Tırnak Sararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Tırnak Sararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Tırnak Sararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Tırnak Sararması

Tırnak sararması neden olur diye sorarsanız bir çok sebebi vardır. En başında ise sürekli oje sürmek geliyor. Tırnak sararması nasıl geçer diye sorarsanız aynı şekilde bir çok tırnak beyazlatıcı çözümler vardır. Bu yazımızda sizi sağlıklı tırnaklara kavuşturacak önerilerimiz olacak.

Tırnaklar, özellikle bayanların el güzelliğinin ve bakımlarının odak noktasında bulunurlar. Manikür ile şekillendirilmiş ve temizlenmiş bakımlı tırnaklar hem estetik durur hem de bakımlı, temiz ve sağlıklı görünür. Oje ile çekici ve çekici duran tırnaklar, bir nevi ellerin aksesuarıdır.

Bazen ne kadar bakım yapılırsa yapılsın çeşitli nedenlerden dolayı tırnak sararması görülebilir. Bu da oje sürülmediğinde pis ve kötü bir görüntüye sebep olur. Tırnaklar kötü göründüğü için daha çok oje sürülür ve tırnaklar hiç dinlendirilmediği için daha çok sararır. Açık renk oje sürmek de sararmış tırnaklarla hoş bir görüntü oluşturmaz. Peki, bu tırnak sararması neden olur ve nasıl geçer?

Tırnak Sararmasının Neden Olur?

Tırnak Sararması Neden Olur?
Tırnak Sararması Neden Olur?

1. Oksijen Eksikliği

Tırnaklar, vücudumuzdaki her hücrede olduğu gibi oksijene ihtiyaç duyarlar. Sürekli oje sürmek ve tırnakları dinlendirmemek, tırnakların ihtiyacı olan oksijeni kesmeniz anlamına gelir. Oje tırnakların hava ile temasını keser. Bu da oksijen alımının durmasına neden olur. En az haftada 1 gün tırnakların ojesiz bir şekilde dinlenmeye bırakılması gerekir.

Tırnak Sararması Neden Olur?
Tırnak Sararması Neden Olur?

Oksijen eksikliğine neden olan bir diğer etken ise sigaradır. Sigara, kan dolaşımını yavaşlattığı için kan ile tırnaklara taşınan oksijen miktarı azalır. Böylece yine oksijen eksikliğinden kaynaklı tırnak sararmaları olur.

2. Nikotin

Nikotin, sarı renk pigment veren ve bağımlılık yapan bir maddedir. Sadece tırnakları değil, sık teması halinde değdiği yerleri sarartabilir. Sigara dumanında bulunan nikotin, sigarayı parmaklarınız ile tuttuğunuz için tırnakları hatta parmakları bile sarartabilir. Sigara içilen odadaki perde, duvar, tavan ve eşyaların renginin sararması da sigara dumanındaki nikotinden dolayıdır. Nikotin, sigara dışında yiyeceklerde de bulunur. Patlıcan, yeşil domates, karnabahar gibi nikotin bulunduran sebzeler ile sürekli uğraşıldığı taktirde, tırnaklarda sararma yapabilir.

3. Vücutta Mineral Kaybı

Tırnaklar ve saçlar keratin denilen bir maddeden oluşmaktadır. Ve bunların dayanıklılığında mineraller önemli bir rol oynar. Mineral eksikliğinde ya da kaybında tırnaklar sararabilir, kırılabilir veya kopabilir.

4. Tırnak Mantarı

Şimdiye kadar olan nedenlerin tamamı çevresel etkilerden dolayı olsa da bazı hastalıklar da tırnak sararmasına neden olabilir. Örneğin kansızlık, tırnak mantarı gibi rahatsızlıklar tırnak sararmasına neden olur. Tırnak mantarı virüs ve bakterilerle yayılan bir hastalıktır. Başka biri ile temas ile bulaşmasının yanında genetik faktörler de önemlidir. Tırnaktaki mantarlar tırnağa sarı renk verirler. Mantar ilerlediğinde ise bu renk koyulaşır ve siyah renge doğru ilerler. Mutlaka doktora danışılarak tedavi olunmalıdır. Şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu, böbrek rahatsızlığı, karaciğerde yağlanma vb. rahatsızlıklar da nadiren de olsa tırnakta sararmaya neden olabilirler.

Tırnak Sararması Nasıl Geçer?

Tırnak Sararması Nasıl Geçer?
Tırnak Sararması Nasıl Geçer?

Tırnak sararması, evde yapabileceğiniz doğal yollarla veya ilaçlar ile tedavi edilebilir. Doğal olan tedavi yöntemleri genel olarak sarı rengi açmaya yarayan doğal renk açıcılardır.

  1. Manikür suyunuza damlatacağınız birkaç damla limon hem tırnaklarınızı sertleştirir kırılmasını önler. Hem de tırnakları beyazlatır.
  2. Bunun yanı sıra bir miktar karbonat üzerine damlatacağınız limon suyunu maske uygular gibi tırnaklarınıza sürüp bir miktar beklettikten sonra yıkayınız. Bu da sararmayı azaltacaktır.
  3. Limon kadar etkili olmasa da beyazlatıcı etkili diş macunu da sararmayı azaltır. Bir miktar diş macununu tırnağınıza sürerek bir miktar bekletin ve daha sonra durulayın. Tırnaklarınızın renginin açıldığını göreceksiniz.
  4. İlaç ile yapılan tedavide ise doktora danışarak E vitamini takviyesi, E vitaminli kremler kullanabilirsiniz. Zaten tırnak mantarı ve tırnak sararmasına sebep olan diğer hastalıklara sahipseniz bu hastalıkları tedavi etmeden tırnak sararmanızın geçmesi mümkün olmayacaktır. Bu yüzden bir doktor kontrolünde ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmalısınız.
  5. Su, vücudunuzun tamamının olduğu gibi tırnaklarımızın da ihtiyacı olan bir içecektir. Sağlıklı bir beden ve sağlıklı tırnaklar için günde 2 litre su içmelisiniz.

Bayan Güzellik / Tırnak Bakımı

2
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü