Kasıktaki Şiddetli Ağrılar Tehlikeli Olabilir!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasıktaki Şiddetli Ağrılar Tehlikeli Olabilir!

Kadınların gizli hastalığı olarak adlandırılan Pelvik Konjesyon Sendromu’nun (PKS) eğer tedavi edilmezse, giderek artış gösteren ağrılar kalıcı hale dönüşebilir Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, açıklıyor.

Pelvik Tıkanma Sendromu (PKS) hastaların fizik muayene bulgularında görünmez. Kendisini bir takım belirtilerle hissettiren PKS, çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırılabilir. Alt karın ağrısında ağrı veya dolgunluk olabilir. Bazı hastalarda, kasık, genital bölge, iç uyluk ve kalça gibi normalde görülmeyen bölgelerde varisleşmiş damarlarla dikkat çekicidir.

AĞRI KESİCİLERLE DENGELEYEBİLİRSİNİZ

Tedavi için bir dizi ilaç vardır. Hormon dengesini dengeleyebilen bazı ilaçlar, hastalığın ilerlemesini azaltabilir ve hatta ilerlemeyi durdurabilir. Bununla birlikte, pelvik ağrıyı geçmek için çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir.

Cerrahi tedavi özellikle eski dönemde kullanılan bir tedavi yöntemiydi. Pelvik toplardamar ların problemli genişlemesi ile açık ameliyat ile bağlanması komplikasyon olasılığı yüksek ve ciddi bir ameliyat olduğu için günümüzde neredeyse hiç başvurulmamaktadır.

HER SEZON YAPILABİLİR

Girişimsel teknikler ve problemli pelvik toplardamarların kapanması en sık kullanılan tedavi çözümleridir. Kasık veya boyun toplardamarından ameliyatsız yapılan bu işlemlerde pelvik bölgede yer alan genişlemiş, yapısal olarak bozulmuş toplardamarlar tespit edilir. Sorunlu olan bu damarlar önce bir büzüştürücü bir ilaç verilir ve daha sonra özel tıkaçlar yerleştirilir. Bu yapılan işlemin teknik başarısı % 99’dur ve tekrar oranı % 5’in altındadır. İşlemler yılın her mevsiminde yapılabilir. Prosedürün zamanlaması adet dönemi ile ilgili değildir. İşlemden sonra doğurganlık ve adet düzeninde bir değişiklik doğmaz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü