Sağlıklı Tırnaklar için 10 Besin

SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN 10 BESİN
SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN 10 BESİN
service

Sağlıklı Tırnaklar için 10 Besin

Özellikle kışın tırnaklar zayıflar ve çatlar. Vitaminsizlikten dolayı tırnaklarda beyaz benekler ortaya çıkar. Tırnak uzaması yavaşlayabilir. Bu gibi tırnak problemlerin önüne geçmek ve sağlıklı tırnaklar için 10 besin, tırnaklarınıza eski gücünü geri kazandıracak.

1. Fasulye 

Fasulye iyi bir biotin kaynağıdır. Biotin, tırnak kırılmasını önleyen ve genel tırnak sağlığı için gerekli olan bir B vitamini türüdür. Hafif bir biyotin eksikliği tırnakların kuruluğuna neden olabilir ve tırnağın büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca tırnakların siyaha dönmesine neden olabilir. Sağlıklı tırnaklar için düzenli olarak yiyebileceğiniz fasulye; yeşil fasulye, barbunya fasulyesi, beyaz fasulye ve Meksika fasulyesi. Pişmiş, haşlanmış, salata veya çorbayı bu fasulyeler gibi yiyebilirsiniz.

2. Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği yüksek miktarda çinko içerir. Çinko, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve bağ dokusu oluşumunda önemli rol oynayan bir vitamindir. Çinko ayrıca vücudun yapı taşları ve sağlıklı tırnaklar haline gelen yeni proteinler üretme yeteneğini de düzenler. Çinko eksikliği, tırnaklara bastığınızda beliren izlere benzer şekilde tırnaklarda beyaz beneklere neden olabilir. Sağlıklı ve güçlü tırnakların tadını çıkarmak için kabak çekirdeği yemeye çalışın.

3. Brokoli 

Brokoli vücudunuza sağlıklı tırnaklar için önemli bir bileşen olan demiri verir. Demir, kırmızı kan hücrelerini zenginleştiren ve dokuların oksijen seviyesini artıran, özellikle kolayca kırılan ve renklendirilen tırnaklardaki takviye edici bir elementtir. Çiğ veya pişmiş brokoli yiyebilirsiniz.

4. Süt

Sütün içindeki yüksek kalsiyum içeriği tırnakları güçlendirir ve daha hızlı büyümelerini sağlar. Günlük en az bir bardak süt içmeyi deneyin. Vücuttaki kalsiyum eksikliğinin tırnakların gevrek ve kuru olmasına neden olabileceği bulunmuştur. Vücudun kalsiyumu tamamen emmesini sağlamak için, yumurta ve mantar gibi D vitamini yönünden zengin yiyeceklerle süt tüketin.

5. Yumurta

Protein bazlı yiyeceklerin genel tırnak sağlığı için son derece gerekli olduğu iyi bilinmektedir. Bunun nedeni çivilerin bir tür protein olan keratinden yapılmış olmasıdır. Vücudunuza protein bazlı gıdalar sağlayarak, güçlü ve sağlıklı tırnaklar geliştirmek için bir yapı taşı sağlarsınız. Örneğin, yumurtalar protein bakımından yüksektir. Sağlıklı tırnaklar için günde iki porsiyon yumurta tüketebilirsiniz.

6. Havuç

Düzenli olarak tüketilen havuç, tırnaklarınızın yanı sıra cilt ve saç görünümünü de iyileştirebilir. Havuç içindeki yüksek A vitamini içeriği, tırnakların donuk ve kuru olmasını önler.

Tırnaklarınızın güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olmak için çiğ veya pişmiş havuç yiyebilir veya günlük olarak bir bardak havuç suyu içebilirsiniz.

SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN 10 BESİN
SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN 10 BESİN

7. Domates

Domates yüksek miktarda biotin ve likopen içerir. Bu bileşenler tırnaklarınızın uzamasına ve sağlıklı ve parlak bir görünümle kalınlaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda A vitamini doludur ve bir portakaldan daha fazla C vitamini içerirler! Çiğ domates yiyin, çünkü yemek yapmak C vitamini tahrip edebilir.

Domateslerle, tırnaklarınızın daha hızlı büyümesini sağlamak için biraz domates suyu ve biberiye esansiyel yağı karıştırın. Çivilerinizi bu çözeltide 5-10 dakika bekletin. Tırnaklarınızın doğal rengini sağlar ve nemlendirir.

8. Muz 

Muz enerji seviyenizi yükselten potasyum ile doldurulur. Ayrıca tırnaklarınızın görünümünü iyileştirdiği ve tırnaklarınızı güçlendirmek için silika ve çinko ile doldurulduğu düşünülmektedir. Bu meyve ayrıca tırnakları desteklediği bilinen bir vitamin olan B6’yı da içerir.

9. Su

Dehidrasyon, vücudunuzun geri kalan kısmı gibi, tırnaklarınızın genel sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Dehidrasyon çivi ve zayıf tırnaklara neden olabilir. Su kaybını önlemek için günde sekiz ila 10 bardak su içmelisiniz.

Ayrıca, fazla su içeriği olan daha fazla meyve ve sebze yemeye çalışın. Daha fazla dehidrasyona neden olabileceğinden çay, kahve, alkol ve gazlı içecekler içmekten kaçının.

10. Tatlı Patates

Tatlı patatesler bağışıklığın artmasına yardımcı olur. Daha güçlü, daha sağlıklı görünen tırnaklar ve sağlıklı cilt sağlar. Tatlı patates, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü bir antioksidan beta-karoten ile doldurulur. A vitamini, tırnak sağlığını destekleyen hücre büyümesi için gereklidir. Bu vitamin eksikliği kuru ve kırılgan tırnaklara neden olabilir.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.