Kakao Kalp Sağlığını Koruyor

featured

Kakao Kalp Sağlığını Koruyor

Hastalıkların başlıca neden olan faktörlerin arasında yanlış beslenmenin geçtiğinin altını çizen Beslenme ve Diyet uzmanı Fatmagül Yılmaz Öztürk, rafine şeker tüketilmemesi gerektiğini vurguladı, “Kakao kalbi koruyan bir içeriğe sahiptir. Tüketim esnasında şeker de olduğu için çikolata yerken kakao içeriği yüksek olan formları tercih etmek kalbi korur” dedi. Kalp hastalıkları her geçen gün artmaktadır. Kalp sağlığını korumak için bazı önerilerimiz var.

Omega 3 için balık yiyin

Haftada 2-3 kez omega-3 alımı için ideal olan balık tüketimine dikkat etmek. Somon, sardalye, alabalık, palamut, ton balığı balığı omega-3 içeriği yüksektir. Izgara, pişmiş veya buharda pişmiş yiyecekler sağlıklıdır.

Tüm buğday ürünleri, kalp damar sağlığın korunmasına ve kuru baklagillerin lif- posa alımına katkıda bulunur. Yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya fasulyesi, kuru börülce haftada 2-3 kez tüketilmesi sağlıklıdır. Günde 3-4 porsiyon sebze ve günde 2-3 porsiyon meyve tüketmek, beslenme dengesini sağlamak, lif alımını destekleyerek kalp damar sağlığına katkıda bulunmak ve tokluğun uzamasına katkıda bulunarak kilo kontrolünü desteklemek önemlidir.

Tuzsuz yiyecekleri tercih edin

Sert kabuklu yemişlerin haftada 5 kez kavurulmamış ve tuzlanmamış olanlarını tercih edin. 25-30 gr düzeyinde ceviz, fındık veya badem tüketin. Bu sayede kandaki kötü huylu kolesterolün (LDL kolesterol) düşmesine katkıları olur. Aşırı ve kontrolsüz tüketim kilo riskine sebep olacaktır. Aşırı ve kontrolsüz tüketim kilo riskine neden olur. Kilo sorunlarınız varsa diyetisyen önerilerinize dikkat edin. Ağırlıklı zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısır özü, fındık yağı, avokado yağı, yağ gibi yağlar tercih edilmeden kullanılmalıdır. Tuzlu salamuradan uzak durun. Yemek pişirirken eklediğiniz tuz dışında başka tuz eklemeyin. Hazır soslar, turşular, cipsler vb. yiyecekleri tüketmeyin. Paketlenmiş hazır gıdalardaki sodyum içeriğine dikkat edin.

Süt ve süt ürünleri günde 2 porsiyon tüketilebilir

Vücudun kolesterol gereksinimi karşılamak ve kontrolsüz kolesterol üretimine katkıda bulunmamak için, et, tavuk ve hindiyi günde 2-3 porsiyon tüketmek, görünürdeki yağlara dikkat etmek, fazla yağda kızartma ve kavurma işlemlerine dahil tutmamak gerekir.

Yiyecek ve içeceklerin yağ içeriği yüksek olanlar tercih edilmemelidir. Rafine şeker tüketmeyin. Reçel, bal, gibi yiyecekler fazla kilosu olmayanlar için az miktarda tükettiklerinde kalp hastaları için sağlıklıdır. Kakao kalbi koruyan bir içeriğe sahiptir. Şeker tüketimi sırasında, çikolata yerken, yüksek kakao içeriğini tercih edin.

Beslenme ve Diyet uzmanı Fatmagül Yılmaz Öztürk

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü