Her Zaman Bakımlı Görünmek için Güzellik Tavsiyeleri

featured

Her Zaman Bakımlı Görünmek için Güzellik Tavsiyeleri

Her zaman bakımlı görünmek için güzellik tavsiyeleri ve kişisel bakım önerilerine ihtiyacınız olabilir. Bakımlı olmak bir kaç güzellik sırları ile sınırlı değildir. Her zaman bakımlı görünmek istiyorsanız, güzellik tavsiyeleri öncesinde edinmeniz gereken alışkanlıklar olacak. İşte hep bakımlı olmak için bazı güzellik sırlarını ve tavsiyelerini sizlere açtım. Hep bakımlı olmak, bakımlı görünmek için her zaman nasıl bakımlı olunur bunları edinecek olacağınız alışkanlıklarla anlayacaksınız.

Her zaman bakımlı ve temiz görünmek her kadın ve her erkeğin arzu ettiği bir durumdur. Kendimizi her zaman bakımlı ve temiz bulduğumuz da kendimizi güzel ve iyi hissederiz. Bunun yanı sıra bu durum bize prestij sağlar. Bakımlı görünmek, insanların kişiye olan bakış açısını ve ilk izlenim görüşlerini etkiler. Peki sizce bakımlı görünmek için neler yapılabilir? Bakımlı olmak ve görünmekten kastınız makyaj ve güzel bir giyim stili olmamalıdır. Bakımlı olmak bunlarla sınırlı kalınmamalıdır. Kişisel bakım, tepeden tırnağa temiz ve güzel olmasıdır. Önceliğin temiz olmayı unutmayın.

Bakımlı olmak ve görünmek istiyorum dediğiniz de aklınıza bazı ince detaylar gelmeyebilir. Ardından “Her zaman bakımlı görünmek için ne yapabilirim?” sorusunu getirir. Bu nokta da ise size yardımcı olmak ve bir kaç fikir vermek için biz güzellik rehberiniz olarak devreye girebiliriz. İşte bazı güzellik ve bakımlı olmak için tüyolar…

1.Bakımlı Eller ve Tırnaklar

Bakımlı Eller ve Tırnaklar - Manikür
Bakımlı Eller ve Tırnaklar – Manikür

Tırnaklar ve eller insanın güzellik için iyi bir detaydır. Güzellik anlayışın da el ve tırnak bakımı çok öne çıkarılmış olmasa da aslında bakımlı olmanın olmazsa olmazlarından birisidir. Peki el ve tırnak bakımı için neler yapabilirsiniz? Sorgusuz sualsiz akla ilk gelen manikür.

Tırnaklarınıza manikür yapın. Size bir manikür tavsiyesi verecek olursam, kütiküllerinizi kesmeyin. Tırnak etlerini kestiğiniz zaman güzellik yönünden size zararı, kütiküller büyümeye başlıyorlar ve daha şekilsiz, orantısız şekilde büyüyorlar bu da tırnaklarınıza bozuk ve kötü bir görüntü veriyor. Sonrasında da sürekli kesmek zorunda kalıyorsunuz. Sağlık yönünden zararı ise, tırnak etleri kesildiğinde iltihaplanma riski olabiliyor. Kesme işlemi olmadan kütiküllerinizi sadece geriye iterek manikür yapabilirsiniz. Manikür için ürün tavsiyesinde şunları bulunabilirim;

 • Manikür Seti: Öncelikli edinmeniz gereken manikür seti olmalı. Bu setin içerisinde temel malzemeler şunlar olmalı; törpü, tırnak makası, itme çubuğu, tırnak eti pensi (tavsiye edilmiyor ama yine de tırnak etlerini kesmek istiyorsanız) ve son temel bulunması gereken malzeme çoğunlukla bulunmasa da önem taşıyor. Alkol veya dezenfekte solüsyonlar gereklidir. Malzemeleri kullanmadan önce alkol veya dezenfekte solüsyonlar ile temizlenerek manikür bakımına başlanmalıdır.

 • Sally Hansen Instant Cuticle Remover: Tırnak etlerini hiç kesmeye gerek kalmadan sizin için temizleyen bir jeldir. Tırnak kütiküllerine sürün ve 15 saniye kadar beklettikten sonra tırnak eti itici çubuğunuz ile geriye doğru iterek temizleyin. Dikkat etmeniz gereken husus ise bu ürünü tırnak etlerinde 1 dakikadan fazla bekletmemektir.

 • Kalyon – Tırnak ve Tırnak Eti Bakım Yağı: Tırnaklarınız için bir bakım yağı arıyorsanız tavsiye ederim. Bir üstteki bahsettiğim ürünü sürdüğünüz bölgelere sürün bir kaç dakika beklettikten sonra masaj yaparak iyice yedirin.

 • Kalyon – Tırnak Beyazlatıcı Cila: Manikür sonunda doğal görünümlü oje istiyorsanız bu ürünü tavsiye ederim.

 • El bakımında nemlendirmeyi eksik etmeyin. Aynı şekilde tırnaklarınızın da neme ihtiyacı vardır. Ellerinizi iyi besleyen ve nemlendiren doğru ürünü bulana kadar gece yatmadan önce vazelinden faydalanabilirsiniz. Ellerinizi yıkayın hafif ıslak olsun tırnaklarınıza ve ellerinize bol miktarda vazelin sürün sabah yumuşacık ve neme doymuş ellerle uyanacaksınız. Tabi vakit kaybetmeden bir nemlendirici edinmeniz de fayda var.

 • Manikür nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız manikür aşamaları adlı makalemize bakabilirsiniz: Manikür Aşamaları

2. Ayak ve Tırnak Bakımı

Ayak ve Tırnak Bakımı - Kişisel Bakım- Güzellik
Ayak ve Tırnak Bakımı – Kişisel Bakım- Güzellik

Tepeden tırnağa bakımlı olmak böyle bir şey, el ve ayak bakımına da ayak bakımına da özen göstermelisiniz. Ayrıca ayak bakımı sadece güzellik için değil sağlık için de gerekli olan bir bakımdır. Biliyorsunuz ki ayaklarda çok fazla sinir uçları vardır ve bu sinir uçları vücudumuzun bölgeleri ile bağlantılıdır. Ayaklarınız rahatladıkça sizde hafifler ve kendinizi iyi hissedersiniz. Ayak bakımı nasıl olmalı?

Eğer detaylı bir ayak bakımı yapmak istiyorsanız:

 • Öncelikle ayak bakımına, ılık bir ayak banyosu ile başlayın. Ayaklarınızın sığacağı bir kaba su doldurun ve içine duş jeli veya banyo tuzu gibi ürünler atabilirsiniz. Duş jelinde aroma olarak nane veya yeşilçay aromalı ürünleri tercih ederseniz normalden daha fazla ayaklarınız ferahlayıp rahatlayacaktır. Bu gibi ürünler kullanmak istemiyorsanız doğal ürünler tercih etmek isterseniz de şunları tavsiye edebilirim; deniz tuzu, elma sirkesi, karbonat. 15-20 Dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

 • Ayak banyosu ardından ayaklarınız peeling bakımı için hazır olacaktır. Peeling ürünleri için tavsiye edeceğim, kalın taneli bir ürün arıyorsanız The Foot Factory Foot Scrub ince taneli ayak peeling ürünü arıyorsanız Watsons Soothing Foot Scrub ürünlerini inceleyebilirsiniz. Doğal olarak peeling bakımı yapmak istiyorsanız hindistan cevizi yağı ile esmer şekeri karıştırarak da tüm vücut için geçerli bir peeling ürünü elde edebilirsiniz. Evinizde bu malzemeler yoksa eğer başka bir alternatif olarak, zeytinyağı ile türk kahvesini karıştırarak da peeling bakımınızı yapabilirsiniz.

 • Ayak bakımının bir önemli aşaması ise topuk törpülemedir. Törpü taşı ile peeling sonrasında hala topuklarınızda ölü derilerin bulunduğunu veya sert olduğunu düşünüyorsanız hafif dairesel hareketlerle törpüleyin.

 • Ayak tırnakları bakımı aşamasında tırnaklarınızı nemlendirmek için tercih ettiğiniz bir tırnak bakım yağı varsa onu kullanabilir veya doğal yöntemler ile hindistan cevizi yağı, vazelin gibi ürünlerle de tırnaklarınızı nemlendirebilir ve bakım yapabilirsiniz. Tırnak eti bölgeniz yumuşadıktan sonra pedikür için yine kesme değil itme çubuklarını kullanarak itmenizi öneririm. Ardından tırnakları kesme aşamasına geçilir. Ayak tırnakları, el tırnaklarından farkı el tırnakları yuvarlak şekilde kesilebilirken ayak tırnakları kare yani düz şekilde kesilmelidir. Yuvarlak şekilde kesilen ayak tırnaklarında tırnak batma riski oluşabilir. Ayak tırnaklarınız da daha çok kare şeklinde keserseniz tırnak batma riskini azaltır.

3. Vücut Bakımı

Vücut Bakımı - Kişisel Bakım- Güzellik - bakımlı görünmek
Vücut Bakımı – Kişisel Bakım- Güzellik – bakımlı görünmek

Vücut bakımı için öncelikle eğer çok sık duş alan biri değilseniz duş alımını arttırmalısınız. Suyu sevmeyenler olabiliyor fakat temizlik, hijyen, rahatlamış ve dinlenmiş hissetmek için vücudunuzla suyu temas ettirmeniz önemli. Duş alımı haftanın en az 3 gunu olarak belirleyebilirsiniz. Her sabah duş almak çok daha iyidir tabi güne zinde başlamak için özellikle ve vermiş olduğu hijyen yönünde her gün duş almak iyi fikir olabilir ancak saçlarınızın da her gün yıkanması iyi bir fikir değil yıpratıcı olabilir saçlarınız için onun için saçlarınız yıkanmaya ihtiyacı olmadığı günler saçlarınızı ıslatmadan hijyen ve vücut bakımı için duş alabilirsiniz. Duş esnasında verebileceğim kişisel bakım tavsiyeleri şunlar:

 • Hamam kesesi veya kabak lifi ile keselenmeyi öneririm çünkü ölü hücrelerin arınması yönünden, normal lif ürünlerinden çok daha iyi sonuç verdiğini düşünüyorum.
 • Eğer küvetiniz varsa banyo tuzlarını kullanabilirsiniz içeriğinde özel yağlar barındırıyor cilt bakımında iyi geliyor. Nemlendirme gibi özellikleri var.
 • Keselenirken kullanacağınız ürünün doğal olmasına dikkat edin. Çünkü doğal sabunlar, doğal yağlardan elde edilerek yapılıyor ve cildin nem ve bir çok ihtiyacını karşılıyor.
 • Duş sonrasın da giyinmeden önce nemlendirme bakımı yapın. Tüm vücudunuzu bebek yağı ürünleri veya doğal yağlardan faydalanarak nemlendirebilirsiniz. Bir çok kişi hindistan cevizi yağı önerecektir ancak hindistan cevizi yağı içerdiği E vitamini sayesinde çok etkili olmasa da kıl çıkarma özelliği olduğu biliniyor. İstenmeyen tüylerinizin artmasına sebebiyet verebilir o yüzden siz zeytinyağı, hindistan cevizi yağı saç bakımında kullanılan ürünleri çok kullanmamaya dikkat edin. Ya da deneyerek sonuçları gözlemleyerek sizin için uygun olan ürünü bulun.
 • Eğer banyo kürleri ilginizi çekiyorsa doğal malzemelerden hazırlanmış bir kaç banyo kürüne bakabilirsiniz: Rahatlatan 3 Banyo Kürü Tarifi

4. Düzenli Epilasyon Bakımı

Düzenli Epilasyon Bakımı - Kişisel Bakım- Güzellik - bakımlı görünmek
Düzenli Epilasyon Bakımı – Kişisel Bakım- Güzellik – bakımlı görünmek

Erkekler için bu çok da önemli bir madde olmasa da kadınlar için oldukça önemli. Biz kadınların erkekler gibi ne kadar da tercih meselesi olsa da genel olarak sakal bıyık bırakma gibi durumumuz yok. Bu nedenle komple lazer epilasyon ile kalıcı şekilde istenmeyen tüylerinizen kurtulabilir veya düzenli epilasyon yapmalısınız. Kaşlarınızın simetrisine dikkat edin her zaman simetrik duracak şekilde düzenli olarak etrafında çıkan dağınık kılları aldırın. Yaz, kış ve dört mevsim de bacak tüylerinizi aldırmayı da ihmal etmeyin. 🙂

5. Saç Bakımı

Saç Bakımı - Kişisel Bakım- Güzellik - bakımlı görünmek
Saç Bakımı – Kişisel Bakım- Güzellik – bakımlı görünmek

Saç bakımı için bir çok makaleler yazıldı bir çok anketler, testler yapıldı. Bu konu çok kapsamlı bir konu olduğu için çok yüzeysel şekilde bakım önerileri vermeye çalışacağım. Saç bakımı için değinmek istediğim bir şey var. Saçlarınızı sırf farklı bir renkte görmek için saçlarınızı yakmayın. Saçlarınızın hangi renkte göründüğünden daha çok gerçek bir insan saçı gibi görünmesi çok daha önemli. Çok güzel saç renkleri görebiliriz etrafta fakat saçlara dokunduğunuz da saçtan mutasyon geçirmiş bir çalı süpürgesi kadar sert olabiliyor. Sentetik saç gibi, plastik bir doku hali alıyor. O yüzden saçlarınızı çok sık kimyasal işlemlerden geçirmeyin. Saçlarınızın dokusu, yumuşaklığı saçlarınız hangi renkte veya şekilde olursa olsun emin olun bakımlı saç daha iyi gözükecektir. Sadece boya değil ısılı saç şekillendirici kullanıyorsanız sık sık saçlarınız incelir, kırılır ve dökülme olur. İncelmiş ve kırılmış saç örneklerini eminim biliyorsunuzdur. Zaten saçlar sağlıklı ve bakımlı olduğunda hiç ısılı şekillendiricilere (maşa, düzleştirici, fön makineleri gibi) gerek duymadan saçlarınızın şekli eminim iyi gözükecektir. Saç kesiminizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Dalgalı saçlar düz saçlara sahip olmak istiyorsa saçlarını düz keserse zaten saçlar düz olma eğilimine girecek. Düz saçlar dalgalı saçlara sahip olmak istiyorsa kat kat saç kesimi ile saç uçları dalgalı görünüme kavuşur. Kıvırcık saçlar zaten her zaman yapılı gibi hoş duruyor. Doğal olarak düzleştirici yöntemler de mevcut.

 • Mat görünen saçlar bakımsız hava verir, saçlarınıza parlaklık katacak maskeleri düzenli şekilde uygulayın saçlarınız doğal parlaklığını korusun.

 • Yine saç parlaklığı konusuna değinerek, saçlarınızın doğal parlaklığını korumak için bir tüyo vereceğim. Saçlarınızı soğuk suyla yıkarsanız kan dolaşımı hızlanır ve saçlarınız parlar.

 • Saçlarınızı ıslakken taramayın. Islak saç çok hassas olur, kırılmalara ve kopmalara karşı da dayanıksız olur.

 • Saçlarınızı ıslak taramayı önermediğim gibi, ısılı işlemleri de önermiyorum. Saçlarınızın bu kadar hassas olduğu bir süreçte fön makinesi ile kurutma veya havlu ile çekiştire çekiştire kurulama gibi hareketler saç kırıklarına yol açarak saçları yıpratır.

 • Saç uçlarınızı daima saç bakımında kullanılan yağlarla destekleyin. Bunun sebebi, saç derisinin ürettiği doğal yağ ile saç dipleri bakım görür ancak saç uçları bu yağdan mahrum kalır ve kurumaya mahkum olur. Dolayısıyla daima saç uçlarına ihtiyacı olan yağ ile nemlendirin.

 • Saç tipinize uygun ürünleri tercih edin.

 • Saç tipinize göre uygun olan tarakları tercih edin.

 • Saçlarınızı tararken diplerden değil uçlardan başlayarak tarayın. Böylece uçlardaki dolaşma ve düğümleri saçlarınızı kırmadan nazikçe tarayarak çözeceksiniz ve saçlarınızı taramanız kolaylaşacak.

 • Saçlarınızı gergin şekilde toplamayın, saç dökülmesine yol açar.

 • Saçlarınızı sürekli açık bırakmayın veya aynı saç stilini kullanmayın. Farklı modeller ile saç bakımınıza ve kişisel bakımınıza özen gösterdiğinizi bir stilinizin olduğunu ortaya çıkarın.

 • Eğer uzun saçlara sahipseniz, saçlarınızı gevşek düz bir örgüyle örerek yatın. Böylece yatakta dönerken saçlarınız yastık ve sizin aranızda kalarak sıkışıp saç uçlarından kopmayacaklar.

6. Nefes, Diş ve Ağız Bakımı

Nefes, Diş ve Ağız Bakımı - Kişisel Bakım- Güzellik - bakımlı görünmek
Nefes, Diş ve Ağız Bakımı – Kişisel Bakım- Güzellik – bakımlı görünmek

Kırmızı ruj sürmeyi sevenler özellikle diş sağlığı ve hijyenine ayrıyetten dikkat etmelilerdir çünkü kırmızı ruj sürdüğümüzde dişlerimizin rengi daha da ortaya çıkıyor. Hiç istemediğimiz görüntü ise kırmızı dudakların ardından sarımsı dişler… İşte gülümsemenin yıldızı olan, beyaz ve en önemlisi sağlıklı dişler için yapabileceğiniz bazı bakım önerileri. Tabi kişisel bakım, sadece diş ile bitmiyor…

 • Dişlerin doğal rengi kişiden kişiye değişmekte. Bu yüzden siz ne kadar fırçalarsanız fırçalayın bazen istediğiniz o bembeyaz inci gibi dişlere sahip olamayabilirsiniz. Eğer bu durumdaysanız diş macununu beyazlatıcı etkisi olanları tercih etmelisiniz. Bunlar da sizi paklamıyorsa diş beyazlatıcı kozmetik ürünler var. İhtiyaç duyduğunuz günler de onları deneyebilirsiniz.

 • Bu makalede doğal ev yapımı diş beyazlatma macunu tarifi ile bir çok diş beyazlatmak için yöntemler anlatılıyor: Diş Beyazlatma ve Diş Sağlığında Faydalı Besinler

 • Her gün sürekli olarak dişlerinizi fırçalamanıza gerek yok. Çok fazla diş fırçalamak dişlerinizi aşındırabilir. Günde 2 kere yeterlidir. Aşırısına kaçmayın. Dişlerinizi fırçalarken de kesinlikle sert şekilde bastırarak fırçalamayın. Dişlerinizi kaybetmeyin. Yumuşak hareketlerle hafif şekilde dişlerinizi fırçalayın.

 • Ağız bakım ürünleri için ise listerine marka gargara ürünlerini tavsiye ederim. Özellikle beyazlatıcı etkili olanından şahsen memnunum.

 • Nefes bakımı için çantanız da veya yanınızda her zaman nane aromalı bir sakız bulundurabilirsiniz. Her alanda bakımlı olmak ince detayları içerir.

7. Cilt Bakımı

Cilt Bakımı - Kişisel Bakım- Güzellik - bakımlı görünmek
Cilt Bakımı – Kişisel Bakım- Güzellik – bakımlı görünmek

Tıpkı saç bakımı kadar kapsamlı olan bir başka konu da cilt bakımı yer alıyor kişisel bakımın içerisinde. Bakımlı görünmek için cilt pürüzsüzlüğü çok önemlidir. Kim bebeksi bir cilt istemez ki? Cilt bakımı için size yüzeysel olarak tavsiyeler de bulunabilirim detaylı bir cilt bakımı içerikleri için sitemizin “cilt bakımı” kategorisine ziyaret ederek makalelere göz atabilirsiniz.

 • Sivilceleriniz çıktıysa kesinlikle patlatmayın zarar vermeyin. Sivilce zarar gördüğü zaman iz kalma olasılığı çok yüksektir. Sivilcenin tedavisi kolaydır fakat cilt lekelerin tedavisi oldukça zordur. Bu yüzden cilt bakımındaki önceliğiniz cildinizde iz bırakacak faktörlere çok dikkat etmeniz.

 • Eğer cilt lekeleriniz varsa doğal yöntemlerle uzun bir süreçte sabırla cilt lekelerini azaltabilirsiniz. Ancak, cilt lekeleri normalde kaybolmaz cilt altında örtülü kalır. Bazı doğal yöntemler veya dermatolog ürünlerle bu yapılabilir. Bunun haricinde size garantili ve en iyi sonucu alabilmeniz için gerçekçi olarak önerdiğim şey, lazer ile cilt lekelerini azaltmaktır. Lazer ile cilt lekelerini yaklaşık %40 oranı kadar azaltabilirsiniz. Ek olarak ise çukur izler için dolgu düşünebilirsiniz.

 • Cilt lekeleri için doğal yöntemler ile tedavi önerilerim: Cilt Lekelerini Azaltan Doğal Maske Tarifi

 • Günlük cilt bakım rutini belirleyin. İhtiyaçlarınızdan fazlasına çıkmayın cildinizi yormadan cilt bakımı yapmaya dikkat edin. Genelde günlük cilt bakım rutini kısaca şu şekildedir;

 • Günlük cilt bakımını isterseniz detaylı olarak okuyabilirsiniz: Günlük Cilt Bakımı Rutini

 • Öncelikle cilt tercih ettiğiniz kozmetik veya doğal ürünlerle temizlenir.

 • Ardından gözenekler açılmışken hemen tonik uygulayarak cildi sıkılaştırırsınız veya cildin neye ihtiyacı varsa ona uygun tonik tercih edilir.

 • Onun ardından yine cildin ihtiyacına uygun bir serum veya besleyici yağlar ile cilt beslenir.

 • Cilt nemlendirilir.

 • Son olarak hangi mevsimde olursanız olun cilt tipi ve renginize göre tercih edilmiş bir güneş koruyucusu ile güneşin cilde olan zararlı ışınlarından korursunuz.

Bayan Güzellik

2
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü