Kapat

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide Bulantısına Ne iyi Gelir ?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Birçok nedenden dolayı görülen bulantı, kişinin çok rahatsız olması nedeniyle ortaya çıkan kusma ile ilişkilidir. Araba hareketi, koku, stres, hamilelik vb. hafif sebeplerin yanı sıra ciddi hastalıklar da olabilir. Birçok ciddi hastalığın belirtisi olabilecek bulantıya organik bulantı denir. Sizler için mide bulantısına ne iyi gelir konusunda detaylı sizler için inceleme yaptık.

Mide Bulantısına İyi Gelen Öneriler

 • Açık havaya girip çıkın. Açık havaya çıkmak sizi sıkıntıdan uzaklaştıracak ve rahatlayacaktır.
 • Bulantı ve baş dönmesi geçirirseniz, kendinizi zorlamayın ve dinlenin bir derin nefes alın. Kısa bir uyku ya da 30 dakikaya kadar geri dönüş bulantıları azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Ortamınızda fazla koku varsa, derhal oradan uzaklaşın. Baskın kokular bulantıda en büyük tetikleyicidir.
 • Besin alerjilerine rağmen son 12 saatte ne yediğini hatırlayın.
 • Akupunktur yöntemini deneyin. Baş parmağınızı 30 saniye boyunca bileğinize bastırarak yapabilirsiniz. Şu anda, işaret parmağınız ve orta parmağınız bileğinize yaslanmalıdır.
 • İçmek istediğiniz içecekleri karnınızı baskı yapmadan yavaşça içmelisiniz.
 • Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durun, bulantıları arttırır ve birçok yönden rahatsız eder.
 • Yemekten hemen sonra en az süreyle 30 dakika uyumayın. Bu ayrıca reflüyü de tetikler.
 • Mide bulantısı geçirdiğinizde aşırı kahve ve çay tüketmekten kaçının. Özellikle, hazır kahve bu dönemlerde hassas midenize zarar verebilir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Bitki Çayları: Mide bulantisina ne iyi gelir konusunda etkili çözümler olarak en başta bitkisel çözümler gelir ve oldukça etkilidir.

Zencefil Çayı: Kök taze zencefili başından boynuna kesin ve yarım bardak su içinde 6-7 dakika kaynatın. Bulantı hissettiğinizde birkaç yudum içmek yeterlidir. Limon eklerseniz, efekt daha da artar.

Kekik Çay: Aromasını kaybetmeyen kekik ile hazırlanan çay içmek faydalıdır. Bulantı sıkıntısı olan Kemoterapi ve radyoterapi alan hastalar için özellikle yararlı olacaktır. Aynı zamanda, kekin ağzınızda çiğnenmesi de miğde bulantısında etkili olacaktır. Tiroid, mide ülseri, kan pıhtılaşma sorunu ve mide kanaması riski olanlarda kekikten uzak durulmalıdır.

Nane Limonu: Nane mentolü, bulantı hissine çok iyi gelir ve oldukça rahatlatır. Mide ve bağırsakta dinginliğe neden olduğu için mide bulantısı geçer. Aynı zamanda, nane çiğneme de rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Tuzlu Krakerler: Krakerlerin tadı ve kokusu mide bulantısını baskılayabileceğinden, mideniz bulanıklaştığı zaman daha protein bakımından zengin ve sindirim sistemi ni zorlayacak yiyecekler yerine tuzlu olan krakerler gibi aperatifler yiyebilirsiniz. Sindirim sisteminden sorun çekenler için bu öneri çok iyi olabilir.

Limon Kullanın: Ekşi tat ve limonun kokusu mide bulantısını rahatlatmaya yardımcı olur. Bitkisel çaylara limon sıkmak sizi oldukça rahatlatacaktır. Mide bulantisina ne iyi gelir demeden önce açlığınızı kontrol edin, mideni boş bırakmayın. Bunun için çok güçlü bir koku ve tada sahip olmayan yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bir parça ekmek midenizi tam dolduracak ve suyu çekmeye yardımcı olacaktır.

Su Tüketin: Sıvı kaybı mide bulantısı nedenlerinden biridir. Çok yavaş soğuk olmayan su için. Kaybettiğiniz mineralleri sıvı kaybından kurtarmak için maden suyu da kullanabilirsiniz.

Elma Yemek: Bulantıya neden olan toksinlerin lifli yapısı, vücudun dışarı atılmasını hızlandırır. 1 elma dilimi dilim yemek yararlı olacaktır.

1 Avuç Fındık: Mide bulantısını artıran faktörlerden birisi de protein eksikliğidir. Bu amaçla mide bulantısını arttırmamak için et, tavuk ve balık vb. yerine 1 avuç fındık, yerfıstığı ve badem tüketilebilir.

Sarı Leblebi: Mide bulantısını telafi eden yiyeceklerden biri leblebidir. Mide bulantısı kuru, sert ve az yer kaplayan leblebi mide bulantısını bastırır.

Bitkisel çaylar: Nane Limon, Papatya, anason tohumu ve adaçayı vb. bitkilerden yapılan çay mide bulantısını rahatlatacaktır.

Maydanoz Çiğneme ile: Yemeklerden hemen sonra maydanozu güzelce çiğneyerek bulantıyı giderebilirsiniz.

Kolonyayı Koklayın: Nane, limon, lavanta, kolonyası vb. mide bulantınızı oldukça hafifletebilir.

Haşlanmış patatesler: Aşırı tada sahip olmamalarından dolayı mideyi bastıracak ve nişasta yapısı mide suyunu çekecektir.

Tarçın: 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı tarçın tozu karıştırın ve yudumlayın. Bu karışım mide bulantısı için iyidir, ancak gebe olanlar için değildir.

Pirinç Suyu: ortalama 1 bardak beyaz pirinç 1 veya 1/2 bardak su kaynatın. Daha sonra karışımı ve tuzlu suyu tahliye edin. Sindirimi daha kolay olduğu için beyaz pirinç kullanımı tercih edilir. Pirinç suyu, özellikle gastritin neden olduğu mide bulantısı iyi olacaktır.

Pelin Yağı, Nane Yağı ve Lavanta Yağı: Üç ile beş damla lavanta yağı ve günde üç kez damla şekeri bulantının yoğun olduğunu hissedersiniz.

Mide Bulantısı Nedir? Mide Bulantısına Neden Olan Hastalıklar

Mide bulantısının birçok farklı nedeni olabilir. Mide bulantısına ne iyi gelir demeden önce ilk başta akla gelen mide hastalıkları olmasına rağmen, bulantı her zaman bulantı nedeni değildir. Bulantı ve kusma, sadece gastroenteroloji, iç hastalıkları, kadın hastalıkları, psikiyatri, nöroloji, KBB gibi farklı dalları ilgilendiren bir durumdur. Çok ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden, doktor reçetesinde önlemler alınmalıdır. Akla gelen ilk neden bulantı;

 • Gastrointestinal enfeksiyonlar
 • Gıda zehirlenmesi
 • Ani gastrit
 • Mide hastalıkları
 • Akut gastrit
 • Takım tutucular
 • İlaç kullanımı (kemoterapi, ağrı kesici
 • Alkol kullanımı
 • Stres ve kaygı
 • Gebelik
 • Vertigo, kulak çınlaması
 • Migren
 • Düşük tansiyon ve şeker
 • Beyin tümörü
 • Laktoz intoleransı, çölyak hastalığı

Mide Bulantısı Neden Olur?

Bulantının, basit sebeplerin yanı sıra önemli bir durumun belirtisi olabileceğini söyledik. Bulantı ile ilgili bazı semptomlarınız varsa, hemen bir doktora görünmelisiniz. Bunlar aşağıdaki gibidir; hızlı solunum, çarpıntı, kan kusması, kusma dışkı kokusu, bayılma, bulanık görme, yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, şiddetli ishal, göğüs ağrısı.

Mide bulantısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız bilindik en etkili  meyve ve sebzelerden size güzel öneriler hazırladık.

mide bulantısına ne iyi gelir

mide bulantısına ne iyi gelir

Nane: Mide bulantısı için nane hem koku hem de aroma için iyidir. Bulantı sırasında nane koklasanız bile, rahatlayabilirsiniz. Bulantınızın, iki nane yaprağı yapraklarından birini çiğnemesi iyi olacaktır, bu da sağlığımıza, yemeklere verdiği lezzetle sağlığımız için çok faydalıdır.

Nane limon çayı midenizin gevşemesine ve mide bulantısını oldukça geçmesine yardımcı olacaktır. Nane çayı için, bir bardak suya bir kaşık nane ekleyin ve beş dakika kaynatabilirsiniz. Tabi isterseniz ekstra bal ve limon ekleyebiliyorsunuz.

Mide bulantısı - Elma

Mide bulantısı – Elma

Elma: Elma, içerik ve lifli yapı sağlığımız için faydalı bir besindir. Elmanın bu lifli yapısı da mide bulantısı için iyidir. Öte yandan, bir seferde elmayı tüketmek, vücuttaki toksinlerin atılmasına neden olan mide bulantısının artmasına neden olabilir. Elmayı doğrudan püre şeklinde yiyebileceğiniz gibi mide bulantısını yiyerek de çözelti oluşturabilirsiniz.

Mide bulantısı - Limon

Mide bulantısı – Limon

Limon: Vücudumuz için faydalı bir besin maddesi limondur. Limon, çeşitli nedenlerden dolayı mide bulantısı için iyidir. Limon özellikle hamilelik sırasında bulantı için yararlıdır. Ekşi bir tadı olan limonlu ve bazen sadece limon bulantısı kokan kokusu iyidir.

Limon mideyi bastırmaya yardımcı olma özelliğine sahiptir. Ancak bu aşırıya kaçmadan yapılmalıdır. Aksi takdirde, iyiden daha çok zarar verebiliriz. Mide bulantısını sıkmak için sade su veya yarım bardak limon suyu içmek isteyip istemediğinizi bulabilirsiniz.

Unutmayınki limon mide için birebirdir. Mide bulantısı baş dönmesine sebep olabilir veya nefes alma zorlukları yaşatabilir. Meydana gelen mide bulantıları ve kusma isteği ni kısa sürede temiz hava ile çözebilirsiniz. Mide bulantısı sırasında kendinizi rahatlatmaya ve temiz bir hava almaya özen gösterin, çoğunlukla psikolojik olabiliyor ve mide bulantınızı tetikleyebiliyor.

Mide Bulantısı ve Hamilelik

Bulantı söz konusu olduğunda akla gelen ilk şeylerden biri hamileliktir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında genellikle bulantı olabilir. Bu dönemde görülen bulantı genellikle fizyolojik nedenlerden dolayı gelişir ve 3 gebe kadından yaklaşık 4’ü ortak şikayettir. Gebelik sırasında artan bulantı, östrojen ve Beta HCG hormonlarının artmasından kaynaklanır.

Migren ağrıları genellikle bulantıya neden olur. Aynı zamanda, baş dönmesine neden olan migren baş ağrıları, aşırı boyutlara ulaştığında dinlenmelidir. Ek olarak, tamamen beyin ile ilgili bulantı olabilir. Kafa travması, beyin tümörleri, inme ve menenjit, beyin kaynaklı bulantı nedenleridir. Aynı zamanda, omurilik veya beyin sıvısı ile ilgili hastalıklar bu durumu tetikler.

Mide bulantısı; Hepatit, pankreas hastalıkları, gergin mide, mide fıtığı, gergin bağırsak, reflü, mide tahrişi, bağırsak sisteminin tahrişi, böbrek hastalığı, safra kesesi hastalığı, kabızlık ve periyodik virüs kaynaklı vakalar vb. Bulantı ve geçici zaman kaybetmeden doktora danışmanız gerekir.

Mide bulantısına ne iyi gelir

Vertigo ve iç kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar da yoğun mide bulantısına neden olabilir. Dahili kulak problemlerinden kaynaklanan bulantı, seyahat sırasında kadınları sıklıkla rahatsız eder. Arabaya bağlı bu mide bulantısının ana nedeni kulaktan kaynaklanan dengedir.

Bulantı [1] ayrıca stres ve sıkıntı ile de sıkça ilişkilidir. Midedeki stresin durumuna bağlı olarak, mide bulantısı ile birlikte aşırı adrenalin salgılanması meydana gelir. Bulantı ve kusma aynı zamanda zayıflama hastalığı olarak bilinen anoreksiya nervoza, bulimia nervoza gibi hastalıklarda da görülür. Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu gibi bazı zihinsel bozukluklar da mide bulantısını tetikler.

Mide bulantısına ne iyi gelir ?

Yiyecek duyarlılığı da mide bulantısına neden olur. Laktoz intoleransı, vücudun çölyak hastalığı nedeniyle glüten ve süt ürünlerini sindirememesi nedeniyle mide bulantısına yol açar. Bakterilere maruz kalan yiyecekleri tüketmek aşırı mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Baş ağrısı ve ateş getiren gıda zehirlenmelerinde mümkün olan en kısa sürede doktora görünmek de önemlidir.

“Mide Bulantısına Ne İyi Gelir” üzerine 24 yorum

 1. Merve says:
 2. Elif says:
 3. Aslı says:
 4. Seda says:
 5. Mine says:
 6. Tansiyon HAkkında Her ŞEy says:
 7. Halis Gülşen says:
 8. keyiflenet says:
 9. Murat says:
 10. Dilara says:
 11. Esma says:
 12. Fatih says:
 13. Kenar Yazarı says:
 14. Merve says:
 15. hanımzade says:
 16. Aleyna says:
 17. Pınar says:
 18. Melih says:
 19. Bipudra says:
 20. gezginsezer says:
 21. djkaram says:
 22. Burak Kuşcu says:
 23. Ahmet says:
 24. cemal says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir