El ve Ayak Bakımı için Öneriler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

El ve Ayak Bakımı için Öneriler

El ve ayak bakımı için en iyi zaman sıcak bir banyodan sonrasıdır. Açılan gözenekler ve yumuşayan cilt, bakım kremini kolayca emer ve etkili sonuçlar verir. Nemliyken elinizi ve ayak tırnaklarınızı bir cam dosya ile şekillendirin. Uzun parmaklarınız yuvarlak şekilli; Kısa parmaklarınız varsa, küt tırnak şeklini seçebilirsiniz.

  1. El ve ayak bakımı için en iyi zaman sıcak bir banyodan sonrasıdır. Açılan gözenekler ve yumuşatıcı cilt, bakım kremini kolayca emer ve etkili sonuçlar verir.

  2. Nemliyken elinizi ve ayak tırnaklarınızı bir cam dosya ile şekillendirin. Uzun parmaklarınız yuvarlanırsa; Kısa parmaklarınız varsa, tırnak uçlu bir çivi şeklini seçebilirsiniz.

  3. Tırnaklarınızı kesmek tekrar ortaya çıktığında kötü bir görüntü oluşturmasına neden olur. Bu nedenle yumuşatıcı kremi sürerek tırnak etlerinizi geriye itebilirsiniz, tırnak etlerinizi kesmek yerine. 

  4. Tırnaklarınıza masaj yapmak için besleyici bakım yağları uygulayın. Tırnak cilası uygulamadan önce bakım ürünleri kullanmak tırnaklarınızın kırılmasını ve sararmasını önler.

  5. Ellerinizi ve ayaklarınızı her zaman nemlendirici bir krem ile nemlendirin. Özellikle temizlik yaptığınız da ve banyo sonrasında cildinizi kuruyacaktır bu yüzden ellerinizi ve ayaklarınızda nemlendirici bir krem ile nemlendirmeye özen gösterin.

  6. Eğer sertleşmiş topuklularınızı yumuşatmak istiyorsanız, geceleri  yatmadan önce biraz Vazelin  sürüp pamuklu çorap giyerek uyuyun. Sabah uyandığınızda, topuklarınızın yumuşak olduğunu göreceksiniz.

  7. Topuklarınızda çatlaklar varsa, haftada bir kez ayak törpüsü uygulamak ve nane tabanlı ayak pedleri kullanabilirsiniz. Çok kuru topuklu ayakkabılar için, her gün nemlendirici krem ​​sürdüğünüzden emin olun.

  8. Ayak mantarına karşı korumak için ayaklarınızı iyice temizleyiniz ve kurulayınız. Her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Bu sayede ayakkabı içindeki nem kuruyarak ayakkbılarınızın da ömrünü uzatır.

  9. Ayaklarınızda nasır oluşumunu önlemek için kaliteli ve ortopedik ayakkabılar seçin. Mevcut nasırları kaldırmak için iyileştirici özelliklere sahip olan ayak nasır bantlarını kullanabilirsiniz. Kazıma ya da kesme gibi eylemler enfeksiyona neden olur ve ayak sağlığını tehlikeye sokar.

  10. Her zaman ayak sağlık merkezlerine yılda iki kez başvurun.

Tırnak Batması

Batık ayak tırnaklarında en sık görülen ayak tırnağının büyük baş parmağında tırnak, yumuşak dokuda farklı bir yol yatağı izleyerek ilerlemesiyle gelişen bir batık tırnak hastalığıdır.

Batık çivi birçok nedenden oluşmaktadır. Bazen tırnak çok büyük olduğu için ortaya çıkar. Bazı insanların tırnakları kenarlarda (Genetik veya Artrit kaynaklı) kıvrılır ve batık tırnaklar için adaydır. Travma, ayak çarpması veya ayağınıza basmak gibi şeyler, tırnak lavabosunun cildin içine girmesine izin verir. Sık koşma, uygun olmayan kesim, dar çoraplar veya dar sivri burunlu ayakkabılar tırnak yapışmasına neden olur. Hamilelikte ayak sağlığı çok önemlidir, çünkü ödem tırnaklarının oluşumunda kilo alımı ağrılı hale gelir ve sıklıkla batık çiviye dayanan postpartum yanlış kesişme ile karşılaşır.

Tırnak yaymada ağrı genellikle ilk şikayetin neden olduğu ağrıya ve çivi uzamasının bir sonucu olarak çivi uzamasına bağlıdır. Ağrı özellikle temaslar ve stresler sırasında artar. Tırnak ete gömülürken, etrafında iltihap gelişebilir. Enfeksiyonun gelişmiş batırma enfeksiyonunda enfeksiyonun durumuna bağlı olarak ya sistemik antibiyotik verilmesi ya da iltihaplı alanın temizlenmesi ile tedavi edilmelidir. Bunun için bir Podiatrist’e danışılmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.