Kapat

Brezilya Fönü Nedir? Zararlı Mıdır? Tüm Etkileri

Anasayfa
Saç Bakımı Brezilya Fönü Nedir? Zararlı Mıdır? Tüm Etkileri

Brezilya Fönü Nedir? Zararlı Mıdır? Tüm Etkileri

Brezilya fönü epey zamandır oldukça popüler bir saç bakımı ve saç şekillendirme uygulaması haline geldi. Kimisi brezilya fönü yaptırmak için heyecanlanırken kimilerin ise endişeleri var. Endişe etmekte haklılar, kimyasal bir işlem olduğu için. Fakat brezilya fönünün saça vermiş olduğu zararı, etkisi veya faydası ürünün kalitesinden markasına göre değişir. Brezilya fönünü ilk kez araştırıyor veya daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız tüm sorularınızın cevaplarını karşılayacak bir makale içerisindesiniz. Şimdi ise gelelim başlıkta da olduğu üzere, brezilya fönü nedir? Zararlı mıdır? Tüm etkileri nelerdir bunlardan bahsetmeye.

Saç modelini yaptırmadan önce brezilya fönü hakkında bilgileri makalemizden alabilirsiniz. Brezilya fönü nasıl yapılır veya brezilya fönü zararlı mı sorularına cevap bulabilirsiniz. Uzun süreli kalmasını istiyorsanız brezilya fönü işlemi sırasında saç bakımınızıda yaptırınız. Brezilya fönü işlem sonrasında ay arası veya 5-6 ay arasında ise kontrollerinizi yapınız.

Brezilya Fönü Nedir?

Brezilya fönü, artık o kadar çok yaygınlaştı ki adını çok sık duymaya başladığınızdan eminim. Bir o kadar da yoğun bir istek var brezilya fönü için. Haklı olarak, saçımıza hem 6 ay boyunca bakım yapan ve düzlük sağlayan bu işlem sayesinde bir süre saçınızla uğraşmayı kesiyorsunuz. İhtiyaç kalmıyor çünkü.

İlk defa duyanlar için brezilya fönü, adından da anladığımız gibi saçlara uygulanan bir işlemdir. Kıvırcık veya dalgalı olan saçlarımıza yeni bir akım getirir. Güle güle kıvırcık ve ya dalgalı saçlar, hoşgeldin düm düz saçlar akımı. Bilenler bilir, kıvırcık ve karışık dalgalı olan saçların kullanımı biraz zordur. Sabah kalktığınız gibi saçımı tarayayım hemen dışarıya atayım kendimi diye bir olay yok maalesef. Gözümüzü illa rahatsız eder ve o en az 100 derecedeki sıcak düzleştiriciye saçlarımızı mağruz bırakarak saçlarımızı yakar, yıpratır ve kırarız. Neyse ki brezilya fönü burada da imdadımıza yetişiyor. Benim saçım zaten düz, ihtiyaç yok! diyenler için, saçlarınız çok yıprandıysa eğer çok işlem görmüşse ve hatta yanan saçı bile toparlama, yumuşatma gibi bir etkisi olduğunu da şimdi öğrenin. Bu uygulama saçlarınıza aynı zamanda mükemmel bir yumuşaklık veriyor. Az daha unutuyordum! Müthiş ama müthiş bir parlaklık kazandırıyor.

Durum aynen de böyle. Peri kızı gibi saçlara sahip oluyorsunuz.. Ayrıca, brezilya fönü yaptıran kullanıcıların yaptıkları yorumları buradan okuyabilirsiniz.

Brezilya Fönü Uygulaması Ne kadar Sürüyor?

Bu işlemi kesinlikle kuaför salonununda yaptırmanızı öneririm. Evde başarısız olabilme ihtimaliniz çok yüksek. Kuaförler de ise yaklaşık olarak 2-3 saat sürebilir.

Yaklaşık olarak aşamalar şu şekilde olacaktır:

15 Dakika Saçların Yıkanması

15 Dakika Saçların Kurutulması

30 Dakika İlacın Saça Sürme İşlemi

40 Dakika Bekletme Süresi

40 Dakika İnce Tutamlar Halinde Fön Çekme İşlemi

Brezilya Fönünün Etkisi Saçımda Ne Kadar Sürecek?

Dalgalı saçlar için: eğer doğru kullanmazsanız 3-4 ay da etkisini söndürebilirsiniz bile. Doğru kullanımda 6 aya kadar,

çok kıvırcık saçlar için: maalesef ki daha kısa, 3-4 aya kadar sürebilir.

Brezilya Fönü Saçıma Zarar Verir Mi?

Bu konu aslında çok tartışılıyor. Bizim görüşümüz sürekli saçlara fön, o 200 derecelik düzleştiricilere maruz bırakmak kadar zarar vermiyor. Aksine, saçlarımız da zaten bulunan ve güç veren keratin vardır. Brezilya fönü ise saçlarınıza keratin yüklemesi yapmaktır bu nedenle saçlarınıza mükemmel bir bakım yapacaktır. Eğer saçlarınıza zaten çok sık fön çektirip düzleştiriyorsanız bu sizin için çok kurtarıcı bir yöntem olacaktır, saçlarınızı dinlendirmiş olacaksınız.

Brezilya Fönünü Hangi Sıklıkla Yapmalıyım?

Saç botoksu en az 6 ayda bir, brezilya fönü ise en az yılda bir kere. Çok fazla botoks ve keratin yüklemesi yapmak saçlarınızı inceltebilir. Sağlığınıza zarar verebilir.

Brezilya Fönü Sağlıklı Mı?

Kullanılan ürünlerin en doğal olanını seçmeye özen göstermelisiniz. Çok fazla kimyasal olan ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Neredeyse tüm brezilya  fönü ürünlerin içeriğinde yüksek miktarda formaldehit bulunmaktadır. Kanser yapabilir. Brezilya fönü uygulaması 2-3 güne kadar süren bir baş ağrısı çekebilmenize yol açabilir.

Etkisi Geçince Ne Olacak?

Büyü kaybolacak. Maalesef ki düzlüğü geçmeye başladıktan sonra yumuşaklık, parlaklık hepsi yok oluyor. Rüyadan uyanıyorsunuz. Saçlarınız incelmiş, sertleşmiş olabilir.

Kimler Yaptırmalı?

Saçlarınızın dalgasından kıvırcıklığından memnunsanız yaptırmanıza gerek yok. Elektriklenme, kabarıklık, şekillendirme de zorluk ve sürekli saçlarınıza ısıtıcılarla şekil veren biriyseniz düşünebilirsiniz.

Brezilya Fönü Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle saçlarınız arındırıcı keratinli bir şampuan ile yıkanır. Bu işlem, saçların keratini daha iyi hapsetmesi için her saç telinde pullar vardır o pulları açmak için yapılır ki daha iyi yesin ürünü. Daha sonra saçlarınızın ıslaklığını havlu ile aldıktan sonra ılık bir fönle saçlar kurutulur. Saçlara keratin ince tutamlar halinde dikkatle sürülür. Eğer fazla veya eksik sürülürse işlem başarısız olur bir etki göremezsiniz. Daha sonra ince bir tarakla saçlara dağıtılır. Her ürünün kendi bekleme süresi vardır eğer güneşte bekleme imkanınız varsa bu daha iyi olacaktır saçlarınızdaki keratin kuruyana kadar bekletilir. Ürünlere göre değişen ortalama süre 20-40 dakika arasıdır. Daha sonra saçlar yine ılık bir fönle tamamen kurutulur. Çok ince tutamlar alarak saçlara fön çekilir. Her tutam 8-9 kez föne tutulmalıdır. Yarına kadar bu şekilde durulur ve 230 derecelik bir düzleştiriciyle yine ince tutamlar alarak bu sefer 5-6 kez düzleştirilmeli. Saç yıkanır ve kurtulur. Dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var…

Brezilya Fönü Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurutma: Saçlarınızı yıkadıktan sonra daima saçlarınıza yukarıdan aşağıya dik bir şekilde fön tutarak kurutmalısınız. Asla kendi doğal şekliyle kurumasına izin vermeyin.

Boyama: Eğer saçlarınızı yeni boyadıysanız şunu bilmelisiniz ki brezilya fönü, botoks gibi keratin yüklemesi yapılan işlemler saç renginizin açılmasına sebep olacaktır. Fakat brezilya fönünden sonra saçlarınızı boyarsanız etkisi azalabilir hatta geçebilir. Bu rüyadan çok kısa zaman sonra uyanabilirsiniz. Dip boyası yaptırabilirsiniz brezilya fönünden bir kaç ay sonra fakat tüm saçı boyamayı biraz ertelemenizi tavsiye ediyoruz.

Deniz ve Tuz: saçlarınızı bu iki öğeden uzak tutmalısınız. İlla denize girmek istiyorsanız da saçlarınıza durulanmayan keratinli saç spreyi ve argan yağı sürerek bariyer oluşturun ve çıktıktan sonrasında da aynı şekilde sürün.

Şampuan: en önemli unsur da bu zaten. Kesinlikle tuzsuz, sülfatsız şampuan kullanmalısınız. Bunu sizinle paylaşacağım için kuaförler ve sülfatsız şampuan satıcıları bana çok kızacaktır fakat dalin bebek şampuanı da işinizi görecektir. 😉

Brezilya fönü nasıl yapılır ?

Brezilya fönünü saçını evde yapmak çok kolay! Saçınızı düzleştirerek 3 gün kadar kalıcı bir brezilya fönüne sahip olabilirsin. Brezilyalı saç modeli sadece kadınlar için değil, erkek saçları için de uygundur. Brezilya’da blister malzemelere ihtiyaç duymadan evde fön makinesi ve saç spreyi kullanarak yarı kalıcı sonuçlar alacaksınız.

Isıyla şekillendirmenin saç bakımında sık sık gerçekleşmemesi gerektiğini yineliyoruz. Saçınıza ne kadar ısı hasarı verdiğini size tekrar hatırlatmak isteriz. Ama bazen, saçınızı koruyarak şekillendirmek elbette fena değil. Bu noktada
düzleştirici. Ayrıca, saçlarını 72 saat boyunca düz tutan saç spreyleri de hizmetinizdedir! Okul saç stilleri, Brezilyalı saç stilleri yerine, farklı saç stillerini düşünebilirsiniz.

* Önce saçınızı keratin şampuanı ile yıkayın.
* Saçınızı 5-10 dakika havluda bırakın, ardından ılık fön kullanmadan kurutun.
* Saçınızı 4’e bölün.
* Saçınızın cinsine ve uzunluğuna göre, 80 ml saç keratini aşmayın, saçınıza yüzünüze dokunmayın.
* Uygulanan kısmı keratin tarağı ile tarayın.
* Uygulama bittikten sonra tüm saçlarınızı bant yardımı ile toplayın ve 20 dakika bu şekilde bekleyin.
* Saçınızı tamamen kurutun, çok sıcak değil.
* Saçınız kalın tel ise, düzleştiricinin seviyesini 230’a düzeltin ve ince tel ise, onu 205 dereceye getirin ve küçük tutamlarla düzeltin.
* Her tutamdan 8 veya 9 kez geçmelisiniz.
* Ertesi gün tekrar saçınızı düzeltin.
* 3. Saçınızı günden sonra tekrar yıkayabilirsiniz.
* Sonra keratin içeren bakım yağlarını tekrar kullanabilirsiniz.

Brezilya fönü saç dökülmesi, saç bakımı ile onarımı kadar kolay değildir. Brezilyalı saçtan sonra keratin tedavisi yapmanızı tavsiye ederiz. Keratin Brezilyalı sarı saçlı, saçı pürüzsüzleştirerek daha sağlıklı görünmesini sağlar.

230 derece düzleştirici, fön makinesi, kimyasal madde, burnunuza kötü kokular geliyor. Ama korkma, saçını korumak için keratin kullandın. Elbette, saçınıza döndükten sonra, saçlarınız eskisinden daha zor olabilir, taramada biraz aşınma ve zorluk çekebilirsiniz. Ancak, saçınızla baş edemiyorsanız ve her gün düzleştirmeden çıkamıyorsanız, zaten kendi hasarınızla aynı hasarı veriyorsunuz.

Brezilyalı bir saç kesimi yapmadan önce, göz önünde bulundurulması gereken başka bir nokta da işlemin sizin için uygun olup olmadığına karar vermektir. Saçınızın elektriklenmesinden ve şekillenmemesinden şikayet ediyorsanız, bunun nedeni yanlış şekillendirme ve doğru saç ürünlerini kullanmamanız olabilir. Ve bir Brezilyalı saç kurutma makinesi ile saçınıza zarar vermenin değerli olduğunu düşünüyor musunuz? Bize sorarsanız buna değmez … Bunun yerine kırık kılları deneyebilirsiniz.

Tüm bu unsurlara dikkat ettiğiniz sürece saçlarınız bu bakımdan ve düzlükten verilen süreye kadar yararlanacaktır. Size bir hatırlatma yapmak isterim, brezilya fönü yaptıran kullanıcıların yorumlarını okumak ister misiniz? Tıklayın.

 

 


“Brezilya Fönü Nedir? Zararlı Mıdır? Tüm Etkileri” üzerine 1 yorum

  1. Nesrin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir