Kegel Egsersizlerin Faydaları Neler? Kegel Egsersizi Nasıl Yapılıyor?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KEGEL EGZERSİZİ NEDİR?

Kadınlarda vajinal kaslar; vajinal kaslar, pelvik taban kasları, kaslı kaslar veya aşk kasları isimleri verilir. Kegel bu kasları da çalıştırıyor. Vajina çevresindeki kasları, mesaneyi, ince bağırsağı ve rektumu destekleyen pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersizlere kegel egzersizi denir.

VAJİNAL KASLAR NE İŞE YARAR?

 • Cinsel ilişki ve orgazm işlevinde,
 • Normal doğumda
 • İdrar yapma fonksiyonunda,
 • Dışkılama fonksiyonunda önemli fonksiyonlara sahiptir.

KEGEL EGZERSİZİN FAYDALARI NELERDİR? HANGİ TEDAVİLERDE KULLANILIR?

 • Üriner inkontinans problemlerinin tedavisinde kullanılır.
 • Erkek ve kadınlarda cinsel ilişkide haz artarak, cinsel haz artar.
 • Mesane, rahim ve barsak sarkmasını önlemek için kullanılır.
 • Hamile kadınların normal doğum için hazırlanmasına yardımcı olur.
 • Doğumdan sonra vajinanın eski sıkılığına geri dönmesini sağlar.
 • Cinsel isteksizlik tedavisinde kullanılır.
 • Orgazm işlevi elde etmek için yardımcı olur.
 • Bunlar vajinismusu ve ağrılı ilişki terapilerini desteklemek için faydalı egzersizlerdir.

KEGEL EGZERSİZİ NASIL YAPILIR?

KEGEL EGZERSİZİNE BAŞLAMAK:

Pelvik kasınızı egzersize başlamadan önce bilmelisiniz. Pelvik taban kaslarınızı bulmak için, tuvalete oturun ve idrar yapmaya başlayın. İdrar yaparken göbeğinizin altındaki kasları sıkın ve tutmaya çalışın. İdrarınızı durdurduğunuzda hissettiğiniz kas pelvik kasınızdır.

Artık pelvik taban kaslarınızı tespit ettiğinize göre, onları kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir pozisyonda Kegel egzersizleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Pelvik taban kaslarınızı sıkın, beş saniye bekleyin, ardından beş saniye rahatlayın. Üst üste dört veya beş kez deneyin. Bir seferde 10 saniye boyunca kasları tutmaya çalışın, kasılmalar arasında 10 saniye gevşetin.
En iyi sonuçlar için, sadece pelvik taban kaslarınızı sıkmaya odaklanın. Karınızdaki, bacaklarınızdaki veya kalçadaki kasları germemeye dikkat edin. Nefesinizi tutmaktan kaçının. Bunun yerine, egzersizler sırasında özgürce nefes alın. 3 kez tekrarlayın.

Kegel Egsersizlerin Faydaları Neler? Kegel Egsersizi Nasıl Yapılıyor?
Kegel Egsersizlerin Faydaları Neler? Kegel Egsersizi Nasıl Yapılıyor?

KEGEL EGZERSİZLERİ NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Doğru yapıldığında, kegel egzersizi hiçbir şekilde zararlı değildir. Bu egzersizler günlük rutininizin bir parçası olabilir: fırçalama, fırçalama, TV izlerken veya kitap okurken birkaç tekrar yapabilirsiniz.

Ancak, idrar akışınızı durdurarak kegel egzersizleri yapmamalısınız. Mesaneyi boşaltırken kegel egzersizleri yapmak, mesanenin tamamen boşalmamasına ve böylece idrar yolu enfeksiyonu riskinin artmasına neden olabilir.

Kegel egzersizini yaparken kalçalarınızda, karnınızda veya belinizde ağrı hissederseniz, bu egzersizi yanlış yaptığınız anlamına gelir.

KEGEL EGSERSİZLERİ NE KADAR SÜREDE SONUÇ VERİYOR?

Düzenli olarak egzersizleri uygulayan birçok kadın 4-6 hafta sonra düzenli olarak (idrar kaçırma durumundaki bir azalma gibi) sonuçları görür. Unutmayın ki, uzun, yenilenmiş, daha iyi ve daha güçlü bir pelvik kasınız ve gidecek çok yolunuz var.
En sonunda; Üriner inkontinans, cinsel isteksizlik, vajinismus gibi şikayetleriniz varsa, önce bir jinekolojik muayene yaptırmalısınız. Tek başına Kegel egzersizleri bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olmayabilir. Bu egzersizler çoğunlukla önleyici ve önleyici egzersizlerdir. Her ne kadar birçok yarar olsa da, tek başına terapötik bir özellik yoktur.

Bayan Güzellik

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü