Vücudunun Su İhtiyacını Karşılayan Besinler

su ihtiyacını karsilayan besinler
su ihtiyacını karsilayan besinler

Vücudunun Su İhtiyacını Karşılayan Besinler

Hangi yiyeceklerin vücudunuzun su dengesini koruduğunu merak ediyor musunuz? Yaz aylarında artan sıcaklığa bağlı sıvı kaybı susama hissini arttırır. Bu nedenle, bu kayıpların vücut fonksiyonlarının sürekliliği açısından telafi edilmesi gereklidir.

Düzenli su tüketimi daha da önemli hale geldiğinde, günümüzde yorgunluk ve yorgunluk gibi rahatsız edici sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, sıvı alımınızı artıracak besinleri tüketebilirsiniz.

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Dyt. Berna Ertuğ, sıvı ihtiyacını ve susuzluğu gideren besinler hakkında bilgi verdi. Ertuğ, susuzluğun, vücut dengesinde bir kayıp ve yüzde 2 oranında su kaybına neden olmasına rağmen, asit dengesinde bir değişikliğe neden olduğunu belirterek, bu sorunların ciddiyetinin daha ciddi olduğunu belirtti.

Birçok insan gün içinde kaybedilen 2.5 litre suyun farkında değildir. Bu nedenle, günde 2 ila 2,5 litre su tüketme ihtimali bu noktada ortaya çıkıyor. Ayrıca, çay ve kahve gibi sıvılar kesinlikle su tutmaz. Doğru sıvı alımı ile hangi besinler yardımcı olabilir? İşte cevap!

Salatalık

Salatalık,% 95 su içeriğine sahip, sağlık dostu bir sebzedir. Ayrıca A ve C vitaminleri açısından da zengindir.

Kavun

Buna% 90 su içeren bir kavun, potasyum ve C vitamini deposu diyebiliriz. Kan basıncı düzenleniyor, uykusuzluk gitti ve yorgunluk bir bonus!

Domates

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve likopen sayesinde dolaşımın yavaşlamasını engelleyen domates suyu, vücut sağlığı açısından büyük bir değere sahiptir.

Çilek

C vitamini bakımından zengin fiğde% 90 su vardır. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarını önler ve enfeksiyonlarla savaşır.

Yoğurt

% 80’lik önemli bir su içeriğine sahip olan yoğurt, içeriğindeki yararlı bakterilerle bağırsak düzenleyici olarak görev yapar. Ayrıca kemikler, dişler, sinirler ve kaslar da çok iyidir.

Karpuz

% 92 ile sulu meyvelerden biri olan karpuz, yazın değişmez. Unutulmamalıdır ki, vitaminler beta-karoten, likopen ve C vitamini bakımından zengin olan B kaplıdır. Kolesterol seviyesinin artmasını engelleyen karpuzun, bu durumdan dolayı abartılmadan tüketilmesi gerektiğini de hatırlatmak yararlıdır. yüksek şeker içeriği.

Biber

A ve C vitaminleri içeren bol miktarda biber% 90’dan fazla suya sahiptir. Ayrıca onun sağlıklı emeği ile ünlüdür.

Kabak

Önemli miktarda su içeren sebzelerden biri kabaktır. Yaz sıcağında ağır yiyecekleri tüketmek yerine, ekmek yemeyi tercih edebilirsiniz.

Marul

Yaklaşık% 95 su içeren marul, su kaybını önemli ölçüde önler. C vitamini olan marulun da hafif olanlardan daha sulu.

Limon

Yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri kesinlikle limonata. % 90 su içeriğine sahip önemli bir kaynak olan limon, şekersiz limonata şeklinde tüketilebilir.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.