Antibiyotik Kullanımı ve Gereksiz Antibiyotik Kullanımın Zararları

featured

Antibiyotik Kullanımı ve Gereksiz Antibiyotik Kullanımın Zararları

Çeşitli enfeksiyonların neden olduğu rahatsızlıklarda tedavi yöntemi olarak uygulanan ve en çok tercih edilen ilaç olan antibiyotikler hızlı ve etkili bir tedavi sağlar. Antibiyotikler etki etme mekanizmaları ve klinik etkilerine göre çeşitli gruplara ayrılabilir. Ancak bütün antibiyotiklerin etki ettiği ortak özellikler vardır. Bunlar; vücutta enfeksiyona neden olan etkenlere direkt etkiyerek bunların çoğalmasını engeller veya yok eder.

Antibiyotikler hızlı etki eder ve bu anti mikrobik etkilerini uzun süre koruyabilirler. Antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle antibiyotiğin gerekli anti mikrobik etkisini uzun süre gösterebilmesi ve antibiyotiğin enfeksiyon üzerindeki etkisinin engellenmemesi veya azaltılmaması için ilaçla birlikte başka bir organik bileşik alınmamalıdır. Antibiyotiğe karşı alerjinin olup olmadığı kesinlikle önceden belirlenmelidir.

Fazla ve Gereksiz Alınan Antibiyotik Zararlıdır

Enfeksiyonun yanı sıra başka bir hastalık da varsa antibiyotik kullanımına kesinlikle dikkat edilmelidir. Diğer önemli bir nokta ise doz aşımıdır. Vücuda alınan fazla antibiyotikler toksik olarak birikir ve vücut için oldukça zararlıdır. Bu yüzden antibiyotikler kesinlikle ateş düşürmek veya solunum yolları enfeksiyonları için bilinçsizce kullanılmamalıdır. Antibiyotik doktor tavsiyesinde alınmalı ve dozu da yine uzman bir doktor bilgisi dahilinde belirlenmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü