Sağlıklı ve Güçlü Tırnaklar için Öneriler

Sağlıklı ve Güçlü Tırnaklar için Öneriler
Sağlıklı ve Güçlü Tırnaklar için Öneriler

Sağlıklı ve Güçlü Tırnaklar için Öneriler

Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için önerilerle muhteşem uzun ve güçlü tırnaklara sahip olmak ister misiniz? Tırnaklarınızın uzamasını beklemek gerçekten sinir bozucudur. Bir türlü uzamak bilmezler. Boşuna beklediğinizi düşünürsünüz. Kısa bir süre sonra da kırılırlar. Sakın pes etmeyin henüz her şeyi denemediniz.

Tırnakları Neler Yıpratır?

tırnakları ne yıpratır
tırnakları ne yıpratır

Tırnaklarınızın yavaş uzamasının çeşitli sebepleri olabilir. Tırnaklarınız çok kırılgansa bu dış faktörlerle ilgili olabilir. Mesela elleriniz sürekli suyun içindeyse tırnaklar kırılır. Özellikle sıcak su tırnakları kırılgan hale getirir. Tırnaklarınızın üzerinde beyaz lekeler varsa veya geç uzuyorsa bu da bazı vitaminlerin eksikliklerinden kaynaklı olabilir. Tırnaklarınız güçsüz ve kırılgansa nedenini aramak için aşağıdaki satırları takip edin…

1. Tırnaklarınızı Yiyor Olabilirsiniz

tırnak yemek
tırnak yemek

Tırnaklarınızı düzenli aralıklarla yiyorsanız, artık bunu bırakma zamanı geldi. Bunu içtenlikle söylüyoruz. Bu alışkanlık cildin ve o bölgedeki tırnakların büyümesini yavaşlatır ve çoklu bakteriyel enfeksiyonlara yol açar.

Tırnaklarınız cilalı tutmaya çalışın, böylece onları yememek için biraz daha bilinçli bir çaba gösterirsiniz.

2. Tırnak Cilası Sürmeyi Atlamayın

Oje sürdüğünüzde cila sürmeyi atlamayın. Tırnak cilası gerçek oje ile tırnak üst tabakası arasında bir koruyucu tabaka görevi görür.

3. Tırnak Cilasını veya Ojenizi Elle Kaldırmayın

ojeyi elle kaldırmak
ojeyi elle kaldırmak

Bunu ne pahasına olursa olsun yapmaktan kaçının. Tırnak cilasını veya ojenizi bu şekilde çıkardığınızda büyük olasılıkla tırnağınızın en üst tabakasını soyarsınız. Bu da tırnaklarınızı zayıf ve kırılgan hale getirir.

4. Jel ve Akriliklerin Aşırı Kullanımı

Çok sık zaman aralıkları içinde jel ve akrilik tırnak uygulaması yaparsanız, doğal tırnaklarınıza güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için zaman tanımamış olursunuz. Jel ve akrilik tırnakları ara sıra kullanmak mükemmel bir fikirdir. Ancak tırnaklarda doğal büyüme sürecini olumsuz etkileyeceği için bunu bir alışkanlık haline getirmenizi önermiyoruz.

Tırnak Uzaması İçin En Faydalı Vitaminler

tırnak uzatmak
tırnak uzatmak

Tırnaklarınızın büyümesini hızlandıracak ve onları güçlendirecek vitaminlerin bir listesini sizin için hazırladık, aşağıda sunuyoruz.

1.  Biotin  (Vitamin B7 )

Biotin tırnakların, saçların uzamasına, cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Biotin vicuda yiyecekler yolu ile ya da takviyeler ile birlikte alınabilir. Her iki durumda da sağlıklı tırnaklar için günde 30-40 mikrogram Biotin tüketmeniz uygundur. Biotin kaynağı olarak muz, avokado ve somon gibi yiyecekleri önerebiliriz.

2.  Folik Asit ( Vitamin B9 )

B9 vitamini ya da folik asit hücre büyümesi için gereklidir. Bu, tırnakların büyümesine de yardımcı olan bir vitamindir. Folik asit, yeşil yapraklı sebzeler, yumurtalar, pancarlar ve turunçgiller gibi yiyeceklerde bolce bulunur. Sağlıklı tırnak büyümesini teşvik etmek için günde 400-500 mcg folik asit tüketilmelidir.

3. Vitamin A

A vitamini dokuları, kemikleri, dişleri ve tırnakları güçlendirmek için hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda da çok yararlı bir antioksidandır. A vitamini toksinlerin neden olduğu hasarın onarılmasına yardımcı olur. Yiyecekler yolu ile tüketmek isterseniz A vitamini greyfurt, ıspanak, patates ve elma gibi yiyeceklerde bulunur. Bunun yanı sıra yumurta, karaciğer ve süt tüketmek de A vitamini alımı için uygundur.

4.  C Vitamini

Portakal ve bunun gibi narenciye meyveleri C vitamini bakımından çok zengindir. C vitamini  Bakterilerle savaşmak için mükemmel bir bileşendir. C vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Yaban mersini, turunçgiller( portakal, limon, greyfurt vb.) domates, yeşil yapraklı sebzeler ve çilek tüketilmesi C vitamini almak açısından çok uygundur.

Güçlü Tırnaklar ve Hızlı Uzayan Tırnaklar için Tarifler

güçlü ve sağlıklı tırnaklar için
güçlü ve sağlıklı tırnaklar için

Bu bölümde size güçlü ve sağlıklı tırnaklar için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler önereceğiz.

1. Limon Suyu Tarifleri

Limonda bulunan C vitamini, tırnakların sağlıklı büyümesini kolaylaştırır. Limon ayrıca beyazlatıcı madde olarak işlev gördüğü için tırnaktaki sarı lekeleri de çıkarmaya yardımcı olur.

limon suyu ile tırnak bakımı
limon suyu ile tırnak bakımı

Limon Suyu Tarifi 1

Malzemeler: 1 çorba kaşığı limon suyu ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı.

Uygulama: Bir kabın içinde, 1 çorba kaşığı limon suyu ve 3 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Çözeltiyi mikrodalgada yaklaşık 20 sn. ısıtın ve tırnaklarınızı bu solüsyonda 10 dk. bekletin.

Bunu her gün tekrarlarsanız çok yararını görürsünüz.

güçlü ve sağlıklı tırnaklar için
güçlü ve sağlıklı tırnaklar için

Limon Suyu Tarifi 2

Tırnaklarınıza dilimlenmiş limonu sürün ve yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra sıcak suyla yıkayın. Bu uygulamayı da her gün yapmanızı tavsiye ederiz.

Dikkat: Eğer tırnak diplerinizde herhangi bir kesik yara vb. varsa bu uygulamayı yapmayın.

2. Hindistan Cevizi Yağı Tarifi

Hindistan cevizi yağı, tırnaklar ve tırnak çevresindeki cilt için nem ve besin sağlayan maddeler içerir. Bu da sağlıklı ve güçlü tırnakların oluşumunu sağlar. Hindistan cevizi yağı ayrıca tırnaklarda oluşmuş mantar enfeksiyonlarının tedavisi için mükemmeldir.

güçlü ve sağlıklı tırnaklar için
güçlü ve sağlıklı tırnaklar için

Uygulama: Ekstra sızma Hindistan cevizi yağını, bir kapta ısıtın. Bu yağı tırnaklarınıza ve parmaklarınıza masaj yapın. Böylece kan dolaşımınız düzenlenir, bu yolla da tırnak büyümesi teşvik edilir.

Bu uygulamayı her gece yatmadan önce yapmanızı tavsiye ederiz.

3. Portakal Suyu Tarifi

Portakal suyundaki C vitamini tırnaklarınızın güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan kollajen üretimine yardımcı olabilir.

güçlü ve sağlıklı tırnaklar için
güçlü ve sağlıklı tırnaklar için

Uygulama: Portakal suyunu bir kabın içine sıkın. 10 Dakika boyunca tırnaklarınızı burada bekletin ve yıkayın. Tırnaklarınızı düzenli olarak nemlendirin. Bu işlemi her gün düzenli olarak yaparsanız çok faydasını görürsünüz.

4. Zeytinyağı Tarifi

Tırnaklarınızın sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamak için onları beslenmiş ve nemli tutmak önemlidir. Zeytinyağı kan dolaşımını arttıran ve tırnak büyümesini kolaylaştıran E Vitamini bakımından zengindir.

güçlü ve sağlıklı tırnaklar için
güçlü ve sağlıklı tırnaklar için

Uygulama: Bir miktar Zeytinyağını ısıtın ve yaklaşık 5 dk. kadar tırnak etlerinize masaj yapın. Bir eldiven giyin ve ellerinizi bu şekilde bir gece bekletin.

Alternatif olarak tırnaklarınızı 15-20 dk. ılık zeytinyağına da batırabilirsiniz. Günde 1 kez bu uygulamayı yapmanızı öneririz.

Güçlü Tırnaklar için Hangi Besinleri Tüketmeli?

Güçlü Tırnaklar için Hangi Besinleri Tüketmeli?
Güçlü Tırnaklar için Hangi Besinleri Tüketmeli?

Bütün bunların yanı sıra tırnaklarınızın güçlü ve sağlıklı olması için diyetinizde ihmal etmemeniz gereken bazı yiyecekler de vardır.

1. Yumurta

Yumurtada bulunan protein vücudumuzdaki kemikleri, tırnakları ve saçları güçlendirir daha hızlı gelişmesini sağlar. Yumurta D, B 12,ve Biotin gibi vitaminler bakımından zengin bir gıdadır. Özellikle Biotin tırnakları güçlendirmek ve daha az kırılgan hale getirmek konusunda harikalar yaratır.

2. Taneli Ürünler

Barbunya, kuru fasulye, soya fasulyesi, bezelye vb. taneli ürünler Biotin açısından zengin olup tırnakların uzamasını destekler. Bir araştırma sırasında Biotin bakımından zengin gıdaların tüketilmesi durumunda, tırnak kalınlığının yaklaşık % 25 arttığı bulunmuştur. Bu yüzden günlük diyetinizde bu tür taneli ürünleri ihmal etmeyin.

Güçlü Tırnaklar için Hangi Besinleri Tüketmeli?
Güçlü Tırnaklar için Hangi Besinleri Tüketmeli?

3. Yulaf

Bakır ve Çinko gibi mineraller kemik ve tırnakların bakımı için hayati öneme sahiptir. Bu mineraller yulafta bolca bulunur. Yulafı günlük diyetinize dahil etmek için 1 kase mısır gevreğini, bir kase yulaf ezmesi ile değiştirmenizde yarar var.

4. Ay çekirdeği

Ay çekirdeği çok besleyici bir üründür. Bakır ve manganez gibi mineraller içerir. Bu nedenle de kemikler ve kıkırdakta bağ dokusu üretimini teşvik eder. Ay çekirdeğini ekmeğe, salatalara hemen hemen her şeyin üzerine serpebilirsiniz.

5. Somon Balığı

Eğer deniz mahsüllerini seviyorsanız somon kemikleri ve tırnakları güçlendirmek aşısından ideal bir besindir. Ayrıca somon kemik gelişimi ve onarımında çok önemli bir yeri olan D vitaminini de bolca içerir.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse; doğru yiyecekleri yemek ve tırnaklarınıza özen göstermek gerçekten ellerinizin görünümünde ve tırnaklarınızın sağlığı konusunda çok büyük fark yaratır. Bu nedenle makalemizde belirtilen yiyecekleri tüketmenizi, reçeteleri de düzenli olarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü