Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

adet sancısına ne iyi gelir
adet sancısına ne iyi gelir

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısına ne iyi gelir? sorularının cevapları özellikle adet görmeye yeni başlayan kızlar tarafından araştılır. Adet sancısı olarak adlandırılan bu yüksek düzeyde ağrı; kasıklarda oluşan kasılmalarla meydana gelen adet sancısıdır. Bu kasılmaların sebebi ise rahim içi bölgelerin yenilenmesidir. Prostagladin maddesinin salgılanması rahimin kasılmasına ve doğum sırasında bildiğimiz gibi yüksek düzeyde sancılara neden olur. Adet sancıları en çok kasıkların kasılması, bacak, ayaklar ve bel ağrısı şeklinde kendini gösterir. Bunlar dışında bedenen yorgunluk; tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler de adet sancısı sırasında yaşanan duygu ve hormon değişikleri arasında yer ediniyor. Dismenor, tıp literatüründe adet sancısı deniliyor.

Yaşanan yüksek düzeyde kasılmalar ve ağrılar; sancıları yaşayan bireylerin sosyal ve ev hayatını olumsuz etkiler. Aşırı iştahsızlıkla, uykusuzluk, vücutta yaşanan su kayıpları adet sancısı esnasında kişinin yaşadığı problemlerden bir kaçıdır. Genel ve toplumsal olarak erkeklerin, bayanların yaşadığı adet sancısı hakkında genel bir fikri olmadığı iş kadınlar, iş yerlerinde, okullarda, sosyal çevrelerinde bu sancıyı çektikleri halde normal hayatlarını normal bir şekilde sürdürmeye çalışırlar. Bazı adet sancıları uzmanların ifadelerine göre doğum ağrısıyla eş değer seviyedeler. Örnek vermek gerekirse eğitim hayatı sırasında adet gören kadınların, yüksek düzeyde sancı çekmeleri halinde derslerini etkileyerek başarısız oldukları gözlenmektedir aynı durum çalışma hayatındaki bayanlar için de geçerlidir.

ADET SANCISI NE İYİ GELİR?

Adet sancısına; sıcak içecekler ve özellikle bitki çayları iyi gelmekte. Adet sancısı esnasında beslenmenizi hafif tutun ve azar azar şeklinde ama sık sık yiyin. Mutlaka aç durmayın. Kasıklarınıza parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Koltuğa oturduğunuzda veya yatağa yattığınızda ayaklarınızın altına ayaklarınızı yükseltecek bir şey koyarak uzatın. Adet ağrısının şiddetlendiği anlar da ılık bir duş iyi gelebilir. Biraz yürüyüş yapmak da sancıyı hafiflettiği gözlemlenmiştir. Düzenli şekilde spor ve egzersiz yapmak fazla kilolardan kurtulmak, adet sancılarını hafiflettiği de bilinmektedir. Adet öncesi ve esnasında ağır bedensel güç gerektirecek işlerden uzak durun. Bedeninizi fazla yormamaya özen gösterin ve ağır sporlardan da uzak durun. Çinko, kalsiyum ve E vitamini tüketimi de adet sancısına iyi gelen vitaminler arasında yer edinmektedir.

ADET SANCISI BAŞKA NE İYİ GELİR?

Uzmanların önemsedikleri konuların başında doğru bilinen yanlışlar vardır. Örnek, “evlendikten sonra adet sancısı hafifler” gibi bir rivayet vardır fakat bu iddia gerçek değildir. Yaşı ilerleyen kadınların adet sancısı hafifler fakat bunun evlilikle herhangi bir ilgisi yoktur.

Adet gününüz geldiyse ve adet günlerinde genellikle sancı içerisinde geçiyorsa; o tarihi önceden belirleyerek planlamanızı yapın. Gün içinde beden sıcaklığınızın yüksek olması gerekiyor. Adet sancısı genellikle gece başladığı için o saatler sırasında sıcak su torbaları ve buharlı havlularla ağrı noktalarının yerlerini ısıtmak adet sancısına iyi gelir.

ADET SANCISINA İYİ GELEN BESİNLER

Çoğunluk olarak kadınların her ay dönemi döngü şeklinde yaşadığı kabus haline gelen ve kendilerini huzursuz, yorgun, sinirli, bitkin ve ağrılı belirtiler gösteren adetdönemi problemlerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Günlük yaşamanızı negatif etkilemesine müsaade etmeyeceğiniz adet döneminde kolay bir kaç önlemler alarak ve özellikle de beslenmenize özen ve dikkat göstererek adet döneminizi çok daha kolay ve rahat atlatabilirsiniz.

ADET SANCISINA İYİ GELİR: ZENCEFİL

zencefil

Zencefil, tarih boyunca uygarlıklar tarafından etkili bir şekilde adet sancıları için kullanılır. Zencefil, adet ağrısına sebep olan prostaglandin düzeylerini düşürmede önemli bir rol oynar. Ayrıca, adet öncesi sendromla ilişkili yorgunluğu ele alır ve düzensiz çevrim problemlerini ortadan kaldırır. Zencefil çayı hazırlamak, limon veya bal karıştırılarak günde 3 bardak içtiğinizde adet sancısı problemini ortadan kaldırabilir.

ADET SANCISINA İYİ GELİR: FESLEĞEN

fesleğen
fesleğen

Fesleğen, adet sancısını ve krampları azaltmada bir başka çok etkili bitkidir. Fesleğen, kafeik asit içerdiğinden, alerjik ve ağrı faktörlerine neden olan ve bunun bir sonucu, adet ağrısının ortadan kaldırılmasına vesile olur. Bir bardak suyla fesleğeni kaynatın ve demlenmesini sağlamak için kapağını kapatın. 15-20 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Günde bir fincan içmeniz yeterlidir. Adet sancısına iyi gelir.

ADET SANCISINA İYİ GELİR: TARÇIN

tarçın

Tarçın, adet ağrılarını gevşeten antispazmodik, anticlotting ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca tarçın, diyet lifi, kalsiyum, demir ve manganez kaynağıdır. Sıcak bir suya bir çay kaşığı tarçın koyun ve iyice karıştırın. Soğuduktan sonra biraz bal karıştırabilirsiniz. Günde 2-3 bardak için. Adet sancısına iyi gelir.

ADET SANCISINA İYİ GELİR: REZENE

rezene
rezene

Rezene, fitoestrojenik ve anti-inflamatuar özelliklerine bağlı spazm, sırayla, kramplar, kas ağrıları ve adet ağrıları için iyidir. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı rezene tohumu koyun ve 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra, bir çay kaşığı bal ekleyin ve günde 2-3 kez tüketin. Rezene çayı, adet ağrısına iyi gelir.

ADET SANCISINA İYİ GELİR: PAPATYA ÇAYI

papatya çayı

Papatya çayı, adet sancılarını ortadan kaldırmakla beraberinde, papatya çayı rahimi yatıştıran anti-inflamatuar ve antispazmodik nitelikleri mevcut. Papatya çayını sıcak bir suya bir kaç tutam veya bir sallama poşeti atın yaklaşık 5 dakika (fazla geçmesin acı olur) demlendirin. Dilerseniz tatlandırmak için bal veya limon ekleyebilirsiniz. Papatya çayı aynı zamanda adet dönemindeki sinirlilik duygu geçişlerini ve diğer psikolojik sendromları azalttığı bilinmekte. Papatya çayı uyumanıza da yardımcı olur.

adet sancısına ne iyi gelir

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü