Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide Bulantısına Ne iyi Gelir ?
Mide Bulantısına Ne iyi Gelir ?

Mide bulantısı, karnın içinde rahatsızlık veya ağrı hissi ile birlikte gelen bir durumdur. Bu rahatsızlık genellikle yemekten sonra ya da stresli durumlarda ortaya çıkar. Mide bulantısına ne iyi gelir konusunda birçok yöntem vardır, ancak en iyi sonuçlar genellikle doğal yollarla elde edilir.

Mide bulantısına iyi gelebilecek çok yaygın yöntemlerden bazıları bu şekilde sıralanmaktadır. Eğer mide bulantısı uzun sürüyorsa doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Nane

Mide bulantısı için nane hem koku hem de aroma için iyidir. Bulantı sırasında nane koklasanız bile, rahatlayabilirsiniz. Bulantınızın, iki nane yaprağı yapraklarından birini çiğnemesi iyi olacaktır, bu da sağlığımıza, yemeklere verdiği lezzetle sağlığımız için çok faydalıdır.

Elma

Elma, içerik ve lifli yapı sağlığımız için faydalı bir besindir. Elmanın bu lifli yapısı da mide bulantısı için iyidir. Öte yandan, bir seferde elmayı tüketmek, vücuttaki toksinlerin atılmasına neden olan mide bulantısının artmasına neden olabilir. Elmayı doğrudan püre şeklinde yiyebileceğiniz gibi mide bulantısını yiyerek de çözelti oluşturabilirsiniz.

Limon

Vücudumuz için faydalı bir besin maddesi limondur. Limon, çeşitli nedenlerden dolayı mide bulantısı için iyidir. Limon özellikle hamilelik sırasında bulantı için yararlıdır. Ekşi bir tadı olan limonlu ve bazen sadece limon bulantısı kokan kokusu iyidir.

Nane ve Limon

Mide bulantısını geçiren en yaygın yöntem ise nane ile limonu kaynatarak içmek olacaktır, çoğu kişide faydası görülen bu yöntemi sizde deneyebilirsiniz.

Mide Bulantısına İyi Gelen Öneriler

Sıcak su: Sıcak su içmek, mide asitlerinin salınımını azaltır ve bulantıyı hafifletir.

Limon suyu: Limon suyu, mide asitlerinin dengelenmesine yardımcı olur ve bulantıyı azaltır.

Ginger: Ginger, mide rahatsızlıklarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Probiyotikler: Probiyotikler, mide ve bağırsak sağlığının dengelenmesine ve rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olur.

Yoga ve meditasyon: Yoga ve meditasyon, stres seviyelerini azaltır ve mide rahatsızlıklarını önler.

Düzenli yemek yeme: Düzenli yemek yeme, mide asitlerinin dengelenmesine ve rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olur.

Uzak durulması gereken şeyler: Sigara, alkol, kafein, yüksek yağlı ve baharatlı yiyecekler, konsantre meyve suları, gazlı içecekler mide rahatsızlıklarını arttırır.

Doğal Yol ile: Bitkisel Çözümler

Bitki Çayları: Mide bulantısına ne iyi gelir konusunda etkili çözümler olarak en başta bitkisel çözümler gelir ve oldukça etkilidir.

Zencefil Çayı: Kök taze zencefili başından boynuna kesin ve yarım bardak su içinde 6-7 dakika kaynatın. Bulantı hissettiğinizde birkaç yudum içmek yeterlidir. Limon eklerseniz, efekt daha da artar.

Kekik Çay: Aromasını kaybetmeyen kekik ile hazırlanan çay içmek faydalıdır. Bulantı sıkıntısı olan Kemoterapi ve radyoterapi alan hastalar için özellikle yararlı olacaktır. Aynı zamanda, kekin ağzınızda çiğnenmesi de mide bulantısında etkili olacaktır. Tiroit, mide ülseri, kan pıhtılaşma sorunu ve mide kanaması riski olanlarda kekikten uzak durulmalıdır.

Nane Limonu: Nane mentolü, bulantı hissine çok iyi gelir ve oldukça rahatlatır. Mide ve bağırsakta dinginliğe neden olduğu için mide bulantısı geçer. Aynı zamanda, nane çiğneme de rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Tuzlu Krakerler: Krakerlerin tadı ve kokusu mide bulantısını baskılayabileceğinden, mideniz bulanıklaştığı zaman daha protein bakımından zengin ve sindirim sistemini zorlayacak yiyecekler yerine tuzlu olan krakerler gibi aperatifler yiyebilirsiniz. Sindirim sisteminden sorun çekenler için bu öneri çok iyi olabilir.

Limon Kullanın: Ekşi tat ve limonun kokusu mide bulantısını rahatlatmaya yardımcı olur. Bitkisel çaylara limon sıkmak sizi oldukça rahatlatacaktır. Mide bulantısına ne iyi gelir demeden önce açlığınızı kontrol edin, mideni boş bırakmayın. Bunun için çok güçlü bir koku ve tada sahip olmayan yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bir parça ekmek midenizi tam dolduracak ve suyu çekmeye yardımcı olacaktır.

Su Tüketin: Sıvı kaybı mide bulantısı nedenlerinden biridir. Çok yavaş soğuk olmayan su için. Kaybettiğiniz mineralleri sıvı kaybından kurtarmak için maden suyu da kullanabilirsiniz.

Elma Yemek: Bulantıya neden olan toksinlerin lifli yapısı, vücudun dışarı atılmasını hızlandırır. 1 elma dilimi dilim yemek yararlı olacaktır.

1 Avuç Fındık: Mide bulantısını artıran faktörlerden birisi de protein eksikliğidir. Bu amaçla mide bulantısını arttırmamak için et, tavuk ve balık vb. yerine 1 avuç fındık, yerfıstığı ve badem tüketilebilir.

Sarı Leblebi: Mide bulantısını telafi eden yiyeceklerden biri leblebidir. Mide bulantısı kuru, sert ve az yer kaplayan leblebi mide bulantısını bastırır.

Bitkisel çaylar: Nane Limon, Papatya, anason tohumu ve adaçayı vb. bitkilerden yapılan çay mide bulantısını rahatlatacaktır.

Maydanoz Çiğneme ile: Yemeklerden hemen sonra maydanozu güzelce çiğneyerek bulantıyı giderebilirsiniz.

Kolonyayı Koklayın: Nane, limon, lavanta, kolonyası vb. mide bulantınızı oldukça hafifletebilir.

Haşlanmış patatesler: Aşırı tada sahip olmamalarından dolayı mideyi bastıracak ve nişasta yapısı mide suyunu çekecektir.

Tarçın: 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı tarçın tozu karıştırın ve yudumlayın. Bu karışım mide bulantısı için iyidir, ancak gebe olanlar için değildir.

Pirinç Suyu: ortalama 1 bardak beyaz pirinç 1 veya 1/2 bardak su kaynatın. Daha sonra karışımı ve tuzlu suyu tahliye edin. Sindirimi daha kolay olduğu için beyaz pirinç kullanımı tercih edilir. Pirinç suyu, özellikle gastritin neden olduğu mide bulantısı iyi olacaktır.

Pelin Yağı, Nane Yağı ve Lavanta Yağı: Üç ile beş damla lavanta yağı ve günde üç kez damla şekeri bulantının yoğun olduğunu hissedersiniz.

Bulantıya Neden Olan Hastalıklar

Mide bulantısının birçok farklı nedeni olabilir. Mide bulantısına ne iyi gelir demeden önce ilk başta akla gelen mide hastalıkları olmasına rağmen, bulantı her zaman bulantı nedeni değildir. Bulantı ve kusma, sadece gastroenteroloji, iç hastalıkları, kadın hastalıkları, psikiyatri, nöroloji, KBB gibi farklı dalları ilgilendiren bir durumdur. Çok ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden, doktor reçetesinde önlemler alınmalıdır. Akla gelen ilk neden bulantı;

 • Gastrointestinal enfeksiyonlar
 • Gıda zehirlenmesi
 • Ani gastrit
 • Mide hastalıkları
 • Akut gastrit
 • Takım tutucular
 • İlaç kullanımı (kemoterapi, ağrı kesici
 • Alkol kullanımı
 • Stres ve kaygı
 • Gebelik
 • Vertigo, kulak çınlaması
 • Migren
 • Düşük tansiyon ve şeker
 • Beyin tümörü
 • Laktoz intoleransı, çölyak hastalığı

Mide Bulantısı Neden Olur?

Bulantının, basit sebeplerin yanı sıra önemli bir durumun belirtisi olabileceğini söyledik. Bulantı ile ilgili bazı semptomlarınız varsa, hemen bir doktora görünmelisiniz. Bunlar aşağıdaki gibidir; hızlı solunum, çarpıntı, kan kusması, kusma dışkı kokusu, bayılma, bulanık görme, yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, şiddetli ishal, göğüs ağrısı.

Mide bulantısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız bilindik en etkili  meyve ve sebzelerden size güzel öneriler hazırladık.

Nane limon çayı midenizin gevşemesine ve mide bulantısını oldukça geçmesine yardımcı olacaktır. Nane çayı için, bir bardak suya bir kaşık nane ekleyin ve beş dakika kaynatabilirsiniz. Tabi isterseniz ekstra bal ve limon ekleyebiliyorsunuz.

Limon mideyi bastırmaya yardımcı olma özelliğine sahiptir. Ancak bu aşırıya kaçmadan yapılmalıdır. Aksi takdirde, iyiden daha çok zarar verebiliriz. Mide bulantısını sıkmak için sade su veya yarım bardak limon suyu içmek isteyip istemediğinizi bulabilirsiniz.

Mide bulantısına ne iyi gelir konusunda, kişisel ihtiyacınıza ve durumunuzun ciddiyetine göre farklı yöntemler denenebilir. Ancak, doğal yollarla mide sağlığını koruyan yukarıda sıraladığımız yolları deneyebilirsiniz.

7
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.