Kaktüs Nasıl Yetiştirilir?

featured

Kaktüs Nasıl Yetiştirilir?

Kaktüs, uzun ömürlü, hızlı çoğalan ve binlerce çeşidi olan bir familyadır. Farklı boyutlarda ve şekillerde olan kaktüsler, dikenleri ile var olan, bakımı ve yetiştirmesi de oldukça kolay olan bir bitkidir. Peki kaktüs nasıl yetiştirilir? Evde kaktüs yetiştirirken nelere dikkat edilmeli? Kaktüs bakımı…

Kaktüs bakımında dikkat edilmesi gereken ilk şey, kaktüs ortamını doğal ortamına en yakın şekilde planlamaktır. Gün ışığı, oda sıcaklığı, toprak ve sulama koşulları çok önemlidir. İşte kaktüs bakımında diğer dikkat edilmesi gerekenler de şöyledir..

Kaktüs Nerede Durmalı?

Kaktüslerin bol güneş ışığına ihtiyacı var. Kaktüslerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için güneşli bölgeler de uzun tutulmalıdır. Bu nedenle, kaktüsünüzü evinizin güney tarafındaki en güneş alanına yerleştirmelisiniz. Güneş alan bölgeler, kaktüsler için ideal bir yerdir. Pencereye mümkün olduğunca yakın koyabilirsiniz.

Kaktüs Sulama Sıklığı Nasıl Olmalı? 

Kaktüsler genellikle çok sulamadan ölen bitkilerdir. Kaktüsler fazla suyu sevmezler, çürümeye neden olurlar. Suya ihtiyaç duydukları zaman, büyümek istedikleri Mart ve Ağustos ayları arasındadır. Bu aylar boyunca kaktüsünüzü sulayabilirsiniz, ancak sulama yaparken hava güneşli ve ılık olmalıdır. Kışın kaktüslerinizi sulamazsanız da olur, çünkü kışın suya ihtiyaç duymazlar.

Kaktüsün Toprağı Nasıl Olmalı?

Kaktüs bitkisinin toprağı sudan geçmeli ve kireçli olmamalıdır. En yüksek verim, çöllerde olduğu gibi kalın kum ve toprak karışımından elde edilir.

Kaktüse Gübre Faydalı Mıdır?

Kaktüslere asla hayvan pisliği vermemelisin. Bunun yerine, “çiçek çoşturan” veya “çiçek açtıran” vitaminler olarak bilinen gübrelerden verebilirsiniz. Gübre verebilmek için ilkbaharı tercih etmeli, kış aylarında gübre vermemelisiniz. Çünkü kaktüs kışın bir molaya girerek dinlenmeye girer ve gübre kullanamaz. Kullanılmayan aşırı gübre de kaktüse zarar verir.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

En sık sorulan sorulardan birisi de budur, kaktüs nasıl çoğaltılır? Kaktüslerin çoğalması çok basittir, ancak dikkatli olması gerekir. Çoğaltma işlemini gerçekleştirirken, onu kökten ayırmanız ve diğer kaba aktarmanız gerekir. Kaktüs çoğaltma işleminizi yaz aylarında yapmanız gerekir.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü