Kolajenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

featured

Kolajenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İnsan bedeninde esneklik ve canlılık sağlayan proteine kolajen adı verilir. Peki ayrıntılarıyla kolajenin sağlığa faydaları nelerdir? Uzman Diyetisyen Ayşenur Fişek, Almanya’daki Kiel Üniversitesi, Freiburg Üniversitesi ve Penn Eyalet Üniversitesi’nde kolajenin sağlığa olan faydalarını araştırmışlar ve bizde sizlere sunmak isteriz.

Yaş ilerledikçe kas kütlesini korumak daha da önem kazanıyor. Kas kaybetmek, osteoporoz, aşırı kilo, artan kolesterol, bozulmuş kalp damar sağlığı ve diğer tetikleyici problemler gibi eklem sorunlarına neden olur. Aktif bir yaşam ve düzenli egzersiz ile aktif kolajen desteği almak kas kütlenizi korumanıza yardımcı olacaktır. Direnç egzersizleri ve C vitamini ile desteklenmiş kolajen ayrıca kas kütlenizi artırmanıza yardımcı olur.

12 haftalık çalışma sürecinde 30-60 yaş arası, sağlıklı, ortalama olarak aktif olan 114 erkeğe, günde 15 gr dozunda kolajen takviye edilmiş ve sonuçlar plasebo grubu ile kıyaslanmıştır. Kolajen peptit tedavisi istatiksel olarak fark edilir yağ azalması sağlarken, kolajen peptit alımından sonra kas gücü ve bel çevresi bakımından iyileşme fark edilmiştir.

Eklemleri Korumak

Penn Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, 147 öğrenciden oluşan bir gruba 24 hafta boyunca kolajen ve bir diğer gruba da 24 hafta boyunca bir plasebo verildi. Kolajen alan öğrencilerin ortak semptomlarında kontrol grubuna göre anlamlı bir iyileşme gözlendi. Bu etkiler özellikle mekanik stresin neden olduğu eklem problemleri olan öğrencilerde belirgindir. Aynı bulgular, Almanya’daki aktif sporcular üzerinde yapılan gözlem çalışmasından elde edildi.

Yaşlıların Sağlık Dostu

Kolajen desteği yaşlılarda da olumlu sonuçlar veriyor. Yapılan çift kör plasebo kontrollü çalışmada, yaşlılığa bağlı kas kaybı olan 65 yaş ve üstündeki 60 erkeğe günde 15 gr. kolajen verilmiştir. Araştırma sonunda kolajenin yaşlılarda dayanıklılığı artırdığı ortaya çıkmıştır.

Uzman Diyetisyen Ayşenur Fişek

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü