Kapat

Yumurtanın Büyük 6 Faydası

Yumurtanın Büyük 6 Faydası

Yumurtanın faydalarını hepimiz biliyoruz fakat bunları duyduğunuz da yumurtayı daha çok seveceğinize eminim. İşte, yumurtanın büyük 6 faydası… 

Türk mutfağında geniş bir yere sahip olan yumurta sağlığımız için çok faydalı. Haşlanmış yenmenin yanı sıra menemen ve omlet gibi lezzetlerin ana karakterleri olan yumurta, salata ve sandviçlere de dahil edildi. Bu kadar sağlıklı beslenmeyi tüketmenin sayısız nedeni var. Bunlardan 6’sını seçtik, sizin için listeledik.

1. Protein depolanması

Bir yumurta 6 gram protein içerir. Bu özellik sadece yumurta tüketmek için yeterli nedendir. Protein miktarı nedeniyle, yaşlılardan gençlere, yumurta sporcularından hamile çocuklara kadar herkes tarafından tüketilebilecek bir besindir.

2. Kolesterol düşürücü

Yumurta sarısındaki kolesterol içeriği genellikle tartışma konusudur. Bununla birlikte, yumurta sınırı aşılmadığı sürece kolesterol üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yumurta, ceviz gibi omega 3 yağ asitleri ile tüketilen kötü temperli kolesterol içeren besinlerle (LDL) seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

3. Düşük kalorili

Bir yumurta ortalama 70 kalori. Yumurta, uzun süre tokluk sağlayarak hemen diğer gıdalardan sadece 70 kalori bırakır. Araştırmalar, güne yumurtalı bir kahvaltıyla başlayanların gün boyunca daha az abur cubur küplerine dönüştüğünü göstermiştir.

4. Ekonomik gıda arzı

Protein almak için her zaman kırmızı veya beyaz et tüketemiyoruz. Bu noktada hem yüksek protein kaynağı hem de fiyatı uygun bir fiyata satmak, yumurtalara tekrar girer.

5. Kalp hastalıklarına karşı koruma

Uzmanlar, günde bir yumurta tüketenlerin kalp hastalığı riskinde% 20 azalma olduğunu söylüyorlar. Yumurta, tip 2 diyabetin tedavisinde de önemli bir rol oynar.

6. D Vitamini kaynağı

Son zamanlarda hemen hemen herkesin D vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. Yumurtalar, D vitamini içeriğinin yanı sıra birçok besin değeri de içerir. D vitamini eksikliği yumurta yemek için tavsiye edilir.

BAYANGUZELLİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir