Kendinizi Halsiz ve Yorgun Hissetmenizin 10 Sebebi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendinizi Halsiz ve Yorgun Hissetmenizin 10 Sebebi

Kendinizi, sürekli halsiz ve yorgun mu hissediyorsunuz? Gözde görünen bir rahatsızlığınız olmadığını fakat gene de kendinizi hep yorgun hissediyorsanız bunun altında yatan ya bir rahatsızlık vardır yada yaşam tarzınızda değiştirmeniz gereken alışkanlıklar.

1- Düşük Kalitede ve Yetersiz Uyku

En son ne zaman kaliteli uyudunuz? Hepimiz yetişkinlerin günde 7-9 saat uyuması gerektiğini biliyoruz. Çok fazla uyku, uyumak kadar yorgun hissetmenize neden olabilir. Uyku saatlerinizi izleyin ve vücudunuza ihtiyacınız olanı verin.

2- Stres ve Depresyon

Eğer isteksiz, mutsuz, endişeli, yorgunsanız odaklanmakta zorlanıyorsunuz.

3- Tiroid Rahatsızlıkları

Endokrin hastalıkları sizi yorgun hissettirebilir. Bu hastalıkların belirtileri sürekli uyuşukluk, onlardan kurtulmakta zorluk çeken, iş yapmak istemeyen bir şekilde ortaya çıkabilir.

4- Uyku Apnesi

Uyku apnesi, her zaman yorgun hissetmenin ana nedenlerinden biridir. Uykuda nefes alma olarak tanımlanan uyku apnesi, uykuya zayıflama neden olur. Bu, kişinin sürekli yorgun hissetmesine neden olur.

5- Kansızlık

Yorgunluk ve yorgunluk en sık görülen kansızlık vakalarından biridir kansızlıktır. Sürekli yoruluyorsanız, hemen bir kan testi yaptırmalı ve değerlerinize bakmalısınız. Gerekli tedavi uygulanıp kansızlık giderildikten sonra daha enerjik hissedeceksiniz.

6- Sağlıksız Beslenme ve Beslenme Bozukluğu

Sürekli yorgunluktan şikayet ediyorsanız, diyetinize göz atmaya değer. Dengeli bir diyete başlamalı, listenize sebze ve meyveler eklemeli, kahvaltıyı görmezden gelmeli ve öğün atlamalısınız.

7- Aşırı Kafein Tüketimi

Aşırı kahve, çay ve kafein tüketen şeyler tüketiyor. Gün boyunca tükettiğiniz çay ve kahve miktarını azaltmaya çalışın. Kendini daha iyi hissediyorsan, sorunun nedenini buldun.

8- Yetersiz Su Tüketimi

Günde ne kadar su tüketiyorsunuz? Yeterince su içmemek sadece yorgunluğa değil aynı zamanda baş ve eklem ağrısına da neden olabilir. Günde en az 8 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

9- Yetersiz D Vitamini

Özellikle kışın güneş ışığına maruz kalamayız. Bu vücudumuzda D vitamini eksikliğine neden olabilir. D vitamini eksikliği, özellikle yorgunluk ve halsizlik olmak üzere birçok soruna neden olabilir. Bir uzmana görün ve gerekli tedaviyi başlatın.

10- Dağınık Ev veya Ortam

Eviniz ya da ofisiniz düzensiz ve dağınık mı? Araştırmalar, genellikle dağınık ortamlarda, beyinde zaman geçirdiğini ortaya koydu. Bu, kişinin sürekli halsiz hissetmesine neden olabilir.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü