Kişisel Renk Analizi Nedir? Renklerinizi Keşfedin

Kişisel Renk Analizi Nedir? Renklerinizi Keşfedin
Kişisel Renk Analizi Nedir? Renklerinizi Keşfedin
service

Kişisel Renk Analizi Nedir? Renklerinizi Keşfedin

Kişisel renk analizi yapmanın faydası sadece görsel anlamda değil; iş, sosyal ve günlük yaşamınızı da etkiliyor. Milyonlarca renk var ve hangisi size en yakışan ve size iyi gelecek olan rengi bulmanız aslında sanıldığından daha kolay. 

Dünyanın en güzel rengi, üzerinizde en güzel duranıdır.” C. Chanel

Renklerin sosyal yaşam ve iş hayatı üzerinde çok önemli etkileri vardır. Renkler sözlü olmayan mesajlar verir. Kişiliğinize, yaşınıza, mesleğinize, sosyal statünüze uygun renk ve kıyafet seçimi sizi her alanda ön plana çıkarıyor. Yer ve zaman için renk seçimi size istediğiniz efekti yaratma avantajını verir. Örneğin, pastel renkler iletişimi kolaylaştırır, daha sıcak ve dostça bir görünüm kazandırır. Gri ve koyu mavi, daha otoriter ve güven verici renklerdir.

Link: Hangisi Sizin Kırmızı Tonunuz?

Hepimiz dünyaya mükemmel renk uyumu ile geliyoruz. Saç rengimiz, gözlerimiz ve tenimiz doğal bir uyum içindedir. Kişisel renk analizi temel olarak buradaki uyumu dikkate alarak size en çok uyan renk tonlarının belirlenmesidir. Birlikte ne kadar kontrast renk kullanacağınızı da belirleyebilirsiniz. Bu tonları göz önünde bulundurarak kıyafet, aksesuar, mücevher ve makyaj seçeneklerini seçebilir ve saçınıza uygun tonları boyayabilirsiniz. Bunları bilmeden yaptığımız renk seçenekleri tamamen modadan etkilenen kültürel kodlardan yapılır.

Kişisel Renk Analizi Nedir? Renklerinizi Keşfedin
Kişisel Renk Analizi Nedir? Renklerinizi Keşfedin

Renk Tonların Önemi

Renk analizinin temelleri 1920’de İsveçli sanat eğitmeni J. Itten tarafından atıldı. Itten, doğada renk gruplarının ortaya çıkışına göre dört mevsime göre kategorize edilir. Caygill adlı bir öğrenci bu bilgiyi ABD’ye taşıdı ve giymek için daha da geliştirdi. Böylece, 1960’larda, renk danışmanlığı doğdu.

Kişisel renk analizi bazı özel grafikler kullanılarak yapılır. Renklerin yansımaları dikkate alınır. İlk olarak, sıcak ve soğuk renkler ayırt edilir. Bu ayrılmadan sonra soğuk renkler yaz ve kışın ise sıcak renkler, sonbahar ve ilkbahar olarak sınıflandırılır. Her biri bir renk ailesidir. Renk ailesini öğrendikten sonra bunları iş ve sosyal hayata yansıtarak, zamana ve mekâna göre giyinebilirsiniz. Herkes herhangi bir renk giyebilir, ama buradaki önemli nokta renklerin gölgesi ve tonlarıdır…

Kişisel Renginizi Neden Bilmelisiniz?

Uygun tonların belirlenmesi, sizi canlı, enerjik ve zarif  gösterir. Yüzünüze dikkat çeker ve sizi ön plana çıkarır ve imajınızı güçlendirir.
Satın aldığınız ürünü doğru tonlarda uzun süre kullanabilir ve aynı renk ailesinin diğer bölümleriyle kolayca birleştirebilirsiniz. Alışveriş yaparken rahatlık sağlar, mümkün olan en kısa sürede doğru seçimi yapabilirsiniz. Yer ve mekana göre seçimler yaparak daha etkili görüntüler oluşturabilirsiniz. Otoriter, sportif, profesyonel veya kadınsı / erkeksi görünmek için renklerden faydalanabilirsiniz.
Renkleri doğru kullanarak vücudunuzdaki oranlarda gizlemek istediğiniz ayrıntıları kapatabilir ve öne çıkarmak istediğiniz yönleri vurgulayabilirsiniz. Saçınızı boyamak istiyorsanız daha bilinçli bir seçim yapmanızı sağlar. Uyumlu aksesuarları, mücevher ve makyaj ürünlerini seçebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü