Renklerin Gizemli Fısıltısı

featured

Renklerin Gizemli Fısıltısı

Bir rengi bir başkası çok severken bir diğeri hiç hoş bulmayabilir. Rengi kendine yakın hissederken bir başkası çok uzak hissedebilir. Peki neden düşündünüz mü? Sizce sadece zevkler mi etkilidir. Hayır, sadece bu değil renklerin anlamları ve bizde bıraktıkları hisler, mesajlar vardır. İşte renklerin gizemli fısıltısı..

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Renklerin Anlamları Nedir?

Renkler, hayatımızda, seçimlerimizi ve kararlarımızı beklediğimizden çok daha fazla etkiliyorlar. Modumuzu, sevincimizi, ilişkilerimizi değiştiriyorlar. Bir ürünün bile bazen rağbet görmesinde ya da hiç tercih edilmemesinde en çok rolü onlar üstleniyor. Kıyafetler, yiyecekler veya başka bir şey alacak olsak da, öncelikli kriterlerimizden biri kesinlikle renk oluyor.

Renkler Bize Nasıl Mesajlar Bırakır?

Renklerin Gizemli Fısıltısı

Mavi

Renklerin arasında en gözde olanlardan birisi mavi; güven, sadakat, onur, bilgelik hisleri uyandırır. Mesela polis kıyafetlerinin mavi olması tesadüf değil. Bankalar tarafından mavi rengin sık kullanılması, müşteriye güvenli ve sadık mesajlar iletmenin en kolay yoludur. Mavi, aynı zamanda gökyüzünün ve denizin rengi olan sakinlik ve neşenin rengidir. Mavi odadaki insanların daha üretken ve odaklandıkları söyleniyor. İşle ilgili kitapların çoğu müşteriye, özellikle mavi kapaklarla sunulmaktadır.

Sarı

Sarı ve turuncu; iyimserlik, enerji, sıcaklık, coşku ve güneşin rengi olmasıyla da enerjiyi temsil eder. Sarı’nın serotonini arttırdığı ve ilham verdiği bilinmektedir. Turuncu uygun fiyatlar, bağımsızlık, iyimserlik ve güven duygusu sunar. Kitaplara dikkat çekmek ve ayrıca mutlu duyguları teşvik etmek için kullanılır.

Kırmızı

Kırmızı hepimizin bildiği gibi sevginin rengidir. Aşk, ateş, kan sembolize ettiği temalardan sadece birkaçı. Kalp atış hızını arttırdığı herkes tarafından biliniyor. Aynı zamanda iştahı arttırması da bir gerçektir. Bu nedenle, birçok gıda firması ürün görsellerinde ve ambalajlarında kırmızı rengi tercih eder. Dünyanın en meşhur meşrubatlarının ve fast food şirketlerinin kırmızı renkleri kullanması tesadüf değil. Kitap seçimlerinden kıyafet seçimlerine kadar her alanda kırmızının ne kadar etkili olduğunu görebiliriz. Aşk hikayeleri, Sevgililer Günü temaları, hediye paketleri, dikkat çeken bir araba ya da en etkili çiçek buketleri ön planda kırmızıdır.

Mor

Mor rengi de zenginliği, romantizmi, bereket, onur, monarşi ve saygıyı temsil ediyor. Problem çözme ve yaratıcılığı geliştirir. En çok lüks olan ürünler de kullanılır. Bir saygı duygusunu tetiklemeye ek olarak, gizemi simgelemektedir. Bu nedenle, genellikle fantezi ve sihir gibi kitap türleri için kullanılır.

Yeşil

Yeşil renk, doğa, güç, sağlık anlamına gelen canlandırıcı, pozitif ve sakinleştirici bir renktir. Zenginlik ve büyümeyi sembolize eder. Organik ve doğal hissini tamamlayan yeşil, sağlık ürünlerinde en çok kullanılan renktir. Çevre, finans, manevi değerler, din, beslenme ve sağlık kitaplarının en yaygın renktir.

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Kişisel Renk Analizi Nedir? Renklerinizi Keşfedin

Beyaz

Beyaz en sade renktir. Saflığı temsil eder. Bu tarafsızlığın sembolüdür. Yaratıcılık ve özgürlüğe ilham veriyor. Umut rengi, masumiyet ve mükemmellik, beyaz alanlara huzur ve sessizlik kazandırır. Ancak, çok fazla kullanıldığında soğukluk ve boşluk hissi yaratır.

Gri

Gri, nötr ve duygusal olmayan bir renktir. Uygunluk, pratiklik ve güvenilirlik anlamına gelir. Öte yandan, depresyon keder ve üzüntüye neden olabilir. Bununla birlikte, başka bir renk eklendiğinde, negatif etkiyi pozitif hale getirebilir. Küçük miktarlarda kullanıldığında sade bir lüks görünüm verir. Mücevherler de en sevilen renklerden biridir.

Siyah

Siyah tüm renklerin en karanlığıdır. Otorite ve güç ile ilgilidir. Siyah aynı zamanda zerafet ve zamansızlıktır. Bu nedenle lüks ürünlerin paketlenmesinde sıklıkla kullanılır. Yayıncılıkta gizem, bilim ve gerilim türleri için kullanılır.

Bükre İkizer

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü