Karatay Diyeti Nedir?

featured

Karatay Diyeti Nedir?

Karatay diyeti, en etkili zayıflama yöntemlerinden biri olmakla beraber bu diyet programı düzenli olarak yapılmalıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için doğru yapılan Karatay diyeti oldukça başarılı bir yöntemdir.

Genel olarak insanlar zayıflamak için diyet yaparken sağlığından da ödün vermektedir. Birçok diyet şekli de kişilerin zayıflarken sağlının bozulmasını tetiklemektedir. Bütün diyet programları istenilen forma ulaştırmayı hedeflese de bu diyetler çokça yan etki göstermektedir.

En Etkili Zayıflama Diyetlerinden Biri

Karatay Diyeti Nedir? Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay diyeti, Prof. Dr. Canan Karatay’ın yazmış olduğu bir diyet şeklidir. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu diyet, birçok kişi tarafından denenip başarılı sonuçlar elde etmiştir. Canan Karatay, bu diyet programını, kilo verirken sağlığın bozulmamasını hedefleyerek oluşturmuştur. Karatay diyeti, kilo vermenin yanı sıra sağlığın korunmasını hedeflemektedir.

Şeker ve Beyaz Ekmek ile Vedalaşın

Prof. Dr. Canan Karatay için en önemli şey yağ yakımı olduğu gibi bu diyet sayesinde hormonal sağlığın da düzende olacağını vurgulamaktadır. Karatay diyetinde en önemli noktalardan biri yemek yenilen saattir. Yemek saatlerine dikkat edilerek aç kalma oranı düşer ve sağlıklı zayıflama gerçekleşir. Bu diyette şeker yok denilecek kadar az tüketiliyor, ekmek ise neredeyse yok. Karatay’a göre şeker ve ekmek en zehirli gıdalardan.

Kahvaltı Doyurucu Olmalı

Karatay Diyeti Nedir? Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?
Karatay Diyeti Nedir? Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay diyetinde günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Kahvaltıda Karatay’a göre karbonhidrat miktarı bol alınmalı ve sağlıklı yağlar barındıran besinler tüketilmelidir. Sağlıklı yağlardaki amaçlardan biri de Karatay’a göre karaciğer yağlanmasını önlemektir. Karatay diyetinde ara öğünler zorunlu olmamakla birlikte ara öğünün yapılmasıyla birlikte kan şekeri dengelenip aşırı açlığın olmaması hedeflenmektedir. Ayrıca ara öğünlerde sağlıklı yağlar barındıran ceviz, fındık gibi besinler yer almaktadır. Karatay diyetinde sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Karatay diyet programına göre bol su tüketimi bulunmaktadır.

Akşam Yemeği ise Bol Proteinli Olmalı

Karatay Diyeti Nedir? Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?
Karatay Diyeti Nedir? Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Akşam yemeklerinde ise et, balık gibi çokça protein barındıran besinler tüketilmelidir. Akşam yemeklerinin yanında bolca yeşillik tüketilmelidir. Yemeklerin yanında tüketilecek salatanın baharatının dahi organik olması da önemlidir. Karatay diyetine göre akşam saat 19.00’dan sonra hiçbir şey tüketilmemelidir ve günde özellikle de akşam yemeklerinden sonra yarım saat ya da bir saat yürüyüş yapılmalıdır. Karatay diyetinin yanında spor da ihmal edilmeyerek vücudun daha zinde kalması sağlanmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü