Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik Fotoğraf Nedir
Biyometrik Fotoğraf Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Biyometrik fotoğraf Her vatandaşın hayatında en az bir kez çektirme ihtiyacı bulunduracağı biyometrik fotoğraf nasıl çekilir?

Biyometrik bir terim olarak, bireylerin ölçülebilir davranışsal ve fiziksel özelliklerini tanıyarak bireyleri tanımlamak için uluslararası standardize edilmiş otomatik sistemler için kullanılır.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Pasaportlarda sadece pasaport ve parmak izi biyometrisi kullanılmaktadır. Yeni kimlik kartları ve çevrimiçi olarak başlayan yeni pasaport uygulamaları, Biyometrik fotoğrafların şartını gerektirir.

Yeni kimlik, pasaport ehliyet gibi belgelere biyometrik fotoğraf zorunluluğu getirdi, peki nedir bu biyometrik fotoğraf, nasıl çekilir, nereden çektirmeliyiz sorularına yanıt buluyoruz.

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olur
Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olur
Biyometrik Fotoğraf Nasıl Çekilir
Biyometrik Fotoğraf Nasıl Çekilir
Biyometrik Fotoğraf Arka Fon
Biyometrik Fotoğraf Arka Fon

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olur?

Biyometrik fotoğraf aslında standartlar kesin 60mm x 50mm. Bu fotoğraflar standartları icao tarafından belirlenmiştir ve sabittir. Biyometrik bir vesikalık fotoğraf türüdür. Biyometrik fotoğraf özellikleri vardır ve bu standartlarda yapılmaz ise kabul edilmez. Seyahat belgelerinde (Passport, Ehliyet) kullanılan, başka hiçbir nesneye ve belirli boyutlara ve özelliklere sahip, beyazı olan yüksek kaliteli (en az 600 dpi) arka plandır. Biyometrik fotoğraf bereden alınmamız gerektiği sorusu, hemen hemen tüm fotoğrafçıların ve otomatik makinelerin Biyometrik pasaporta sahip olmaları.

 Biyometrik Fotoğraf Doğrusu

Biyometrik Fotoğraf Doğrusu

biyometrik fotoğraf nedir, olarak alacağımız 60mm X 50mm vesikalık fotoğrafta, saçın ucundan çeneye olan mesafe 3,2 cm ile 3,6 cm arasında olmalı fotoğrafların standartlara, burun orta çizgide olmalı ve yüzün fotoğraf kadrajında ortalanmalıdır. Vesikalık fotoğraflar standartları icao tarafından belirlenmiştir ve sabittir. Çene ucundan saçın başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz çizgileri açıkça görülebilmeli, yüz bölümünün yüksekliği görüntünün yüzde 70 ila 80’ini kaplamalı ve kişinin yüz profili görünmelidir. Yüzü saç veya başörtüsü gibi materyallerin yüzünüzü kapatmayacak şekilde ayarlamalısınız.

Eğer gözlük kullanıyorsanız gözlük camın renkli olmamasına, camın ışığı yansıtarak parlamamasına ve gözlerinizin ortada gayet açık şekilde görünür olduğundan emin olun. Gözlük camı üzerinde yansımalar olamaması gerekiyor yoksa kabul edilmez. Gözlüğünüzün çerçevesi gözleri kapatmamalı veya gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır. Büyük ihtimal gözlüğünüzü çıkartabilirler.

YouTube video

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Biyometrik Fotoğraf Nedir

Yüz Çizgileri

Yüzünüz fotoğrafta ortalanmış olmalı ve saçlarınız temiz, taranmış saç stiliyle birlikte görünür olmalıdır. Basit pastel renklerde makyaj yapıyorsanız ve abartılı olduğunuzdan emin olun, göz makyajı kesinlikle abartılmaz ve boynunuzdan kıyafetler giymeyin. Çıkarılabilir piercing’leri ve tüm takıları yüz bölgesinden çıkarın.

Bıyık ve Sakal ile fotoğraf çekmenizi tavsiye etmiyoruz, eğer seyahatlerinizde aynı stilde Bıyık ve sakal kullanacaksanız, biyometrik fotoğraflarda, genellikle bıyık ve sakal olmadan tavsiye edilir.

Görüntü kalitesi

Fotoğrafta bükülme veya leke olmamalıdır. Renkler yüzün doğal renklerini yansıtmalı ve nötr olmalıdır.

Netlik ve Kontrast

Kontrast fotoğrafta ince ayar yapılmalı ve görüntüdeki detaylar yeterince net ve keskin olmalıdır.

Yüz İfadesi ve Baş Konumu

Biyometrik Fotoğraf Baş Konumu
Biyometrik Fotoğraf Baş Konumu

Başın pozisyonu dik olmalı ve başın hiçbir yöne bakmaması gerekir. Fotoğraf da gülümseme ve benzeri mimikler olmadan, dişler görülmeyecek şekilde ağızları kapalı olarak çekilmelidir.

Arka fon

Biyometrik Fotoğraf Arka Fonu
Biyometrik Fotoğraf Arka Fonu

Arka plan beyaz ve düz olmalıdır, ışık iyi ayarlanmalı ve arka planın gölgeleri olmamalıdır. Yüksek kaliteli arka fonu seçmelisiniz. Parlama yapmaması gerek.

Işık

Biyometrik Fotoğraf Işık
Biyometrik Fotoğraf Işık

Işık yüze eşit dağılmalı, gölge veya yansıma olmamalı ve fotoğrafta kırmızı göz hatası olmamalıdır.

Gözlük

Biyometrik Fotoğraf Gözlük
Biyometrik Fotoğraf Gözlük

Gözlerin net bir şekilde görülebilmesini sağlamak için lenslere, güneş gözlüklerine veya renkli camlara yansıma olmamalıdır. Gözlük camının kenarları veya çerçevesi gözleri örtmemeli veya gözleri örtecek kadar kalın olmamalıdır.

Küçük çocuklar

Aynı standartlar küçük çocukların biyometrik fotoğrafları için de geçerlidir ve başka kişiler veya nesneler içermemelidir.

 Biyometrik Fotoğraf Yaş
Biyometrik Fotoğraf Yaş

Şapkalar vb. Aksesuarlar

Kişinin aksesuar olarak saçlarına veya başına, filmli güneş gözlüğü, şapka, başlık, aksesuar vb. nesneler takılmamalıdır.

Baş örtüsü

Başörtülü bir biyometrik fotoğrafta, yüz ifadesi çene ucundan alnına görünmeli ve başörtüsü yüzünde gölgeler oluşturmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Fiyatı Ne Kadar?

Biyometrik fotoğrafların fiyatı neredeyse genel vesikalık fotoğraf çekimleri ile aynıdır. Nerelerde çektirebilirim diye soranlara, genelde yakınlarınızdaki tüm fotoğrafcılar biyometrik fotoğraf çekimi yapabilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.