Hiperhidroz mu Aşırı Terleme mi? İşte Bilmeniz Gereken Her Şey!

featured

[ad_1]

Bazı uyaranlara bağlı olarak terlemek bir şeydir ve sebepsiz yere aşırı terlemek tamamen farklı bir şeydir.

Biri doğal bir tepki, diğeri ise tıbbi bir durumdur.

Aşırı terlediğinizi gözlemlediyseniz, ‘neden?’ ile ilgili sorularınız olabilir. Hiperhidroz olarak da bilinen aşırı terleme, baş edilmesi rahatsız edici bir sorun olabilir. Terleme bedensel bir işlev ve termoregülasyon için faydalı olsa da, bazı insanlar için bundan çok daha fazlasıdır. Bazen ter aşırı, utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Vücudunuzda 2 ila 4 milyon ter bezi vardır ve bu kadar çok aşırı aktif ter beziyle bir vücut çok fazla nem üretebilir. Bazen sizi fiziksel ve duygusal olduğu kadar zihinsel olarak da etkileyebilir.

Bu blogda, Hiperhidroz ile ilgili gerçekleri ve bunu nasıl kontrol altında tutabileceğinizi ele alıyoruz.

Hiperhidroz Nedir? Aşırı Terlemeyi Gidermek:

Aşırı terleme sizi olumsuz etkileyebilir. Avuç içlerinizde veya koltuk altlarınızda oluşan ter birikintisini örtmek için tüm hileleri deneyebilir veya sosyal etkileşimlerden kaçınabilirsiniz. Ancak aşırı terleme tıbbi bir durum da olabilir ve çözümlere ulaşılabilir. Hiperhidroz, vücut ısısını düzenlemek için fizyolojik olarak gerekli olan seviyenin üzerinde terlemenize neden olan bir durumdur. Ancak, ruh halleri veya dış sıcaklıkları ne olursa olsun terleyen hiperhidrozlu insanlar vardır. Bu durum her ırktan ve yaştan insanı etkiler, ancak çoğu için hiperhidroz bir çocuk veya genç olarak başlar.

Hiperhidroz ve Çeşitleri

Hiperhidroz iki kategoriye ayrılır. İki tip hiperhidroz: (1) Birincil Odak ve (2) İkincil Genelleştirilmiş. Hiperhidrozla mücadele etmek için farkı anlamak önemlidir.

1. Birincil Odak Hiperhidroz

 • Tıbbi bir durum olan aşırı terlemeyi ifade eder.
 • Odak alanlarında oluşur ve genellikle nispeten “simetrik”tir.
 • En yaygın odak alanları terli eller, terli ayaklar, terli koltuk altları ve terli yüz veya kafadır.
 • Fazla teriniz günlük aktivitelerinizi bozar.
 • Uyurken terlemeyi bırakırsın.

2. İkincil Genelleştirilmiş Hiperhidroz

 • Diyaforez olarak da bilinir, nadir görülen bir hiperhidroz şeklidir.
 • Tıbbi durumlardan kaynaklanır veya bir ilacın yan etkisidir.
 • Sekonder hiperhidrozu olan kişiler, vücudun daha büyük veya diğer bölgelerinde terleme yaşarlar.
 • İnsanlar genellikle uyurken terleme semptomları yaşayabilirler.
 • Yetişkinlik döneminde aniden ortaya çıkma eğilimindedir.

Hiperhidroz, bundan muzdarip olanların yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, birincil fokal hiperhidroz, birçok hasta için gençlik yıllarında hemen başlama eğilimindedir. Bu, gençlerin zaten hissettiği duygusal kargaşayı artırabilir.

Hiperhidroz/Aşırı Terleme Belirtileri ve Belirtileri

Fokal hiperhidroz vakalarında (vücudun yalnızca belirli bölümlerinin etkilendiği durumlarda), vücudun en sık etkilenen bölümleri şunlardır:

 • koltukaltı
 • avuç içi
 • ayak tabanları
 • Yüz ve göğüs

Hiperhidrozunuz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 • Biriyle el sıkışmak veya başka bir fiziksel temas kurmak konusunda bilinçlisiniz.
 • Terlemenizi daha da kötüleştireceğinden korktuğunuz için sosyal aktivitelere katılmıyorsunuz.
 • Aşırı terlemenin işinize engel olduğunu fark ediyorsunuz.
 • Araba kullanmak gibi normal günlük aktivitelerle ilgili sorunlarınız var.
 • Terleme ile başa çıkma girişiminiz önemli miktarda zaman alır.
 • Sosyal olarak geri çekilir ve öz-bilinçli olursunuz.

Ayrıca Bakınız: Hiperhidrozun (Aşırı Terleme) Belirtileri ve Belirtileri?

Hiperhidroz veya Aşırı Terlemeye Neden Olan Nedir?

Bazen aşırı terleme başka bir durumun sonucu olabilir. İşte bu koşullar hakkında daha fazla bilgi:

1. Hipertiroidizm

Hipertiroidizm vücudun kimyasal süreçlerini hızlandırır, dolayısıyla aşırı terleme olasılığı.

2. Kanser

– Bazı kanser türleri bazen terlemeye neden olabilir; Hodgkin Dışı lenfoma ve Hodgkin lenfoma, karsinoid tümörler, lösemi, mezotelyoma, kemik kanseri ve karaciğer kanseri.
– Herhangi bir türde ileri kansere sahip kişiler bazen aşırı terleme yaşarlar.

3. Bazı İlaçlar

– Buna neden olabilecek ilaçlar arasında bazı psikiyatrik ilaçlar, bazı yüksek tansiyon ilaçları ve ağız kuruluğunu tedavi eden ilaçlar, bazı antibiyotikler ve bazı takviyeler sayılabilir.

4. Glikoz Kontrol Bozuklukları

Glikoz kontrol bozuklukları arasında tip 1 ve 2 diyabet, gestasyonel diyabet ve hipoglisemi (anormal derecede düşük glikoz seviyeleri) bulunur. Aşırı terleme genellikle düşük glikoz seviyelerinin bir belirtisidir.

5. Menopoz

– Kadınların yüzde 75’i menopoz sırasında dalgalanan veya azalan östrojen seviyelerine bağlı olarak sıcak basması ve terleme bildiriyor ve bu durum adetler nihayet durduğunda dramatik bir şekilde düşüyor.

6. Psikiyatrik Sorunlar

– Aşırı stres ve anksiyete bozuklukları aşırı terlemeye neden olabilir. Bazı psikiyatrik ilaçlar da aşırı terlemeye neden olabilir.

Hiperhidroz Tedavisi Nedir?

Aşırı terliyorsanız, buna neden olan altta yatan bir tıbbi durum olup olmadığını belirlemeye yardımcı olması için kan ve idrar testleri ile başlamamız gerekebilir. Fokal hiperhidrozun genellikle altta yatan bir nedeni yoktur (birincil hiperhidroz), oysa genelleştirilmiş veya ikincil hiperhidrozun altta yatan başka bir tıbbi durumun bir sonucu olarak ortaya çıkması muhtemeldir. Ancak aşırı terlemeyi kontrol altında tutmak için tedaviler/tıbbi olmayan değişiklikler vardır.

1. Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzınızı ve günlük aktivitelerinizi değiştirmek birincil hiperhidrozu tedavi etmeyecek, ancak kesinlikle semptomlarınızı iyileştirebilir ve kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayabilir. Baharatlı yiyecekler ve alkol gibi terlemenizi daha da kötüleştiren bilinen tetikleyicilerden kaçınmalısınız. Naylon gibi sıkı, kısıtlayıcı giysiler ve suni lifler giymekten kaçının. Ayrıca koltuk altı kalkanları aşırı teri emmeye ve kıyafetlerinizi korumaya yardımcı olabilir.

2. Terlemeyi önleyici

Normal ter önleyici teri engellemeyebilir ve bu durumda hiperhidrozu tedavi etmek için sıklıkla alüminyum klorür kullanılır ve ter bezlerini tıkayarak çalışır. Alüminyum klorürü gece uyumadan hemen önce uygulamanız gerekecektir. Gözlerinizde ciddi tahrişe neden olabileceğinden alüminyum klorürü yüzünüze sürmeniz önerilmez.

3. Botulinum Toksini

Botulinum toksini, hiperhidrozlu insanlar için son teknoloji bir tedavidir. Koltuk altı, eller, ayaklar veya yüz gibi vücudun etkilenen bölgelerine birkaç botulinum toksin enjeksiyonu yapılır. İşlem yaklaşık 30 ila 45 dakika sürer. Toksin, beyinden ter bezlerine giden sinyalleri bloke ederek, üretilen ter miktarını azaltarak çalışır.

4. Lazer Ter Ablasyonu (LSA)

LSA, ter bezlerinin yok edildiği, lazer kullanan bir prosedürdür. Komplikasyon riski çok azdır ve tedavi hastaların yaklaşık yüzde 80’inde etkilidir. Bu tedavinin sonuçları kalıcıdır, bu nedenle ter bezi ablasyonunu takiben aşırı terleme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Şuna da Bakın, MiraDry Tedavi Prosedürü, Maliyeti ve Sonuçları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ancak terlemeyi kontrol altına almak veya azaltmak için basit yöntemler denemek isterseniz,

İşte Hiperhidrozu Kontrol Etmek İçin Doğal Çözümlerden Bazıları?

1. Kimyasal Olarak İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Neredeyse her sağlık durumu kötü beslenmeden etkilenir. “Ne yersen osun” sözü çok doğru.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olabilecek büzücü özellikler sunar ve hatta gözeneklerin kapalı kalmasını sağlamak için cilt üzerinde bir kat oluşturarak terlemeyi önleyici olarak çalışır.

3. Kabartma tozu

Kabartma tozu alkali olduğu için terdeki bakterilerin gelişmesini teşvik eden asitleri dengelemeye yardımcı olur. Aslında kabartma tozu, var olan en etkili doğal deodorantlardan biridir.

4. Yoga yapın

Yogayı terlemeyle, özellikle de güçlü yoga hareketleriyle ilişkilendirebilirsiniz, ancak yoga aslında aşırı terlemeyi kontrol etmenin en iyi doğal yollarından biridir.

5. Aloe Vera Suyu veya Jel

Aloe vera cilt üzerinde yatıştırıcı, serinletici bir etki sunar ve ayrıca ısıdan kaynaklanan aşırı terlemeyi düzenlemeye yardımcı olur.

Aşırı terlemeden muzdaripseniz, umudunuzu kaybetmenize gerek yok. Bütçenize, sağlık geçmişinize ve terleme probleminizin ciddiyetine bağlı olarak, doğal tedavilerden geri dönüşü olmayan ameliyatlara kadar değişen hiperhidroz tedavileri arasından seçim yapabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü