Korona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Dünyaya Etkisi?

featured
covid-19, covid19, corona, korona, yeni virüs,virüs, 2020 virüs, korona virüs belirtileri, virüs belirtileri, corona belirtileri, korona belirtileri, sağlık, korona nasıl bulaşır, corona nasıl bulaşır, nasıl bulaşır

Korona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Dünyaya Etkisi?

COVID-19 olarak bilinen Korona virüsü şuan dünyamızın her yerini etkisi altına almış üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen bir viral hücre türüdür.Korona virüsü genellikle hayvanlarda ortaya çıkarken bazı durumlarda hayvanlardan insanlarada geçebilir.

Korona virüsü temas veya solunum yoluyla da bulaşabilen bir virüs türüdür.Yakın temas,öksürük,aksırık,tokalaşma,hasta insanlarla kalabalık ortamda bulunma bunun gibi etkenler virüsün bulaşma hızını önemli ölçüde arttırır.

Korona Virüsü Belirtileri

  • Yüksek Ateş
  • Kuru Öksürük
  • Boğaz Ağrısı
  • Nefes Darlığı
  • İştahsızlık
  • Yorgunluk

Korona virüsü diğer hastalıklar gibi insan vücudunda belli bir süre bulunduktan sonra etkilerini göstermeye başlıyor. Bu döneme Kuluçka dönemi diyoruz. Bu dönem ise kişiden kişiye değişmektedir fakat ortalama olarak 7-14 gün sürmektedir. Kişi kendisinin kuluçka döneminde olup olmadığını maalesef  anlayamaz.  Bu yüzden 7-14 gün boyunca elinizden geldiğinizce evinizden çıkmamaya kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen gösterip, sık sık elinizi yıkayıp etrafınızı dezenfekte etmeyi unutmayınız.

Korona virüsü sadece insanları hasta etmekle kalmayıp düşük oranda ölüm olsa bile dünyamız üzerine büyük bir etki oluşturmaktadır.Günümüz dünyasının en büyük devletlerinden biri olan Çin’in sadece bir hastalık virüsüyle ekonomik olarak son yüzyılın en büyük çöküşünü yaşayacağını kim bilebilirdi, kim tahmin edebilirdi.Bildiğiniz üzere dünyada ki her şey insan üzerine konumlanmıştır.Bundan dolayı da insan nereye giderse virüsü de yanında götürmüş olur. Şuan Türkiye’de ki virüs kaynağının Çin, ABD ve Ortadoğu kaynaklı olduğunu hepimiz biliyoruz virüs hasta eder insan bulaştırır.Çin Cumhuriyetinin yaşadığı psikolojik ve ekonomik çöküşü yaşamamak için evlerimizde kalıp elimizden geldiğince kendimizi ve çevremizi temiz tutmaya devlet görevlilerimizin dediklerini uygulamaya davet ediyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.