Hamile Kalamamanızın Sebebi DNA Hasarı Olabilir

featured

Hamile Kalamamanızın Sebebi DNA Hasarı Olabilir

Son yıllarda özellikle çevresel faktörler ve anne olma yaşındaki artış, bebek sahibi olmayı zorlaştırıyor. Öte yandan kısırlık sayısında da ciddi bir artış gözleniyor. Özellikle erkek nedenli kısırlığa bakıldığında, sayı ve hareket bozuklukları başı çekiyor. Genetiği bozuk spermler hem gebelik oluşmasına engel oluyor hem de düşüklere neden olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

SPERM GENETİĞİ BAYAN YUMURTASI KADAR ÖNEMLİDİR

Yakın zamana kadar, erkek kısırlığı muayenesi sadece sperm sayısı ve motilite olarak kabul edildi. Son zamanlarda, spermin DNA’sına verilen hasarı ortaya çıkaran teknikler ortaya çıkmıştır. DNA’larındaki hasarı belirlemek için özel boyama işareti tekniğine sahip belirli bir sayıda sperm hücresi belirlenebilir. Genel olarak, sayı ve hareket bozukluğu olan hastalarda genetik hasar tespit edilebilir ve spermin DNA’ları normal değerlere yakın insanlarda bozulabilir.

SİGARA ETKİSİ

Birçok sebepten dolayı sperm genetiğine zarar verebilir. Onların arasında; Sigara, özellikle testis damarlarında damarlarda şişme, önceki operasyonlar, uzun süreli uyuşturucu kullanımı, çocukluk çağı hastalıkları, kabakulak öyküsü, radyasyon veya radyasyona bağlı radyasyon başlıca nedenler olarak düşünülebilir. Tarihinde hiçbir şey olmayan ancak sperm genetik hasarı fazla birçok erkek de var.

DÜŞÜK YAPABİLİRSİNİZ!

Normal bir hamilelik için, sperm ve yumurta tüpte başarılı bir şekilde döllemelidir. Bunun için, sağlıklı yapının baş kısmındaki spermin genetik yapısı, yani kırık içermemelidir. Genetik olarak kusurlu sperm yumurtayı iyi dölleyemez ve hatta embriyoların döllenmesi sağlıksız olabilir ve düşükler görülebilir. Kısaca, sperm sayımı ve hareket normal olup çocuk sahibi olamama, tekrarlayan hamilelik kaybı ve tüp bebek tedavisi sonunda kötü embriyo kalitesi izlenmesi gibi birtakım önemli ve olumsuz sonuçlar doğuruyor

TEDAVİSİ VAR MI?

Maalesef spermin genetik yapısını düzeltecek ilaç yoktur. Bir dizi temel önlem alınmalıdır. Uygun diyet, sigara bırakma ve uygun beslenme en temel görevlerdir. Sonuçların en az 2-3 ay sonra elde edilememesi halinde, antioksidanlar denilen faydalardan yararlanabilir. Özellikle tüberküloz tedavisi gören kişiler için başka bir yöntem önerilmektedir.  Bu yöntemde testislerden iğne ile sperm elde ediliyor. Amaç, testis dokusundan genetik olarak bozulmamış sperm elde etmektir. Antioksidanlar ile, 2-3 aylık takviye veya testislerden iğnelerin kullanımı sperm tedavisinde yararlı olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü