Saç Bakımını Sağlayan Besinler ve Saçı Yağlandıran Besinler

featured

Saç Bakımını Sağlayan Besinler ve Saçı Yağlandıran Besinler

Bazı besinler saç sağlığınıza zarar vermekte. Bazı besinler saç bakımını sağlarken bazı besnler ise daha çok saçı yağlandırıyor. Eğer saçlarım çok yağlanıyor diye şikayetçiyseniz belkide sıkça tercih ettiğiniz besinler saç bakımı için anti besinlerdir. 

Yağlı saçlarla uğraşmamız gerektiğinde, genellikle özel şampuanlar kullanırız, saçlarımızı at kuyruğuna gizler veya sık sık yıkarız. Ancak, fazla çaba harcamadan fazladan yağla başa çıkmanıza yardımcı olacak başka ipuçları da var. Örneğin, bazı gıdalar yemek aslında üretilen yağ miktarını azaltabilir, diğer gıda türleri de artabilir. Yağlı saçları düzeltmek için daha iyi bir yiyecek listesine ve akılda tutmanız gereken yiyeceklere ihtiyacımız var.

Saç Bakımı Önerileri

Saç Bakımı için Tüketmeniz Gereken Besinler ve Saçı Yağlandıran Besinler
Saç Bakımı için Tüketmeniz Gereken Besinler ve Saçı Yağlandıran Besinler

Saçı Yağlandıran Besinler

1- ŞEKER

Hormonlar vücudumuzda gerçekleşen hemen hemen tüm işlemlerin kontrolüne yardımcı olan habercilerdir. Bu yüzden onları dengede tutmak önemlidir. Şeker yardımcı olan bir ürün değildir. Şeker vücuttaki iltihaplanma sürecini etkiler ve daha fazla yağ üretimini teşvik ederek kan şekeri seviyesini yükseltir.

2- RAFİNE KARBONHİDRAT

İyi karbonhidratlar ve kötü karbonhidratlar vardır. Rafine karbonhidratlar kötü gruptadır. Rafine karbonhidratlı yiyeceklerin güzel bir örneği ekmektir. Rafine tahıllardan yapılan beyaz ekmek, tam tahıllı ekmekten daha yumuşak. Bu nedenle üreticiler ekmekleri daha yumuşak ve hafif yapmak için işlenmiş tahıllar kullanırlar. Üzücü kısmı, vücudumuzun karbonhidrat işlemesiyle aşırı yüklenmesidir. Bu işlem yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine ve sonuç vermesine izin verir; yağlı bir kafa derisi!

3- KIZARTILMIŞ GIDALAR

Yiyecekler, özellikle hızlı yiyecekler, yağ bezlerinin aşırı uyarılması nedeniyle vücudumuza aşırı yüklenmiştir. Ürettikleri yağ, derimizi de içeren ekstra yağ ile cildimizi kaplar. Akşam yemeğinde yediğiniz bir fast-food hamburger saçınızın gece boyunca yağlı olmasına neden olabilir.

4- SÜT ÜRÜNLERİ

Garip gelebilir, ancak ekstra sebum üretimi için süt ürünleri de suçlanabilir. süt, peynir ve tereyağı gibi yiyecekler vücudumuz tarafından yağ olarak sindirilir ve bu yağlı saçlara ve sivilceli cilde neden olabilir. Akşamları bir bardak tam yağlı süt sabahları acil durum saçlarının yıkanmasına neden olabilir.

Sivilce Kurutma ve Sivilce Oluşumundaki Nedenler

SAÇ BAKIMI İÇİN SAÇLARA İYİ GELEN BESİNLER

1- B ve E VİTAMİNLERİ

Vitamin B ve E vücudumuz ve saçlarımız için en önemli vitaminlerdir. Saçın güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ekstra yağ üretimini de düzenler. Soya fasulyesi, ıspanak, domates, mantar ve kuru baklagiller gibi yiyecekler B vitamini bakımından zengindir. E vitamini yeşil yapraklı sebzelerde, ayçiçeği tohumlarında ve kuruyemişlerde bulunur.

2- ÇİNKO

Çinko, vücudumuzda 300’den fazla numaraya sahip farklı enzimlerin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için gereken bir mineraldir. Bu mineral vücudumuzda depolanmaz. Bununla birlikte, vücudumuzun çok fazla çinkoya ihtiyacı olmadığından, besin takviyeleri ile kolayca alabiliriz. Kabak çekirdeği, sarımsak, yerfıstığı, kaju, kabuklu deniz ürünleri, yulaf çinko bakımından zengin besinler arasındadır.

3- İYİ YAĞLAR

Yağlı bir saç tipine sahip olmak, yağları tamamen tüketmeyi bırakmanız anlamına gelmez. Yağlar vücudumuzun düzgün işleyişinin önemli bir bileşenidir. Sadece doymuş ve trans yağ tüketimini düzenler. Bunları tanımlamak kolaydır çünkü oda sıcaklığında katı kalma eğilimindedirler. Bu nedenle, margarin, tereyağı ve hayvansal yağların hepsi trans yağlardır. Bunları fındık, bitkisel yağlar ve bazı balık türleri gibi iyi yağlarla değiştirin.

BAYAN GÜZELLİK

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.