İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemi

İdrar Yolu Enfeksiyonu için Doğal Tarif

Sıklıkla takip eden sağlık problemlerinin başında gelen idrar yolu enfeksiyonu, kadınlarda risk taşıyor. Genellikle idrar yolundan mesaneye kadar dolan bakterilerin sebep verdiği bu enfeksiyon bazı zaman kronikleşebiliyor. Erken tedavi edilmediğinde ise zararı böbreklere kadar gidebiliyor.

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri
idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

İdrar Yolu Enfeksiyonu Genel Belirtileri

  1. İdrar yaparken yanma hissi
  2. Koyu sarı renki akıntı
  3. Sık idrara çıkma
  4. Kusma
  5. Nedensiz uykusuzluk
  6. Bulanık idrar
  7. Sırt ağrısı
  8. Ağır kokulu idrar
  9. Sebepsiz bir şekilde ortaya çıkan ateşli rahatsızlıklar da idrar yolu enfeksiyonun belirtileri arasında yer edinmektedir.

Eğer yukarıda yazılan belirtilerden bazılarını sizde mevcutsa geç olmadan erken teşhis diyerek bir doktora giderek muayene olmalısınız. Erken teşhisin önemi idrar yolu enfeksiyonunun kronikleşmemesi ve ondan da önemli ilerleyerek böbreklere zarar vermemesi için çok önemli.

İdrar yolu enfeksiyonuna sürekli yakalanıyorsanız bu durumun günlük hayatınız da yapmış olduğunuz bir takım alışkanlıklardan ileri geliyor olabilir.  İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığına yakalayacak faktörleri, etkenlerin bilincinde olmalısınız ki böylelikle idrar yolu enfeksiyonuyla tekrar karşı karşıya kalmamak için yaptığınız alışkanlıkları tespit ederek sağlığınız için değiştirmelisiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Yol Açan Etkenler

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri
idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel organın bazı bakterilere maruz kalması ve bu bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşmasıyla oluşur.

İdrar yollarında meydana gelen tıkanma 

Prostat büyümesi ve böbrek taşı idrar yollarını tıkayarak mesanede kalmasına sebebiyet veriyor. Böylelikle zamanla idrar yollarında enfeksiyona yol açıyor.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sisteminin düşmesiyle beraber yine idrar yollarında tıkanıklığına sebebiyet verebiliyor. Bağışıklık sisteminizi sürekli korumalısınız bağışıklık sistemi, sağlığın en başındadır.

İlaçlara karşı bir alerjiniz varsa veya ilaç kullanmak istemiyorsanız idrar yolu enfeksiyonunu tedavisini yalnızca ilaçlarla olmadığını da bilmelisiniz. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisini evde kolaylıkla doğal bitkisel tariflerle de rahatlıkla tedavi edebilirsiniz. En çok kullanılan doğal bitkisel tedavi yöntemini paylaşacağız. Evde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için aşağıda yazmış olduğumuz doğal tarifler uygulayabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavi

idrar yolu enfeksiyonu tedavi
idrar yolu enfeksiyonu tedavi

Kereviz Tohumu Çayı

Malzemeler:

1 yemek kaşığı kereviz tohumu

1 bardak su

Hazırlama:

Kereviz tohumlarını sıcak suyun içine katın ve suyun üzerini kapatın 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. İdrar yolu enfeksiyonunu kontrol altına alana kadar her gün 2 veya 3 bardak kereviz tohumu çayını için.

Maydanoz

Maydanozun hem ödem atıcı hem de idrar yolunu açma özelliği vardır bu sayede rahatsızlığı tedavi etmeniz için maydanozdan destek alabilirsiniz. Çiğ olarak tüketmeniz önerilir. Salatalarda bolca kullanabilirsiniz. Ayrıca maydanoz saplarını demleyerek de çay olarak içebilirsiniz.

Biberiye Çayı

Aynı maydanoz gibi hem ödem atma hem de idrar yolunu açma özelliği vardır hatta maydanozdan daha etkilidir.  Tabi neyin daha etkili olacağı insanların bünyesinden bünyesine göre değişiyor.

Turna Yemişi Çayı 

Kurutulmuş turna yemişi çayının da idrar söktürücü özelliği bulunmasından dolayı idrar yolları enfeksiyonuna iyi geldiği bilinmektedir.

 

Şifa dileklerimle; Bayan Güzellik

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü