Meme Kanserinin Sebebi ve Korunma Yolları Nelerdir?

featured
Meme Kanserinin Sebebi ve Korunma Yolları Nelerdir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meme Kanserinin Sebebi ve Korunma Yolları Nelerdir?

Kanser tedavisi, hastalıklar arasında en zorlu ve tedavisi bulunamamış ve ölüm oranı en yüksek hastalıklar arasındadır. Erkekler ve kadınlar arasında kanser türleri değişiklikler gösterebilmektedir. Kadınlar da görülen en sık kanser türü, meme kanseri olmaktadır. Günümüzde her 8 kadından birinde meme kanserine rastlanmaktadır. Meme kanserinin sebebi nedir? Meme kanserinden korunma yollarını sizler için aşağıda yazmaya çalıştık.

Meme Kanserinin Sebebi Nedir?

Kadınlar da görülen bu kanser türü farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Doktorların tanımlamasına göre; meme kanallarında oluşur ve kanser hücrelerinden kaynaklanan “duktal” kanser türü olarak ortaya çıkmaktadır. Kanserin ilerleme hızına göre, meme dokusunda ve süt üreten bezlerde ve diğer bölgelerde kanser görülme sıklığı oluşabilir.

Kanser türlerinin belli bir sebebini bulmak zordur. Ancak anne ve babadan geçen genlerle bir bağlantısı olabilir. Kanser türlerinin oluşmasına sebep veren risk faktörleri mevcuttur. Sizlerde bu risk faktörünün bulunması, sizin kanser olduğunuz anlamına gelmez veya kanser olmayacağınız anlamına da gelmez. Sigara tüketen bireylerde, kanser olma ihtimali oldukça yüksektir. Sigara içen birisi akciğer kanserine yakalanmazken, içmeyen biriyse yakalanabilir. Bu da tamamen, aileden alınan gen kalitesine bağlıdır. Sigara kullanımının, akciğer kanserine yakalanma oranınızı %90 oranlarında artıracağınızı unutmayınız. Uzmanlar tarafından, meme kanserinin kesin şundan olmuştur demeleri zordur, sebebi belirlenmeyebilir. Hastalığın çıkış aşamasında doktora başvurulması durumunda, meme kanseri ilerleyişi durdurabilir.

Meme Kanserinin Sebebi ve Korunma Yolları Nelerdir?

Kilo problemi olan kişilerin kanser olma ihtimali daha yüksektir. Yeterli ve dengeli beslenmemek, egzersize gereken önemi vermemek, alkol, sigara içmeyi sürdürmekte kanser riskini artıran etmenlerdir. Meme kanseri daha çok kadınlarda görülür. Burada sebep olan, östrojen hormonuna maruz kalınması başlıca nedendir ve bu da kanser riskini oldukça yükseltir. Genç kızlık döneminde (erken yaşta regl olanlar için) östrojen hormonuna maruz kalacakları için, kadınların kanser olma riskleri yükselir. Yaş ilerledikçe kadınların menopoza girmeleri, ilk doğumlarını 30 yaşından sonra yapmaları veya hiç doğum yapmamaları gibi etkenlerde, kanser olmalarında etkin rol oynar. Aileden gelen genetik etkenlerde tüm kanser türlerinde belirleyici olmuştur ve genetik yatkınlıkları da etkili olmuştur. Meme kanserinden korunmak isteyen kadınların, bu risk (genetik etmenler, doğum yapıp veya yapmamaları) gibi etmenlere dikkat etmesinde fayda olacaktır.

Erken Tanının Önemi Büyüktür

Kadınlar için meme kanserinin nasıl tespit edileceği hakkında, uzman doktorlara düzenli muayeneleri kaçınılmazdır. Kadınların evde kendilerinin de bu tespitlerinde fayda olacaktır, meme üzerinde elleriyle yoklamalar yapabilirler ve bir yumruya rastlarlarsa, hemen bir uzman bir doktora başvurmalarında fayda olacaktır. Ağrılı bir memede, kanser başlangıcına işaret edebilir. Tüm yazılanlar çerçevesinde son cümle, meme içinde bir kitleye rastlanırsa, gecikmeden bir hekime gidilmesinde fayda olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü