Adet Düzensizliği Hastalık Belirtisi Olabilir

featured

Adet Düzensizliği Hastalık Belirtisi Olabilir

Adet düzensizlikleri yaşayan kadınlar endişelenmekte haklı olabilirler. Adet düzensizliği tümor, miyom gibi hastalıkların bir belirtisi olabilir! Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Deniz Yıldıran Sarıcı adet düzensizliği ile ilgili açıklama yaptı.

Kadınlarda hormonal döngü nedeniyle, normal olarak her kadının ayda bir kere olması gerekir. Adet düzensizliği, kadınlarda birçok hastalığa işaret eden önemli bir sorundur. Her kadının sırası farklıdır. Kadınlar her ay tahmin edemedikleri takvimde adet döngüsüne girerlerse, bu durum adet bozukluğu olarak değerlendirilmeli ve araştırılmalıdır.

EN BÜYÜK NEDEN STRES

adet düzensizliğinin en sık olarak,  yeni yeni adet görmeye başlayanlar da ve menopoza yakın olan kadınlarda görülür. Bu hormonlardaki değişikliklere bağladır. Bu gibi durumlarda hormon testleri yapılır. Ayrıca hormon bozuklukları da adet düzensizliğini oluşturur. Örneğin, tiroid veya prolaktin hormonlarının bozuklukları, adet düzensizliği getirir. Ayrıca fazla kilo verenler, çok düşük kilolu olanlar, sporda aşırı düzensizlikler görülür. Adet düzensizliğinin en büyük nedeni stres. Kadınlar en ufak bir stres altında olmalarıyla adet düzensizlikleri yaşıyorlar.

ADET AYARINA İLİŞKİN SORUNLAR

Adet düzensizliği de bazı hastalıkları habercisi olabilir. Kadınların adet döngüsünü sağlayan dört faktörden hipotalamus, hipofiz, yumurtalık ve rahim bölgesinde bir tanesinde yaşanan sorun adet düzensizliğine sebep olmaktadır. Hipofiz bezindeki tümörler, yumurtalık ya da uterus kisti, miyom ve tümörler menstrüel düzensizliği getirir. Uterus, rahim ve rahim ağzı poliplerinin kalınlaşması ve nadiren kanserin adet düzensizliğini getirir. Bu problemler çözüldükten sonra düzensizlikler ortadan kaldırılır. Tüm bunlara ek olarak adet düzensizlikleri görülür.

İLAÇ ALIMINA DİKKAT

Kadınlar adet düzensizliklerine göre tedavi edilir. Bu nedenle, insanlar başkalarına göre ilaç kullanıyorlarsa, doktorlara danışmadan adet düzensizlikleri kullanmamalıdırlar. Bazen ilaç yerine ameliyat önerilmektedir. Evli bir kadın veya adet düzensizliği olan tek bir kadın doktora gitmelidir. Çünkü adet düzensizliği müdahale edilmediğinde, tümörün veya polipin nedeni daha olumsuz sonuçlara yol açar.

ADET DÜZENSİZLİĞİ YAŞAYAN KADINLAR DA HAMİLE KALABİLİR

Adet düzensizlikleri olan kadınların en çok merak edilen konularından biri hamile olup olmadıklarıdır. Adet bozukluğuna neden olan problem çözüldüğünde kadınlar hamile kalabilirler. Adet düzensizliklerinde de aşırı kanama olabilir. Bu hemoraji yorgunluğa ve yorgunluğa neden olur. Bu nedenle, bu sorunları olan her kadın doktora gitmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü