İnsülin Nedir?

featured
İnsülin Nedir?

İnsülin Nedir?

İnsülin nedir şeklindeki sorular her ne kadar çok fazla insan tarafından sorulsa da, alında insülin her insanın bilmesi gereken bir hormondur çünkü insan yaşamı için hayati öneme sahiptir. İnsülin nedir sorunun en basit cevabı; pankreasın salgıladığı bir hormondur ve tüketilen gıdalarla kana karışan karbonhidratların parçalanmasını sağlar.

İlginizi çekebilecek başka bir makale: İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Belirtileri ve Teşhisi

Kısacası insülin hormonu olmazsa karbonhidratlar parçalanamaz ve açığa hücrelerin çalışması için gereken enerjiyi sağlayan glikoz açığa çıkamaz ki bu da kişinin hayatının sona ermesi manasına gelir.

İnsülin nedir sorusunun cevabı hayati derece önemli olduğundan, insülin üretimini gerçekleştiren pankreas organı hakkında da daha fazla bilgi sahibi olunması gerekir. Pankreasta bulunan beta hücreler tarafından üretilen insülin, tüketilen besinlerin enerji ihtiyacımızı karşılaması için gerekli olan ve bu nedenle de insan sağlığı için muazzam derece önemi olan bir hormondur.

İnsülin nedir sorusu her ne kadar şeker hastalığı tanısının ardından sorulmaya başlansa da, erken yaşlardan itibaren araştırılması gereken bir konudur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü