Vintage ve Retro Dekorasyon Fikirleri

featured

Vintage Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonunda ve modada sıkça karşımıza çıkan vintage, eski dönemlere ait eşyaların günümüz fikirleri ile harmanlanarak kullanılması şeklinde tanımlayabiliriz. Ayrıca yakın olmayan geçmişi ya da belirli bir dönemi ifade etmek için de kullanılabilmektedir. Vintage tarzına bakacak olursak genellikle belli bir dönemin karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. Bu sebeple canlı ve parlak renklerin daha az olduğu, genellikle çiçek desenlerine yer verilmektedir. Beyaz, toprak tonları ve pastel renklerin yoğun olarak görülen tonlardır. Abartı olabilecek her türlü dekorasyondan uzak olan bir tarz olarak bilinir. Yaşı yüzyıldan az olan mobilyalar, halılar, biblolar genellikle vintage olarak adlandırılır.  Yüzyılı geçmiş olan mobilyalar için ise antika kategorisinde yer almaktadır. Vintage günümüzde retro ve antikanın yerine de kullanıldığı gibi geçmişe ait izlerle güncel teknikler kullanılarak yeniden üretilen ürünleri karşılıyor. Buna örnek verecek olursak vintage halı hem antika değeri taşıyan hem de otantik tasarımları ile yeniden üretilen halıları ifade ediyor.

Özellikle halıcılıkta olan ustalığımızda yıllardır süregelen halıcılık geleneği ile olan bizim gibi köklü bir toplumda kendine has özelliklerle ve geleneklere dayanan motifler, modern teknikler sık sık yeniden üretiliyor. Bilinen halı motiflerinin dışında vintage halı geçmişten günümüze gelmiş olan seccade, mobilyalar ve diğer otantik motiflerden ilham alınarak da üretimi sağlanabiliyor. Vintage mobilyaların dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerinden birisi de bu süre zarfında ortaya çıkan mobilya akımlarını yansıtmasıdır. Çoğu zaman Art Deco stili, sofistike İskandinav tarzı ve modern çizgilerden oluşan mobilyalarda vintage olarak kullanılmaktadır.  Vintage tarzı romantik bir görünüm olduğu gibi, samimi sıcak ve huzur veren bir hava vermektedir.

Ev içerisinde yer alan dekorasyonundan mobilyalarına kadar yer alan her detayın kendi arasında uyum içermesi gerekmektedir. Duvarlarda kullanılan vintage dekorasyonlar olmazsa olmazlardan biri olmaktadır. Eski zaman tabloları bu anlamda düşünülebilir. Sehpa ve masa üzerine yerleştirebileceğiniz şamdan modelleri odanın havasını bir anda değiştirmenize yardımcı olacaktır. Tüm detaylar uyum halinde ve şıklıkla taçlandırılacak aksesuarların da çizgisine paralel şekilde olmalıdır.

İç mekanlarda kullandığınız halılar, özenle çalışılan ve yapılan Vintage modellerimizle kendini gösterecektir. Vintage halılar, geçmişin ruhunu içinde yaşatırken aynı zamanda günümüzde evlerin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Yatak odasında, salonda, çalışma odasında ve diğer tüm iç mekanlarda kullanabileceğiniz Vintage halı modelleri şık dokunuşlar ve uyum içinde evinizde ayrı hava katıyor.

Retro Dekorasyon Fikirleri

Retro, yakın geçmişten gelen akımların, modellerini üreten veya bilinçli olarak yapılıp taklit edilen tarzdır. En az on beş ya da yirmi yıllık ürünler eskiye ait olduğu anlamına gelmektedir. Daha çok 1980 veya 1990 yıllarına ait ürünler retro olarak görülebilir. Retro ev dekorasyonları ve vintage ev dekorasyonları oldukça fazla karıştırılmaktadır. Belirli dönemleri yansıtan her dekorasyon ürünü, mobilyalar, halılar dekorasyon fikirlerinden örnek alınıp ilham alınarak evinize güzel bir hava katmaktadır.

Retro ev dekorasyonlarını yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çoğu eşya renklerinin ve dekorasyonların parlak, dikkat çekici tonlarda olması gerekir. Ayrıca belli bir dönemi yansıtması da önemlidir. Eskitilmiş görünümde olan ürünler retro tarzınızı yansıtırken göz gezdirebileceğiniz en iyi alternatiflerden birisidir. Retro ev dekorasyonunu tercih ettiğiniz evinizde eşyalardaki uyum ve ahengin bir arada olması gereklidir.

Renk seçimlerinde turuncu, kiremit rengi, hardal, yeşil ve mavi tonlarının kullanımı retroyu daha çok yansıtmaktadır. Büyük parçalar arasında çok renkli ve karışık bir görünümü tercih etmiyorsanız, seçeceğiniz retro halı ve kırlent gibi diğer seçeneklerde daha renkli ve parlak ürünlerle de tamamlayabilirsiniz. Tüm evinizi retro modellerle dekore etmek yerine, dikkat çekecek halı modelleri gibi birkaç tanesini retro parça olarak belirleyip retro modern görünümünü de elde edebilirsiniz.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü