Limon Suyunun 7 Yan Etkisi

featured

Limon Suyunun 7 Yan Etkisi

Limon, dünyanın her bölgesinde sayısız amaç ve şifa için kullanılan en meşhur narenciye meyvelerinden biridir, fakat bir çoğumuz limon suyunun yan etkilerinden haberimiz yok.

Limon suyunun A vitamini, C vitamini, kalsiyum, karbonhidrat ve flavonoid gibi çeşitli besinleri vardır. Bu nedenle limon suyunun tüketilmesi şüphesiz vücudunuza bazı önemli besinleri ve antioksidanları verir. Ancak faydalar kadar yan etkiler de göz ardı edilmemelidir. Limon asidik özelliklere sahiptir ve belirli sağlık koşullarına sahip kişilerde bazı olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

1. Reflü ve Mide Yanması

Genellikle mide ekşimesi, kusma ve mide bulantısına yol açan mide yanması bozukluğu, genellikle asitli yiyeceklerin tüketimi ile tetiklenir. Yemeğin yanında veya sonrasında limon suyu tüketildiğinde belirtilerin başlangıcını hissedebilir. Ülserli olanlar, bir bardak limon suyundan sonra mide rahatsızlıklarından muzdarip olabilir. Bu durumda, mide astarı tahriş olur ve bağırsakta hafif akut tahrişe neden olur!

2. Diş Minesini Aşındırabilir

Yüksek asit içeriği nedeniyle, limon suyu diş minesini etkileyebilir. Evet, doğru duydunuz! Aşırı limon suyu tüketimi, inci gibi beyaz dişleri bile acımasızca dişleri paslandırabilir! Aşırı kullanım dişlerinizin lekelenmesine ve aşınmasına neden olabilir. Dişlerde oyuklar varsa daha da kötüleşmeye maruz kalabilir.

3- Demir Emilimi Dengesi

Bazı çalışmalar limon suyunun, vücudun aşırı demir emiliminin arkasında rol oynayabileceğini göstermiştir. Bu, yüksek askorbik asit içeriğine bağlanmaktadır. Demir vücutta depolanmaya devam ederse, demir toksisitesine, ishal ve bulantı gibi diğer komplikasyonlara yol açabilir.

4- Klorokin Değerleri

Klorokin, sıtma rahatsızlığın mağdurlarını tedavi etmek için kullanılır ve limon suyu bunun etkisini azaltır. Doktorlar sıtma rahatsızlığın tedavi sırasında ve iyileşme döneminde limon suyu tüketmemelerini tavsiye etmektedir.

5- Alerjik Reaksiyon

Turunçgiller bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Reaksiyonlar migren ve cilt alerjisini içerebilir.

6- Hamilelik Döneminde Dikkatli Kullanılmalı

Hamile kadınlar limon suyu içebilirler, ancak ölçüsünü mütevazı bir şekilde tüketmeliler. Birçok kadın hamilelikte mide yanmasından muzdarip ve fazlaya kaçan limon suyu tüketimi durumu ağırlaştırabilir. Hamilelik sırasında, dişler ve kemikler kireçlenmeye maruz kalır. Limondaki sitrik asit durumu daha da kötüleştirir. Limon suyunun bu yan etkisi bu aşamada bazı kadınlarda boğaz ağrısına neden olabilir.

7- Böbrek Sağlığı için Dikkat Edilmeli

Çeşitli çalışmaların böbrek ve safra kesesi sorunları olan kişilerin limon suyu içmekten kaçınmaları gerektiğini gösterdiğini biliyor muydunuz? Limon suyu vücutta kalsiyum emilimini engelleyebilir ve böbrek rahatsızlığını arttırabilir.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü