Sivilce Kurutma ve Sivilce Oluşumundaki Nedenler

featured

Sivilce Kurutma ve Sivilce Oluşumundaki Nedenler

Sivilceleri kurutmak, Sivilceler neden oluşur? sorusunun cevabının içinde sakldıır. Sivilcelerin tedavisi için önemlidir. Sivilce oluşumundaki nedenlerini ve sivilceleri kurutma önerilerini sizler için araştırdık ve yazımızda bir araya getirdik. 

Sivilce kurutma yöntemi veya maskesi dediğimizde binlerce çeşit yöntemler ve tarifler aklımıza gelebilir. Ancak her sivilce kurutma maskesi başka  birisinde işe yaradı diye sizde işe yaramayabilir. Sivilcelerin oluşumunu etkileyen bir çok sebep vardır. Altında yatan hastalıklar olabilir, hormonlar olabilir bir çok sebep olabilir. 

 

Sivilceler Neden Çıkar?

Sivilce Oluşumu Nasıl Gerçekleşir?
 Sivilce Oluşumu Nasıl Gerçekleşir?

Sivilce kurutmak için öncelikle yüzünüzdeki sivilcenin neden ortaya çıktığını bilmemiz gerekiyor ki ona göre bir kalıcı sivilce kurutma tedavisi uygulayın.  Ciltteki yağ salınımı çok fazla artış gösterdiğinde yağ kanalında tıkanmalar başlar etrafında mikroplar üremeye başlar ve o mikroplar yağı parçalayarak iltihaplı sivilce meydana gelir. Sivilcenin genetik de olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu kanıtlanmamıştır. Ancak sivilce fazla görülen bir ailenin çocuklarında aynı şekilde fazla sivilce görülme olasılığı yüksektir. Sivilcelerin meydana gelmesinde beslenmenin bir etkisi olup olmadığı tartışılır bir konu ancak, örnek olarak çiğdem tüketildiğinde bir çok insanda ertesi günü sivilce çıkmış bir yüzle uyanan bir çok yakınan insan vardır etrafımızda. Çiğdemde bulunan yağ dolayısıyla sivilce çıkmasında bir artış gösteriyor. Yağlı, çok şekerli ve fast-food gibi sağlıksız yiyecekler sivilce oluşumunu arttırıldığı gözlenmiştir. Beslenme haricinde sivilcelerin oluşumundaki bazı nedenlerde; stres, yoğun tempoda çalışma, uyku düzensizliği, sağlıksız ve dengesiz beslenme de sivilcelerin oluşumunda etkileri vardır.

Bölgesel Sivilce Analizi

Bazı hastalıkların sivilce oluşumunda etkisi vardır. Size bunları resimde gördüğünüz numaralandırmış bölgelerde çıkan sivilcelerin hangi rahatsızlıklardan veya sebeplerden dolayı çıktıklarını detaylı bir şekilde anlatmak istiyoruz.

1. ve 2. Alın bölgesinde çıkan sivilce nedeni ve tedavisi

Alın bölgesinde çıkan sivilceler genellikle sindirim sistemi ile ilgili sorunlardan dolayı sivilce meydana gelmiş olabilir. Beslenmenizi dengelemeli ve sağlıklı şekilde beslenmelisiniz. Daha az fast-food, daha az yağlı gıdalar, daha az şeker tüketmeli ve işlenmiş gıdalardan da kaçınmanız gerek. Su alımınızı arttırmanızda da sindirim sistemine oldukça faydası olacaktır.

3. Kaş ortasında çıkan sivilce nedeni ve tedavisi

kaş ortasında çıkan sivilceler karaciğer ile ilgili bir probleminizin olduğuna işaret ediyor. Alkol ve sigara kullanıyorsanız, bir an önce bunları azaltmaya gayret gösterseniz hem güzelliğiniz için hem sağlığınız için faydalı olacaktır. Aynı zamanda karaciğer yağlanması da sivilce oluşumunda büyük etkenlerden biri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu bölge de sürekli çıkan sivilceleriniz oluyorsa bir doktora danışabilirsiniz.

4. ve 5. Göz çevresinde çıkan sivilce nedeni ve tedavisi

Göz çevresinde çıkan sivilceler böbrekle ilgili olduğu düşünülüyor ve aynı zaman da susuz kaldığınızın işareti olarak görebilirsiniz. Su tüketiminizi arttırarak bu sivilceleri durdurabilirsiniz.

6. Burun bölgesinde çıkan sivilce nedeni ve tedavisi

Burun da meydana gelen sivilceler kalp ile ilgili olabilir.  Tansiyonun yükselmesi ve B vitaminin eksikliğinden kaynaklı bu bölge de sivilceler meydana gelir. Yemeklerinizde acı ve baharat kullanımınız fazlaysa bunu azaltmakta sivilce oluşumu ve diğer sağlık sorunlarınız için faydalı olacaktır. Aynı zamanda unutmayın ki acı ve baharatın fazla kullanımı reflüye de sebep vermekte. Aynı zamanda et tüketimini azaltarak bol oksijenli temiz hava solumak da sivilce oluşumunun azaltmasında etkili olabilir. Sağlıklı beslenerek Kolesterol seviyenizi azaltarak bir çok sağlık alanlarında ön adıma geçin ve sivilcelerin oluşumunu durdurun, sağlıklı ve doğru beslenme diyetleri uygulamak sadece sivilceleri azaltmakla kalmayıp bir çok sağlık sorunun başlıca tedavilerinden bir tanesidir. Son olarak artık klişelleşmiş bir öneride bulunacağım, makyaj biliyorsunuz ki gözenekleri tıkıyor ve tıkanmış gözeneklerle uzun süre kalmak sivilce oluşumunda büyük bir artış gösterecektir. Aynı zamanda iyi temizlenmemiş makyaj fırçalarıyla makyaj uygulamak da sivilce çıkmasında büyük rol oynuyor.

7. ve 8. Kulaklar da çıkan sivilce nedeni ve tedavisi

susuz kalmanız ile ilgilidir kulaklarda çıkan sivilcelerin nedeni. Bol bol su içerek kulaklarda sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Akne, sadece yüz, sırt ve omuz bölgesinde değil en sık görülen cilt sorunlarından biridir; kulak, kulak kanalı, kulak kıkırdak ve kulak da ortaya çıkabilir. Sivilce ortaya çıkması için tek bir sebep yoktur, ancak birden fazla sebep olabilir. Kulaktaki sivilce; hijyen eksikliği, şapka veya kask takmak, kulağa kum koymak, aşırı stres ve kulak delmek gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

1 Kaşık elma sirkesi ve 1 çay kaşığı su ile kulakta çıkan sivilceyi yok edebilirsiniz.

9. ve 10. Yanaklarda çıkan sivilce nedeni ve tedavisi

Yanaklarda çıkan sivilceler genellikle solunum sistemiyle alakalı problemlere dayalıdır. Özellikle sigara kullanımı ve alerjik problemlerden kaynaklı yanak bölgesinde sivilce oluşumu gözlenmiştir. Eğer sizin böyle bir probleminiz yoksa yani sigara kullanmıyorsanız ve alerjik rahatsızlığınız yoksa muhtemelen sıcaklardan kaynaklanan ve fazla sıcak olarak tükettiğiniz sıvı ve katı yiyecek içeceklerden yanaklar da sivilceler meydana geliyor olabilir. Fazla sıcakta kalmamaya ve serinletici besinler tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Vücudu asidik hale getiren besinlerden kaçınarak vücudu alkalik sağlamanız gerekmekte. Vücudu asidik yapan besin grupları ise şunlardır; et, süt ürünleri, alkol, kafein ve şekerdir. Bu besinleri daha az  tüketmelisiniz bunun sonucunda vücudunuz  istediğimiz gibi alkalik hale gelecektir. Aynı zaman da telefonunuzu yanağınızda çok sık tutuyorsanız telefon ekranın üzerindeki bakteri ve mikroplar cildinize geçmekte ve sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Ellerinizi sık sık yıkamalı temiz tutmalısınız ve ellerinizi çok nadir yüzünüze getirmelisiniz. Yanaklarda oluşan sivilcelerin en büyük nedenlerinden bir tanesi elimizdeki veya her hangi bir nesneyi suratımıza sürmemiz sonucunda bakteri ve mikropların yüzümüze geçmesiyle sivilce oluşumu meydana gelir. Yüzünüze bir şeyin değmemesi konusunda daha titiz olmalısınız. Fakat sadece bu yeterli olmayacaktır çünkü her gece kafamızı koyduğumuz o yastık kılıfları aynı olursa mikrop birikmesi de çok muhtemeldir ve gün içerisinde yüzümüze bir şey değdirmeme çabamızın boşa gitmesi demektir dolayısıyla yastık kılıflarını düzenli değiştirmeli/yıkamalısınız.

11. ve 12. Çene bölgesinde çıkan sivilcelerin nedeni ve tedavisi

Çene bölgesinde oluşan sivilceler, genellikle hormonlar ve stres kaynaklı problemlerden meydana geliyor. Tedavi yöntemi olarak size bol lifli sebzeli  yemekler, bol yeşillikli salatalar, cildi sürekli temiz tutmak, sıvı tüketimini arttırmak ve uyku düzeninizi dengelemek çene bölgesinde oluşan sivilceleri durdurmak için güzel bir tedavi önerisidir.  Stresin sivilce oluşumdaki etkisi de stres bazı hormonların daha fazla salgılanmasını sağlar ve bu hormonların sonucunda da sivilceler oluşmaya başlar. Stres için de önerim, kendinizi gevşetmek olacaktır. Başımıza ne gelirse gelsin, her şeyin en kötüsü vardır ve bu zorlayıcı hayatta en başta bütün zorluklara karşı kendinizi sakin ve dingil tutmanız önemi oldukça yüksektir, zorluklarla mücadele edebilmeniz için. Yaptığınız hiç bir stres sizi iyiye götürmeyecektir, hayatınızı iyi yönde değiştirmeyecektir. Korkunun ecele faydası olmadığı gibi stresin de problemlere faydası yoktur. Aksine stres yeni bir problem çağrır. Kendinizi gevşetmek strese meydan okumanızda bire bir. Sevdiğiniz muzikleri dinleyin, filmleri ve dizileri izleyin. Kendinizi mutlu etmek için elinizden geleni yapın. Herkesten önce kendinizi düşünmeniz gerekir ki siz iyi olursanız başkalarını da iyi edebilirsiniz.

13. Çene ucu bölgesinde çıkan sivilcelerin nedeni ve tedavisi

Çene ucunda çıkan sivilcelerin nedeni genellikle mideden kaynaklı problemler olabilir. Lifli besinlerin tüketimini arttırın, toksinleri vücudunuzdan atın. Bu bölgede çıkan sivilcelerin önüne geçmek için sindirim sistemini güçlendirici bitki çaylarını deneyebilirsiniz.

14. Boyun bölgesinde oluşan sivilcelerin nedeni ve tedavisi

Boyun bölgesinde oluşan sivilceler genelde direnç sisteminizle alakalı olabilir. Muhtemelen vücudunuz bir hastalıkla savaşma aşamasındadır ve size direncinizi yükseltmeniz için bir sinyal gönderiyor. Direncinizi yükseltecek vitaminler, bitki çayları ve varsa o anki hastalığınızla ilgili (grip vesaire) hastalığa sebep bakterilerin sonunu getirecek doktor tavsiyesi ve reçetesinde alacağınız ilaçlar aynı zamanda boyun bölgesinde çıkan sivilcelerinde sonunu getirebilir.

 

Son olarak da numaralandırdığımız bölgeleri resimli şekilde detaylandıran bir resim paylaşmak istiyorum.

 

Sivilcelerin neden ortaya çıktığını ve nasıl tedavi edebileceğinizi araştırdıklarımızdan bilgi toplayarak size en doğru şekilde aktarmaya çalıştık.  Sivilcenin oluşumunu öğrendik peki bundan sonra ne yapmalısınız ? Öncelikle yukarıda yazılanları değerlendirin probleminizin bunlardan biri olduğunu düşünüyorsanız ilk adımınız sivilce oluşumundaki kaynak problemin ortadan kaldırmaya odak olmalısınız. Böylece sivilce oluşumunu en aza indirmiş olacaksınız. Sivilce oluşumunu önledikten sonra var olan sivilceleri kurutmak kalıyor. Hiç bir şey yapmasanız bile sivilceler kendiliğinden ortadan kaybolurlar fakat bu süreci hızlandırmak için uygulayabileceğiniz çeşitli sivilce kurutan maskeler ve ürünler var. Her ürün, işe yaramayabilir bu yüzden size ürün önermek istemiyorum satın alıp denediğiniz ürün sivilce kurutmada başarılı bir sonuç vermezse bu hem boşa zaman kaybı hem de cebinize zararı olacaktır. Dolayısıyla sizinle etkili evde yapabileceğiniz doğal sivilce kurutma maskelerin tariflerini paylaşacağım.

 

Doğal Sivilce Kurutucu Önerileri

Ne yazık ki sivilceleri kapatmak için makyaj yaptıkça mücadele ettiğimiz sivilceler sayıca daha fazla çıkmaya başlarlar. Kimyasal kozmetik ürünlerini hepsini bir kenara bırakarak bu nokta da doğal yollarla sivilce kurutma ve sivilcelerin oluşumunu önlemek adına bir şeyler aramaya başlarız. Bu noktada bayan güzellik olarak size rehberlik etmek için doğal sivilce kurutucularını araştırdık derleyip topladık. Binlerce çeşit doğal yöntem mevcut en etkili olanları listeledik. Kimyasal ürünleri denemek daha pratik gelebilir, ürünü aç ve sür. İçerik deseniz, büyük firmalar tarafından profesyonel kişiler tarafından hazırlanmış diyerekten bir güven de oluşuyor. Fakat sivilce, genelleme yapacak olursak büyük bir kitlede yaygın görünen promlemdir. Yaygın olan şeyler için üretilmiş olan bir çok ürün de para tuzağı olabiliyor, çünkü büyük bir kitlesi var mantıklı olarak. Oysa herkesin cildi  farklı bir grupta yer alırlar. Hepimiz aynı değiliz. Alerjik reaksiyonlar, hastalıklar hepsini bir arada değerlendirerek uygulayacağımız sivilce tedavisi bizim için en doğru olanı ve kestirme yoludur. Sivilce oluşumunun altında yatan farklı çeşitli sebepler yer alır. Önceliğimiz bu sebepleri, rahatsızlıkları öğrenmemiz gerekmektedir. Öğrendikten sonra yukarıda da dediğim gibi sivilce oluşumunu önleyip bir sonraki adımımız bir an önce var olan sivilcelerden kurtulmaktır. İşte doğal yöntemlerle sivilce kurutma önerileri.

Sivilce Kurutucu: Diş Macunu

Evet, hele ki başlangıç ta sizinle diş macunu paylaşmam pek doğru olmayacak doğal bir tarif değil biliyorum ama etkili bulduğum sivilce kurutucu  yöntemlerinden bir tanesidir. Ancak dikkatli olmanızda fayda var diş macununu direk olarak sivilce üzerine parmağınıza aldığınız çok az bir dic macununu sivilce üzerine sürün ve emdiğini farkettiğiniz de durulayın. Diş macunu cildinize zarar verecektir bazı söylemler var, diş macunu yüzü beyazlatır sivilceleri önler vesaire inanmayın. Diş macunu diş üzerinde kullanılan temizlik ürünüdür. Güçlü bir üründür cildinizi tahriş edebilir alerjik reaksiyonlara sebep verebilir. Sadece sivilce üzerinde kurutmak amaçlı kullanabilirsiniz.

Sivilce Kurutucu: Limon

Limonun sivilce kurutma da etkisi olduğunu artık cümle alem biliyor. Aynı zaman da limonu yüzünüze gece yatmadan önce sürdüğünüzde sabah daha aydınlık ve ton olarak açık bir ciltle karşılaşmanız çok muhtemeldir. Limon harika bir nimet olmakla beraberinde bakteri ve mikrop savaşçısı olarak hastalıklarımız da hep bizimle beraber savaşmıştır. Hasta olduğumuz da ilk akla gelen isimlerden biri limon değil midir? Yüzünüzdeki bakterileri de limonla kurutabilirsiniz aynı zamanda kendisinin de kurutmaya yönelik bir özelliği olduğunda yağlı ciltler için de cilt bakımı rutinin de yer almasına sebep gösterebilir.

Sivilce Kurutucu: Beyaz Sirke

Sirke limonun en iyi dostu ve benzeridir. Mikropları ve zararlı bakterileri yok etmekte limon kadar başarılıdır. Sirke, güzellik rutinlerinde epey kullanılan bir üründür. Limon gibi kurutma özelliği olduğundan sivilcedeki iltihabı kurutma da başarılıdır. Beyaz sirkeyi tüm yüzünüze de sürebilirsiniz fakat aktif bir sivilceniz varsa tüm yüze o süreç de akışkan ürünler uygulamanızı tavsiye etmiyoruz sivilcedeki iltihap dağılırsa biliyorsunuz ki kaş yaparken göz çıkarırsınız yani kendinizi bir tane sivilceyle mücadele ediyorken birden fazla sivilceyle mücadele ederken bulabilirsiniz.

Sivilce Kurutucu: Sarımsak

Sarımsağı bilenler biliyor, güçlü bir antibiyotiktir. O tam bir mikrop savaşçısı. Reflülerin pek tüketilmesi önerilmiyor. Zaten sivilce kurutma tedavisi sürecindeyken sarımsağı tüketmeyeceğiz o yüzden hemen sarımsağı es geçmeyin. Sarımsağı sivilce üzerine süreceğiz. Sivilce üzerinde sarımsağı fazla bekletmek daha iyi bir etki göstermez dolayısıyla sivilce sarımsağı emdiğinde yani yaklaşık 20 dakika sonra yüzünüzü durulayın. Son olarak, göz çevresinde çıkan bir sivilce için sarımsak iyi bir fikir olmayabilir. Gözlerinizde yanma hissetmek istemiyorsanız tabi.

Sivilce Kurutucusu: Üzüm

Üzümü, sivilce kurutma alanında pek duymamış olabilirsiniz. Denemeye değer olduğunu düşündüğüm üzümler sivilce kurutma alanında aslında oldukça başarılılar. Üzümleri öncesinde buzluğa atın baya bir soğusun sonra üzümü ikiye bölerek sivilce üzerine sürebilirsiniz. Yaklaşık 10-15 dakika sonra da durulayın. Üzüm de akışkan bir ürün olduğundan tüm yüze uygulamanızı önermem fakat gözenekleri temizleme özelliği bulunan üzümü, aktif sivilceleriniz kuruduktan sonra tüm yüze uygulayarak gözenekleri üzüm sayesinde temizleyebilirsiniz. Her gözenek temizleme uygulamasından sonra gözenekleri sıkılaştıracak bir tonik uygulamayı unutmayın elinizde hiç bir şey yoksa gözenek sıkılaştırma toniği olarak gül suyunu deneyebilirsiniz. Oldukça etkilidir.

Sivilce Kurutucu: Yumurta Beyazı

Aynı zamanda da siyah noktalarla da savaşır yumurta beyazı. Ben sizin yumurta beyazını uygulayacağınızı pek sanmıyorum ama ben üstüme düşen görevi yaparak sizi bilgilendireyim tercih meselesi size kalmış. Yumurta beyazı kokusundan ve tabi ki görüntüsünden rahatsız olmazsanız oldukça iyi bir cilt bakımı için kullanılan bir üründür. Uygulamayı tüm yüzünüze süreceksiniz bir süre sonra kuruyacaktır. Akmaması adına yüzünüze ince bir peçete yerleştirin yumurta beyazı peçeteyle yapışarak sabitlenecek ve yüzünüzden oraya buraya akmayacak görevini yüzünüzde tamamlayacak. Yaklaşık 10 bilemedim 15 dakikaya kuruyacaktır peçeteyi yavaşça çekerek yumurta beyazını yüzünüzden kolayca sıyırabilirsiniz tabi bu yumurta beyazını yüzünüzden temizlemeye yeterli olmayacak o yüzden durulamaya da ihtiyaç duyacaksınız.

Sivilce Kurutucu: Papatya Çayı

İçmeyeceksiniz, yüzünüze süreceksiniz. Siz şöyle bir söylem duymuş muydunuz? “Yediğinizi suratınıza da sürmekte fayda var” Aslına bakarsanız çoğu besinler için geçerli bir söylem. Tabi çoğu zaman güzelliğimize ayıracak vaktimiz olmadığından bu tarz uygulamaları hep sonraya bırakıyoruz ve sonra ayna karşısında kendimizi oflayarak buluyoruz. Önlem şart. Papatya çayına bir tutam kadar kuru maya ekleyerek karıştırın (zaten bu şekilde içmek isteyeceğinizi hiç sanmıyorum). Sonrasını tahmin etmek kolay; karışımı yüzünüze sürün ve kuruyana kadar beklettikten sonra durulayın. Sonrası standart.

Sivilce Kurutucu: Nane

Yüzümüzün de ferahlamaya ihtiyacı var, şöyle ferah ferah bir nane fena olmaz. Bir kaç nane yaprağın suyunu çıkartın zaten nane yaprağı suyunu çıkarmaya meyillidir su çıkarma işi kolay olacaktır. Çıkartılan nane suyunu pamuk yardımıyla diyeceğim sonra tüm suyu pamuk çekecek nane suyu kalmayacak yeterince nane suyu varsa tabi göze batmaz, pamuk yardımıyla nane suyunu sivilcelerin üzerine tampon hareketlerle uygulayın. Etkili bir sivilce kurutma yöntemidir.

Sivilce Kurutucu: Karbonat

Klasiklerden bir öneri daha. Karbonat bilirsiniz ki kurutma alanlarında başarılı bir üründür. Karbonatı su ile karıştırarak katı ve homojen bir kıvam elde edin. Gece yatmadan önce tüm yüzünüze uygulayın sabah uyandığınızda sivilcelerin hepsini kurumuş bulma olasılığınız çok yüksektir aynı zamanda cilt tonunu açma alanında da başarılı bir ürün. Duymuşsunuzdur ki dişleri beyazlatma yönteminde de çok sık kullanılıyor.

Sivilce Kurutucu: Portakal Kabuğu

Portakal kabuklarını güneşte kurutun. Kuruttuktan sonra rende yardımıyla toz haline getirin. Su ekleyerek yüzünüze sürmek için ideal bir kıvama getirene kadar karıştırın. Sivilcelerin üzerine sürün 10-15 dakika sonra durulayın. Aynı zamanda konumuzla alakalı olmasa da belirtmekte fayda var, bağırsak sisteminde harika bir nimettir güneşte kurutulmuş portakal kabukları. Aynı şekilde devam edip, portakal kabukları tozunu direk yiyebilir veya bir yoğurdun içinde karıştırarak da yiyebilirsiniz. Bağırsak yollarını temizleyen teşekkür borçlu olacağınız bir meyvedir.

Sivilce Kurutucu: Çilek

Çilek, çilek, çilek.. Güzellik rutinlerinde çok sıkça duyduğumuz bir isim öyle değil mi? Bence öyle. Ben çok duyuyorum. Yine karşımıza çilek çıktı. Çilek hem yiyerek faydalanacağınız hemde dıştan bakım amacıyla cildinize sürerek faydalanacağız bir meyvedir. Aynı zamanda yine konumuzla alakalı değil ama bilmenizde fayda var, diş beyazlatma yönteminde çok başarılıdır. Deneyebilirsiniz dişlerden yana da probleminiz varsa eğer. Konuya geri dönerek; ihtiyacınızı karşılayacak kadar göz kararı çilekleri ezerek püre haline getirdikten sonra yüzünüzde 30 dakika kadar bekletin. Aynı zamanda bu maske sonucunda cildinizin yumuşaklaştırdığını da farkedeceksiniz.

Sivilce Kurutucu: Buz Küpleri

Soğuk size iyi gelecek. Aynı zaman da kan dolaşımını da arttırır. Sivilceleri söndürecek matlaştıracaktır yani sivilceleri kurutacak. Buz küpleri gözeneklerin sıkılaşmasında da oldukça etkilidir. Gözenekleri açacak bir maske veya işlem yaptıktan sonra elinizde hiç bir şey yoksa buz küpleri hazırlayarak buz küplerini gözenekleri sıkılaştırmak ve daraltmak amacıyla kullanabilirsiniz. Bir şey varsa kullanmayı deneyebilirsiniz, doğal yöntemler kimyasal yöntemlere karşı her zaman daha cazip gelir.

 

Sivilce kurutma için önerilerimiz bu kadardı, tüm güzellikler sizinle olması dileğiyle sevgiyle kalın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.