Sahurda Ne Yersek Daha Tok Tutar?

featured
Sahurda Ne Yersek Daha Tok Tutar?

Sahurda Ne Yersek Daha Tok Tutar?

Sahurda ne yersek daha tok tutar? Ramazan ayının belki de en çok sorulan sorularından biridir bu. Hele ki sahur, bizi oruca hazırlayan tek öğün olmasından dolayı ne yenmesi gerektiği konusu oldukça önemlidir. Sahurda yediklerimiz hem lezzetli olmalıdır, hem doyurucu olmalı hem de bizi tüm gün tok tutmalıdır. Susuzluğa da çare olmalıdır elbette. Peki, nelerdir bu besinler? Sahurda nasıl beslenmeliyiz, özetleyelim.

Sahurda Neler Yemeliyiz?

Tok tutacak, bütün gün acıkmamamız konusunda bize yardımcı olacak besinlerin başında lifli gıdalar geliyor. Ekmek yemeliyiz ama beyaz undan yapılan ekmekler kan şekerimizi yükselttiği için anlık doyma hissi verirler, kan şekerimiz düştüğünde yine açlık hissederiz. Bu nedenle yapılması gereken esmer ekmek yemektir. Tam buğday, çavdar, yulaf unlu esmer ekmekleri tercih etmeliyiz. Böylece tüm gün tok kalır, oruçlu olduğumuz günü daha rahat geçiririz.

Sahur Sofrasına Lezzet ve Tokluk İlavesi

Başköşeyi yumurta almalıdır. Peki, yumurta ile neler yapılır? Yumurtayı haşlayabilir ve katı olarak tüketebilir ya da tereyağında pişirip enfes bir lezzete dönüştürebilirsiniz. Hem tereyağı hem de yumurta size tüm gün sürecek bir enerji vererek orucunuza eşlik ederler. Tereyağını sevmiyor musunuz? O zaman yumurtalı ekmeği deneyin. Pişman olmazsınız.

Sahurda Ne Yersek Daha Tok Tutar?

Sahur Sofralarının Baş tacı Peynir

Peynir hem ekmeğe, hem yumurtaya yakışan, herkesin damak zevkine uyan bir çeşidi olan, hem tok tutan, hem her evde bulunan ve ulaşması kolay bir besindir. Beyaz peyniri, dil peyniri, keçi peyniri, labnesi, kaşar peyniri, lor peyniri ile size geniş bir damak zevki sunar. Bol bol tüketin. Peynirin yanında domates, salatalık yemeden olmaz…

Daha Az Susamak için

Sıvı kaybını önlemenin en kolay yollarından biri Akdeniz usulü beslenmektir. Yani muhakkak sahur sofralarımıza zengin bitkisel gıdalardan oluşan tabakların eşlik etmesi gerekiyor. Domates, salatalık, yeşilbiber, roka, maydanoz, tere gibi besinleri tüketmeye gayret etmeliyiz.

Sahurda Ne Yersek Daha Tok Tutar?

İyi Demlenmiş Bir Çay

Çaysız bir peynir, peynirsiz ekmek, ekmeksiz yumurta… Bunlar olmadan sahur sofraları düşünülemez bile. Ramazan ayında bütün gün aç kalmak, öncelikle vücuttaki su seviyesinin düşmesine neden oluyor. Bol sıvı almak vücut dengemizi sağlayabilmek için şart. Ancak, siyah çayın sıvı kaybını artırabileceği ile ilgili söylenenleri dinlemek ve bitki çayları ile sıvı almaya gayret etmek gerekiyor.

Su, su ve su..

İftar ile başlayan “yeme maratonumuzun” her anını su ile taçlandırmalı, finali de sahurda muhakkak su ile yapmalıyız. Vücudumuzun her şeyden çok suya ihtiyacı var.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü