Renklerin Anlamları Nedir?

featured

Renklerin İnsan Üzerinde Etkisi Var Mıdır?

Renklerin anlamları nedir? Biliyor musunuz? Peki renklerin insan üzerinde etkileri olduklarını biliyor muydunuz? Renklerin insan üzerinde yaratan etkilerini Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor.

Renklerin anlamlarını bilmek, aslında düşündüğümüzden çok daha önemli. Renklerin insanların üzerinde davranışları, düşüncelerini ve psikolojisini önemli boyutta etkilediği kesinleşmiştir. Bu gerçek yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hatta özellikle büyük markalar renkleri değerlendirerek pazarlama stratejilerinin temelinde yer alır. Gıda firmalarının açlık hissi uyandırma etkisi olan kırmızıyı kullanmaları, bankaların kurumsallık ve güven duygusu uyandıran mavi ve ya griye ağırlıklı olarak yer vermeleri tamamen stratejiktir.

Renklerin Anlamları Nedir?

Kırmızı Rengi ve Tonları 

Dinamik ve enerji sağlayan etkileri vardır. Omurga da dizili olan yedi ana enerji merkezinden birincisi olan ve kök çakranın rengidir. Bizi hayata bağlar. Kırmızı, enerjimizi kontrol ederek sıcaklık ve enerji sağlar. Bu durumda, enerjinizin düşük olduğunu düşündüğünüz günlerde kırmızıyı kullanarak yaydığı enerjiden faydalanabilirsiniz.

Turuncu Rengi Ve Tonları

Turuncu da kırmızı gibi enerji veren etkisinin üzerine mutluluk ve neşenin rengi olarak kabul edilir. Ortamın atmosferini değiştirmek için çok iyi bir renktir. Sizde turuncu ve tonlarından dekor edilmiş bir odaya girdiğiniz zaman güzel hissediyor musunuz? Mutluluk sinyalleri veren turuncu rengini mutsuz hissettiğinizde mutluluk duygunuzu yükseltmesi için bu renkten faydalanabilirsiniz. Bir ayrılık yaşıyor veya kendinizi üzgün ve umutsuz hissettiğiniz zamanlarda giydiğiniz kıyafetlere ve ortamınızda turuncu rengini dahil ederek enerjinizi olumlu anlamda değiştirebilirsiniz.

Sarı Rengi ve Tonları

Sarıyı bir zemin rengi olarak kullanırsanız eğer bu sizde zıplama isteği uyandırabilir.  Sarı dikkat çekici bir renk olmakla beraber insan üzerindeki psikolojik etkileri çalışmayı, verimliliği ve tempoyu arttırmaktır. Birçok işletme sahibi, çalışanların daha iyi bir verim alabilmek için enerjisini ve çalışma temposunu arttırmak için genelde ofiste sarı kullanırlar. Aynı zamanda, iletişimin rengi sarı, kendine güven ve özgürlük verir. Cesaretinize ihtiyaç duyduğunuz günlerde renk seçiminizi sarıya çevirebilirsiniz.

Mavi Rengi ve Tonları

Maviyi herkes biliyordur zaten huzurun, sakinliğin ve sessizliğin rengi olduğunu. Kanımıza kadar etkileyen mavi rengi, kan akışını yavaşlatır. Dolayısıyla, hiperaktif çocukların odasını mavi boyamanın yararlı olacağı bilinir. Mavi rengin bir diğer özellikleri ise sükunet, derinlik ve sonsuzluğu barındırır. Mavi rengi özgüven verir ve zihnini dinlendirir bunun yanı sıra baş ağrısı ve stres gibi sağlık problemlerinin tedavisinde katkıda bulunur.

Yeşil Rengi ve Tonları

Yeşil rengi doğayı simgeler. Aynı zamanda doğurganlık, cömertlik ve barışın rengidir. Manevi tarafı daha yüksektir. Bedenen ve zihnen rahatlatıcı etkisiyle insanı canlandırır.  Yorgun olduğunuz günlerde kendinizi yeşilin kollarında bırakırsanız, yorgunluğunuzun azaldığını ve üzerinizdeki yükün azaldığını görebilirsiniz.

Renk Grupları ve Etkileri

Renklerin, ruh halimizi etkilediği bir gerçek. Geniş renk yelpazesinde yer alan milyonlarca renklerden her biri, kendi içinde sıcak ve soğuk olmak üzere kategori altında gruplara ayrılır. Bu renkler, hissettirdikleri ve uyandırdıkları duygular üzerinde belirleyici bir rollere sahiplerdir.

Sıcak Renkler Grubu

Kırmızı, turuncu, sarı ve bu renklerin tüm tonları sıcak renk kategorisine girer.Sıcak kategorisine giren renklerin dalga boyları uzundur ve insanlar üzerinde canlandırıcı etkisi vardır.

Soğuk Renkler Grubu

Renk çarkının soğuk kategorisine giren renkler ise sarı, mavi ve yeşildir. Sıcak renklere nazaran daha yatıştırıcı bir enerjiye sahip olan soğuk renklerin iyileştirici şifa etkisi vardır. Soğuk renklerin insan üzerindeki etkileri, güvenilirlik, sükunet, durgunluk, sakinlik gibi özellikleridir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü