featured
Tüp Bebek Nasıl Yapılır
service

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Kadınlarda yumurtalık kanalları genetik ya da diğer sebeplerden ötürü oluşan tıkanıklıklar çocuk sahibi olmalarını engellemektedir. Bazı kadınlarda ise bu yumurtalık kanalı hiç gelişmemiş olabilir. Bu tür durumlarda kadınların anne olabilmesi için uygulanabilecek en verimli tedavi tüp bebek yöntemidir. Ayrıca bazı durumlarda anne adayının hastalığı cerrahi müdahale ile düzeltilebilecek olduğu halde anestezi altına girmesinde sakınca olan kadınlar da tüp bebek tedavisinde faydalanabilir.

Bir hastalık olarak görmeyin

Ülkemizdeki toplum yapısı maalesef çocuk sahibi olmamaya neden olan sorunları bir “hastalık” olarak görmeyerek, bu sorunu erkeklik ya da kadın olamama sorunlarına dönüştürmektedir. Çevresi tarafından yadırganmaktan ve sosyal statü kaybetmekten korkan çiftler bu sorunlarını kimse ile paylaşamaz.

Ancak tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen en önemli faktör annenin yaşı ve yumurtalarının kalitesi olduğundan, geç kalınan her gün bebek sahibi olma ihtimalini de azaltmaktadır. Bu nedenle çocuk sahibi olmadığı fark eden çiftler, vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurarak çözüm yolları aramalıdır. Birçok çift birkaç hafta süren bir tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilecekken, bu durumu gözlerinde büyütür ya da çevre baskısından çekinir. Yıllar evvel tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilecekken aradan geçen yıllar nedeni ile tedavinin başarı şansını düşürdüğü için anne baba olamamak, kuşkusuz kişide büyük bir pişmanlık hissi oluşmasına neden olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde hamilelik süreci ilk uygulamanın ardından normal seyrinde devam eder

Aradaki tek fark annenin yumurta hücresinin doğal yollar ile değil laboratuvar ortamında suni yollar ile oluşmasıdır. Birçok çiftin düşündüğünün aksine, tüp bebek yönteminde yabancı kişilerin spermleri kullanılmamaktadır. Aynı doğal gebeliğin sağlanması sürecinde olduğu gibi babanın kendi spermi annenin yumurta hücresini döllemektedir. Bir başka değişle, doğacak olan tüp bebek babanın çocuğu olacaktır.

Tüp bebek yönteminde babadan alınan spermler, anneden alınan yumurta hücresini laboratuvar ortamında suni olarak döller. Uzman hekim tarafından kontrol edilen yumurta hücresi daha sonra tekrar anne rahmine yerleştirilir ve gebelik süreci de normal seyrinde devam eder. Yani tüp bebek yöntemi sadece yumurtanın dışarıda döllenmesini sağlamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Tüp bebek özellikle çocukları olmayan aileler için yeni bir umut kapısı oldu, fakat fiyatlarının yüksek olması insanlarının belini büküyor