Kırıklar Saç Uzamasını Engeller Mi?

featured
saç kırıkları saç uzamasını engeller mi?
service

Kırıklar Saç Uzamasını Engeller Mi?

Merak edilen ve çok tartışılan bir sorudur “kırıklar saç uzamasını engeller mi” sırf saç uzatmak için saç kırıkları alınır. Kimisi kırıksız saçın daha hızlı uzadığını düşünür kimisi de ilgisi olmadığını. Peki doğru cevap nedir?

Saç uzamasını engelleyen bir faktör değildir saç kırıkları fakat kırıklar saçlarda hızlı şekilde diplere doğru bir ilerleme kateder ve saçlar uçlardan kopmaya başlar. Saçlarınız uzar fakat hep aynı boyda olduğunu fark ediyorsanız bu durumu saç kırıklarına değil saç kırıklarının getirdiği kopmalara bağlayabilirsiniz. Çünkü aslında saçlarınız uzar ve uzayan saçlar güçsüzlükten koparlar. Bunu anlamanız için saçlarınızın uçlarından çok fazla güç vermeyerek ama koparmak istercesine ucunu çekin. Sağlıklı bir saçta kopma meydana gelmez saç ellerden kayar gider fakat sağlıksız ve kırık uçlar tarama esnasında koparlar.

Sağlıklı Saçlar Daha Hızlı Uzar Mı?

Öncelikle saç uzatma konusu genetik faktörlere de bağlı olduğunu unutmayın. Normal de sağlıklı saçlar ortalama olarak 6 ayda 5 cm uzama gösterir. Bu durum genetik faktörler de ele alınarak aynı zamanda çeşitli faktörlerde olumsuz yönde etkiler. Beslenme, uykusuzluk, stres ve uyguladığınız yanlış saç bakım rutini bir çok sebep saçın uzamasını etkiliyor. 

Saç Uzatmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Saçlardaki kırıkların nasıl bir durumda olduğunu görmek için alttaki fotoğrafa dikkatli bakın saç uçları ve boyları tamamı bu şekilde kırıklarla pütürleşmiş bir halde saç ne kadar sağlıklı olabilir? 

Mikroskop altında çekilmiş bir insan saçı
Mikroskop altında çekilmiş bir insan saçı

Saç Uzatmada Etkili Bir Faktör: Uyku

Uyku, biliyorsunuz ki bir çok sağlık ve güzellik hatta zihin konusunda da çok önemli bir faktördür. Aynı zaman da saçların uzamasını da etkileyen bir faktör. Eğer uyku düzeniniz bozuksa ve bu kronik hale gelmişse ilk adımınız uyku düzeninizi düzene sokmak olmalı. Genel sağlığınız ve saç uzatma arzunuz için bu gereklidir. Bir insanın ortalama günde 6-7 saat uyuması ideal gösteriliyor. Aynı saatte uyuyup aynı saate kalkmaya gayret gösterirseniz uyku düzeninizi koruyabilirsiniz. 

Saç Uzatmada Etkili Bir Faktör: Beslenme

Ana yapısı protein olan saçlarımız doğru bir beslenmeyle maksimum sağlığa kavuşur, canlı, parlak görünürken güneş, hava kirliliği gibi çevresel etkenlere karşı daha dayanıklı hale gelir. Vitamin ve mineral bakımından zengin, protein, karbonhidrat ve yağ bakımından dengeli bir beslenme programı saç sağlığını korumak için atılması gereken ilk adımdır.

 

saç kırıkları

saç kırıkları

Oldukça kötü bir görüntü saç kırıklarınızı sırf uzun diye kestirmemezlik yapmayın. Uzun olup da bu şekilde göründükten sonra gerçekten anlamı yok. Saç kırıkları saç uzamasını engellemiyor olabilir fakat saç kırıkları saçlarda kopma meydana getirerek saçlarınızı kısaltıyor. Saçlarınızın tamamı havaya kalkık çatal çatal şekillerle görünmesini istemiyorsanız saçlarınızı düzenli olarak saç kırıklarından arındırmanızı tavsiye ederiz. 

Sağlıklı ve Hızlı Uzayan Saçlar için Faydalı Besinler

 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Kuruyemişler
 • Elma
 • Kivi
 • Portakal
 • Mandalina
 • Çilek
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Yeşil fasulye
 • Havuç
 • Karnabahar ve üzümü sayabiliriz.

Ayrıca balık, ceviz, keten tohumu yemek saçlarınız kadar cildiniz içinde yararlıdır.

Saç Uzatmada Etkili Bir Faktör: Egzersiz

Egzersiz yapmak genel sağlığımız ve vücudumuz için faydalı bir aktivitedir. Saçlarımıza olan avantajları, toksinlerin vücuttan alınmasını kolaylaştırmasının yanı sıra saç derisindeki kan dolaşımını artırarak saç köklerini güçlendirmelerini kolaylaştırmasıdır.

Saç Uzatmada Etkili Bir Faktör: Vitaminler

Saç dökülmesi uzmanlarının belirttiği bazı vitamin eksiklikleri. Özellikle saçlar için faydalı olan A, B, C ve E vitaminleri her gün düzenli olarak alınmalıdır. Bu vitaminleri yiyeceklerden alamazsanız, doktorunuza danışabilir ve multivitamin takviyeleri kullanabilirsiniz.

Saç Bakımı

Saçınızın daha kısa sürede büyümesini istiyorsanız, kırılmasını ve nemli kalmasını önlemelisiniz. Saç maşası, saç kurutma makinesi gibi cihazlar saçları kurutmak suretiyle saçları artırabilir. Ayrıca, saç bakım ürünlerinde içeren ağır kimyasallar, saçı ilk yıpratan ürünlerden biridir. Saç uzatma sırasında bu tür bir uygulamayı keserseniz, daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz

2
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.