Mide Gribi Belirtileri Nelerdir? Mide Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

featured

Mide Gribi Nedir?

Mide gribi, norovirüs enfeksiyonunun neden olduğu enfeksiyon mide ve bağırsakları etkiler. Mide gribi, normal grip gibi soğuklardan değil, kapalı ve kalabalık ortamlardan bulaşabilen yaygın bir rahatsızlıktır. Norovirüs enfeksiyonu herkes için riski taşır. En önemlisi, bir insan hayatında birçok kez mide gribi yaşayabilir. Veriler daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde görülür.

Mide Gribi Belirtileri Nelerdir? Mide Gribi Nasıl Tedavi Edilir?
Mide Gribi Belirtileri Nelerdir? Mide Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Gribinin Belirtileri Neler?

  • Mide bulantısı,
  • Kusma,
  • İshal,
  • Karın krampları,
  • Karın ağrısı,
  • Ateş

Genel olarak mide gribinin belirtileri, virüs vücuda girdikten 24-48 saat sonra kendini gösterir. Semptomların şiddeti ilk 2 günde özellikle yüksektir.

Mide Gribi Bulaşıcıdır

Mide gribi kolayca bulaşabilen bir sağlık problemi olduğundan, virüs insanlar arasında hızla değişebilir. Hastanın dışkı ve kusmalarında çok miktarda virüs varsa, hastalık kolayca bulaşabilir. Bu durumda, kalabalık yerlerde, toplu taşıma alanlarında zaman geçirdikten sonra eller yıkanmalıdır. Aynı zamanda, virüsü taşıyan; kişiler, eşyalar, giysiler ve aletler de hastalığın geçişi durumunda kolayca kullanılabilir. Virüsün bir diğer bulaşma riski olduğu unsurlar ise su ve besinlerdir. Çünkü virüs ısıya ve klorlanmaya karşı nispeten dirençlidir. Bu durumda, içme suyunun, havuz suyunun, sebzelerin ve meyvelerin yoluyla hastalı kolayca bulaşabileceğinden çok dikkatli olunmalıdır. Direncinizi korumalısınız.

Mide Gribi Belirtileri Nelerdir? Mide Gribi Nasıl Tedavi Edilir?
Mide Gribi Belirtileri Nelerdir? Mide Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrik gribe neden olan rotavirüslere karşı bir aşı gelişmesine rağmen, hastalığın en önemli nedeni olan norovirüslerin farklı antijenik tipleri nedeniyle herhangi bir aşıları yoktur. Bu noktada, en önemli tedavi şekli çok miktarda sıvı tüketmek böylelikle virüsü vücuttan boşaltım yoluyla atabilirsiniz. Buna ek olarak, sıvı kaybını ortadan kaldırmak için serum desteği sağlanabilir.

Mide Gribinden Nasıl Korunursunuz?

En önemli koruma yöntemi, hastalığa yakalanma risklerini en aza indirecek yöntemler bulmaktır. Bu noktada, en etkili çözüm, kalabalık ortamlarda zaman geçirdikten sonra elleri çok iyi dezenfekte etmektir. Ayrıca, kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Karın bölgesi ve ayakların üşümemesine özellikle dikkat edilmelidir, aynı zamanda özellikle de taze sebzeler ve meyveler bol suyla yıkanmalıdır.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü