Mutluluk Hissi Veren Besinler

featured

Mutluluk Hissi Veren Besinler

Şöyle bir iksir olsa da içince sadece mutlu olsak. Malesef öyle bir iksir yok fakat bazı besinler var ki mutluluk hissi veriyor. Bizimde iksirlerimiz olana kadar besinlerle idare edebiliriz bizce. İşte mutluluk hissi veren besinler…

Yemek pişirmek kendi başına bir mutluluk kaynağı olsa da, bizi mutlu eden yiyecek değil. Aksine, vücudunuz üzerinde hormonal veya biyokimyasal etkilerle sizi iyi hissettiren yiyecekler yeriz! Gerçekten de son yıllarda çok sayıda bilimsel araştırma, özellikle de insanlar bedenlerinde belirli miktarda belirli türden besinleri tükettiğinde ve durumu gerçekten hissettiklerini ifade ediyorlar.

Her Çikolata Mutlu Etmiyor

Mutluluk Hissi Veren Besinler - Antidepresan
Mutluluk Hissi Veren Besinler – Antidepresan

Link: Kişisel Renk Analizi Nedir? Renklerinizi Keşfedin

Besin ve beyin arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalarda, bazı besin gruplarının endorfinlerde “beyinde mutluluk hormonu” dediğimiz bir artışa neden olduğu bulundu. Çikolata bu yiyeceklerin başlangıcıdır. Başka bir deyişle, az miktarda acı çikolata, kısa bir süre için mutluluğa kapıyı açabilir. Peki neden sütlü çikolatalar değil de bitter çikolata? Çünkü endorfin üretebilmek için çikolatadaki kakao miktarı yüksek olmalıdır. Öte yandan, bizim gibi, Akdeniz bölgesindeki insanlarda yaygın olan süt şekeri (laktoz intoleransı) hoşgörüsüzlük örnekleri nedeniyle, sindirim problemleriyle yüzleşmek kaş yaparken göz çıkarma hesabında olabilir.

Mutluluk Onda: Turşu ve Kefir

Mutluluk Hissi Veren Besinler - Antidepresan
Mutluluk Hissi Veren Besinler – Antidepresan

Sindirim problemleri hakkında konuştuğumuzda, bağırsaklarımızın metabolizmamız üzerinde çok önemli etkileri olduğunu biliyoruz. Mikrobiyoloji dediğimiz bağırsak bakterilerinin doğal içeriğindeki değişiklikler, birçok endişe değişikliği, özellikle de endişe ve depresyon ile ilişkilidir. Bu nedenle, bağırsak mikrobiyolojimizin sağlıklı korunmasını destekleyen probiyotik gıdalar da duygusal dünyamızı olumlu yönde etkilemektedir. Hollanda’da yapılan bir çalışmada, probiyotik bireylerin ruh halinin olumlu yönde etkilendiği ve dört hafta boyunca daha olumlu hissettiği tespit edildi. Bu durumda, bağırsaklarımızı sağlıklı tutmak için ev yapımı yoğurt, kefir, turşu ve sebzeler yanılmayacağımızı söylemekten mutluluk duyacaktır!

Somon Balığı, Ceviz ve Yumurta

Mutluluk Hissi Veren Besinler - Antidepresan
Mutluluk Hissi Veren Besinler – Antidepresan

Vücuttaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliği önemli sağlık sorunlarına yol açarken, bu durum mutlu hormonların üretiminin azalmasına neden olarak ruh halimizi de olumsuz yönde etkileyebilir. Bu vitamin ve mineraller beynimizin başında anti-depresan ve serotonin, dopamin ve endorfin hormonlarının mutluluğu ile kalsiyum, folik asit, krom ve magnezyum üretiminde rol oynarlar. Serotonin, somon, ton balığı, sardalya balığı, tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, yumurta, ceviz, sığır eti ve kuzu gibi triptofan amino asitleri ve mercimek, nohut, bezelye gibi kurutulmuş fasulye gibi günlük ürünlerimize dahil edilmelidir.

Süt ve Süt Ürünleri

Mutluluk Hissi Veren Besinler - Antidepresan
Mutluluk Hissi Veren Besinler – Antidepresan

 

Kalsiyum bakımından zengin süt ve yağsız yoğurt aynı zamanda balık kadar değerli bir D vitamini kaynağıdır. Krom, folik asit ve magnezyum yönünden zengin gıdalar olarak saydığımız ıspanak, börülce, kuşkonmaz, brokoli ve Brüksel lahanası gibi kış sebzelerinin, karanlık ve soğukların yarattığı depresif atmosferi dağıtmaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Çilek ve muz gibi kırmızı meyveler, mutluluğun çikolata benzeri bir etkisine sahiptir. Tabii ki, yanıltıcı etkinin yüzünün gülümsemesi karşısında aşırı kan şekeri yükselmesiyle abartılan meyve tüketimi yakalanmamalıdır. Kaju fıstığı, yerfıstığı, badem ve ceviz, her gün toplam avuçta tüketildiğinde formda ve iyi hissetmenize yardımcı olur.

Bir Fincan Kahve ve Bir Dondurma Topu

Mutluluk Hissi Veren Besinler - Antidepresan
Mutluluk Hissi Veren Besinler – Antidepresan

Japonya, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çalışmaların ortak sonuçlarına göre, kendinizi mutsuz ve yorgun hissettiğinizde, bir fincan kahvenin yanında bir parça bitter çikolata yiyin, günde 2-3 bardak bitki çayı için veya dondurma topu. Kendinizi daha iyi, enerjik ve mutlu hissetmenizi sağlayacak fırsatlar!

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü