Obezite İle Mücadeleyi Kolaylaştıracak Yöntem

featured

Obezite İle Mücadeleyi Kolaylaştıracak Yöntem

Sağlık problemi yaratacak kadar fazla kilolu ‘morbid obez’ kişiler haricinde, kilosundan şikayet eden herkese uygulanabilecek mide botoksu hakkında söz eden, Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ahmet Erdil, “Mide botoksu uygulamasından 30 dakika sonra günlük yaşamanıza dönebilir ve yemek yiyebilirsiniz” dedi.

Mide Botoksu Nedir?

Son dönemde kilo vermek isteyenler tarafından mide botoksu uygulaması ilgi duyulan konulardan biridir. Botoks, görsel olarak bildiğiniz gibi ciltteki kırışıklıkları azaltmaya, ayrıca bazı nörolojik bozukluk rahatsızlıklar da bacaklarda ve kollarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Son 10-15 yıl boyunca, mideye bariatrik müdahale olarak uygulandı.

Diyetisyenlerin rehberliğinde planlanacak zayıflama programı ile istenen sonuç elde edilir. Botoks prosedürü Endoskopik prosedür yaklaşık 20 dakika sürer. Amaç iştahı azaltmak ve daha uzun süreli doygunluk hissi sağlamak için mide boşalmasını geciktirmektir. İşlemden sonra herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. 30 dakika sonra günlük hayatınıza dönebilir ve yiyebilirsiniz.

Mide Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

Mide botoksu, sağlık sorunlarına neden olacak kadar fazla kilolu fakat morbid obez insanlar için uygun olmayan bir uygulamadır. Haricinde kilosundan rahatsız olan herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Uygulamadan hemen sonra günlük hayatınıza dönebilir hatta mide botoksundan 30 dakika sonra yemek bile yiyebilirsiniz.

İyi bağırsak sağlığı kilo kaybında en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, bir doktor ve diyetisyenden oluşan bir diyet programına girmeniz önerilir. Aksi takdirde, yalnızca mide botoksu oluşturarak kilo vermeye çalışmak muhtemelen sizi hayal kırıklığına uğratır.

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ahmet Erdil

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü