Ses Kısıklığı Nasıl Geçer? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

ses kısıklığına ne iyi gelir
ses kısıklığına ne iyi gelir

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer

Özellikle soğuk algınlığı ile birlikte gelen ses kısıklıkları hastalıkların ve bağışıklık sisteminin düştüğünün en başlıca göstergelerinden birisidir. Ses kısıklığı nasıl geçer? ses kısıklığına ne iyi gelir? soruların da araştırmalarına sebep olan kış mevsimi ve soğuk havalar ses sağlığımızı tehdit ediyor. Geçici bir rahatsızlık olsa da ses kısıklığı, sosyal ve iş hayatımızı doğrudan etkileyebiliyor. Ses kısıklığına acil çözüm arayışındaysanız okumaya devam edin.

1-Boğazınızın Hassasiyetinin Bilincinde Olun

Sık boğaz ağrısı ve sert öksürükten kaçının. Sürekli boğazınızı temizlemeye çalışmayın. Boğazınız da gıcık varsa, bol su içerek bundan kurtulmaya çalışın. Kuru, klimalı, tozlu ve dumanlı ortamlar, bu tür ortamlarda ses tellerinize zarar vermemesi için kendinizi koruyun ve sıvı alımınızı arttırın.

2- Bol Su Tüketin

Su tüketimi çok önemlidir. Günde ortalama en az 6-8 bardak su için. Çünkü sesin ana düşmanlarından biri yeterince su içmemektir. Hava zaten soğuk diye düşünerek suyu azaltan kişilerin ses telleri kurumaya başlar bu da ses kısıklığına doğru yol açar. Teller nemli tutulduğunda ses daha sağlıklı olur. Ihlamur, zencefil ve bal gibi bitkisel çaylar, aşırı olmadığı sürece faydalı olabilir. Özellikle aktif madde, sıcak su ve buhardır.

Vücudunun Su İhtiyacını Karşılayan Besinler

3- Ani Soğukan Kaçının

Odanız aşırı sıcak olmamalıdır. Sıcaklığı yaklaşık 25 derecede tutun. Ayrıca, ısıtıcının üzerine suyla bir kap koyarak ortamı nemlendirebilirsiniz. Isıtılmış ortamdan çıkmadan önce ortamın sıcaklığını azaltın. Uygun şekilde giyinin.

4-Ses Tonunuzu Ayarlayın

Sesinizin tonunu ayarlayarak konuşun, dinlenip nefes alıp verin, aralıklarla konuşun, böylece ses telleriniz dinlensin. Bağırmak, yüksek sesle konuşmak ve ani salgınlar ses tellerine zarar verdiği için bu davranışlardan kaçının. Sesinizi stadyum ve düğün salonu gibi gürültülü yerlerde zorlamayın.

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?
Ses Kısıklığı Nasıl Geçer? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

5- Stresten Uzak Durun

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan “Gergin ve öfkeli konuşma ses tellerinde ciddi hasar oluşturur. Sinirli biçimde bağırma ses tellerinde kanama sebebidir. Maç seyreden birinin aniden gol diye yüksek sesle bağırması yine ses telinde kanama yapabilir. Öfke kontrolü ses sağlığı için önemlidir. Sesteki gerginliği azaltmak için psikolojik destek yararlıdır” diyor.

6- Sağlıklı Beslenin

Sigara ve alkolden olabildiğince uzak durun. Sadece ses tellerinize zarar vermekle kalmaz tüm genel sağlığınıza zarar vermektedir. Normali sağlıklı fakat aşırı tüketildiğinde zararlı olan besinler de vardır bunlar; çay, kahve, bitki çayları, süt ve süt ürünleridir.  Uzak durmanız gereken bir besin gruplarıda şunlardır; fast-food dediğimiz hazır yiyeceklerden, çikolata, kızartmalar, turşu, ketçap, mayonez, hardal, aşırı baharatlı gıdalar, gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi kendisi asitli olan veya asit artırıcı içecekler. Midenizi çok fazla doldurmayın. Doyduğunuzu hissettiğiniz de yemek yemeyi sonlandırın. Uyumadan 4 saat öncesinde ise yemek yememeniz önerilir.

7- Uyku Dengesi

Birçok yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda, uykusuzluk ve yorgunluk ses kısıklığına sebebiyet verdiği gözlenmiş. Bu nedenle uyku dengenize özen gösterin, düzenli ve kaliteli uyumaya dikkat edin. Özellikle bölünmüş uykularla bir gece geçirmeyin. Uykuyu bölerek tekrar uyumak sanki o saatte yeni uyumuş gibi bir etki bırakır uykunuzun bölünmemesine dikkat edin.

8- Bazı Hastalıklar Ses Kısıklığını Tetikler

Reflü, alerji, sinüzit, farenjit ve tiroit gibi hastalıklar da ses kısıklığına yol açabiliyor. Dolayısıyla, kronik rahatsızlığınıza sahip olmadığınızı kesinlikle öğrenin ve eğer varsa tedavi adımlarınızı atın.

Bayan Güzellik

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.