Bazen Farkında Bile Olmadığınız Kötü Alışkanlıklar

featured

Bazen Farkında Bile Olmadığınız Kötü Alışkanlıklar

Bazen farkında bile olmadığınız kötü alışkanlıklar hayatınızı inceden, zamanla mahvedebilir. Bu alışkanlıklar dışarıdan belki de çok da zararlı görünmese de zamanla rutin haline gelen bu eylemler sizi kendi içinizde esir alacaktır. Bu alışkanlıklardan kurtulmanın temeli onların farkına varmak. İşte kurtulmanız gereken bazı kötü alışkanlıklar… 

Kahvaltıyı Atlamak

Sabahları biraz daha erken kalkıp kahvaltı yapmaya kendinizi zorlarsanız gün içinde kendinizi çok daha zinde hissedersiniz. Genel sağlığınızı özellikle direk olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmesinde kahvaltı yapmak çok faydalıdır. Eğer sabahları uyanmakta zorlanıyorsanız, pratik alternatifleri değerlendirin. Çok hızlı şekilde hazırlanabilen yulaf ezmesi ve içine biraz da kuru meyveler, dokunmuyorsa süt vesaire ekleyebilirsiniz. Yulaf sevmiyorsanız çok da sağlıklı olmamasına rağmen kurtarıcı alternatife yönelin, tost gibi ve daha sağlıklısı kahvaltı salataları işe yarayacaktır.

Abur Cubur Sizi Şişmanlatır

Abur cuburun şişmanlatma zararından bir yana genel sağlığınızı da kötü etkiler. Gün boyunca çok fazla abur cubur yerseniz, cips, kola, çikolata gibi yiyeceklere karşı koyamıyorsanız, bu bir alışkanlık haline gelmiş demektir ve derhal abur cubur yemeyi azaltmalısınız.Abur cubur yerine daha sağlıklı alternatiflere yönelirsek sağlıklı çerezler, fındık, ceviz, kuru meyveler veya taze meyveler yemeyi tercih edebilirsiniz.

Sürekli Gözünüzün Televizyonda Olması

Evet kabul ederim ki, canınızın sıkıldığını ve evde de tek kaldığınızı düşünürsek televizyon güzel bir oyalayıcıdır. Ancak araştırmalar, çok fazla televizyon izlemenin erken yaşta hafıza kaybına neden olabileceğini söylüyor.

Adults consuming alcohol shoot

Sigara ve Alkol Tiryakiliği

Sigara ve alkol nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sigarayı bırakmak kolay değil, anlıyoruz. Ancak bu alışkanlığın neden olduğu sorunları düşünün ve en azından azaltmaya çalışın.

Güneş Koruyucu Kullanmayı İhmal Etmek

Bir çoğumuzun bir çok bakım malzemeleri, kozmetik ürünler aklına gelir de o güneş koruyucusu yazın kavuran sıcaklığında olmadıkça akla gelmez. Çünkü kendimden biliyorum. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak cildi ağırlaştırır ve cildin esnekliğini kaybetmesine neden olur. Aynı zamanda sivilce veya yara varsa güneşe maruz kaldığında iz kalması çok muhtemel. Var olan izlerin geçmemesinde de rol oynar. Tek yapmanız gereken bir güneş kremi almak ve onu günlük hayatınızda kullanmak. Eğer sizinde aklınıza benim gibi gelmiyorsa sürekli görebileceğiniz bir yere koyun o zaman hatırlamanızda etkili olur.

Telefon Elinizden Düşmüyor Mu?

Özellikle de dokunmatik telefonlar piyasaya düştüğündenbu yana telefonlar çoğu insanın her şeyleri oldu.  İnternete erişim daha da kolaylaştığından hatta eskiden tuşlu telefon kullananlar çok iyi bilir tuşlu telefonla internete girmek çok can sıkıcıydı. Ancak telefonla bu kadar çok vakit geçirmek tıpkı televizyon izlemek gibi telefonda da daha fazla zaman geçirmek sağlığa zararlıdır. Her şeyden önce göz sağlığınız bozuluyor. Telefonunuzda geçirdiğiniz zamanı azaltmaya çalışın. Aynı zamanda eğer işiniz sosyal medya üzerinde değilse, sosyal medyaya ayırdığınız fazla zaman da bir kötü alışkanlıktır. Bu da hem vakit kaybı hem de psikolojik kayıp getirir.

Başkalarını Çok Fazla Umursamak

Şimdi hepimiz yapıyoruz, itiraf edelim. Unutmayın, herkesin yaşam tarzı, seçimleri kendisini etkiliyor. Başkalarının ne dediği hakkında endişelenmeyin, kendi mutluluğunuza odaklanın. Herkesin fikri ayrı düşebilir, bazen eleştiriler renkler ve zevklerin tartışalamayacağı kadar kişiye özeldir.

Etçil Olmak

Etçil olmak dedim çünkü bazen aşırıya kaçacak kadar neredeyse her öğünde et tüketmek gibi bir alışkanlık da var. Seviyor olabilirsiniz ancak çok miktarda kırmızı et tüketmek akciğer, pankreas, endometrial ve kolorektal sorunlara neden olabilir. Diyet listenize daha fazla sebze, yeşillik, meyveler ve balık ekleyin.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü