçlarınızı haftanın 3 günü yıkamak yeterli olacaktır.

8- Bol Su İçin ve Sağlıklı Beslenin

Saçların güçlenmesi, uzaması ve gürleşmesinde en önemli unsurlardan bir tanesi de bol su içmektir. Dışardan yaptığımız bakımlardan ziyade içerden de desteklememiz gerekecek. Yanı sıra sağlıklı beslenerek hem direncinizi hem cildinizi hem de saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Sebze ağırlıklı ve omega 3 gibi sağlıklı beslenme alışkanlığını elde ettiğiniz de şuan konumuz olan saçlarınız daha parlak daha canlı görünecek ve güçlenecek.

9- Bakım Ürünlerini Doğru Şekilde Kullanın

Saçlarınızın bakımı için uyguladığımız saç bakım maskeleri, yağlar ve saç kürleri firmanın belirttiği zamanlamadan uzun saçlarda bekletilmemeli. Gereğinden fazla uygulamaya maruz kalan saçlar canlılığını yitirir ve kuruduğunda fazla yağlanmadan sebum dengesi bozularak yapışmaya yol açar.

10- Saçlarınızı Nazik Tarayın

Saç kırılmaların meydana gelmesinde en önemli etken saçları kuru ve hırpalarcasına taramaktır. Eğer saçlarınız zor taranan cinstense saçlarınızı taramaya uçlardan başlamanız işinizi kolaylaştıracağını söylemek isterim. Her kuaförde bulunan mavi su dediğimiz ürünü saçlarınızı taramadan önce saçlarınıza sıkarak saçlarınızı yumuşatarak daha esnek hale getirebilirsiniz böylece tararken kırılmaların meydana gelme ihtimalini en aza düşürmüş oluruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü