Burun Estetiğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

featured

Burun Estetiğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Burun estetiği ülkemizde çok sık başvuruluyor. Burun estetiğine talep fazla olduğundan hakkında çok konuşuluyor. Ancak burun estetiği ile ilgili her söylenen doğru değildir. Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiğiyle (rinoplasti) ilgili doğru bilinen 5 yanlışı anlattı.

Bilinen: Burun estetiği ile istediğiniz burnu elde edebilirsiniz.

Burun yüzün ortasında olduğundan, neredeyse herkesin hayali, burun ameliyatı ile bütün görünüşü düzeltmek için asil bir buruna sahip olmaktır.

Doğrusu: Kemik yapısının ve burun içindeki yumuşak dokuların yapısı ile yakından ilgili bazı sınırlamalar vardır. Her insanın burun yapısı farklıdır. Bu yüzden rinoplasti, plastik cerrahla konsültasyondan sonra bir seçenek olarak düşünülmelidir.

Bilinen: Rinoplasti son derece acı verici bir operasyondur.

Çoğu kişi, burun ameliyatı geçirirken ciddi bir acı ve ağrı yaşayacaklarından korkar.

Doğrusu: Bu efsane tamamen gerçek dışı. Plastik cerrahlar ameliyat sırasında genel anestezi yaparlar. Böylece hasta ağrı ve rahatsızlık hissetmez. Burun şeklinin düzeltilmesi, plastik cerrahların özel bilgileri ve sanatsal bakış açılarına bağlıdır. Bu nedenle, sadece deneyimli plastik cerrahlara danışmalısınız. İyileşmenin ilk günlerinde, rahatsız edici duygular anestezik ilaçlar ve uygun tıbbi bakım ile kolayca ortadan kaldırılabilir.

Bilinen: Burun ameliyatından sonra iz kalmaz.

Çoğu kişi, burun ameliyatından sonra yara izleri olmayacağını düşünür.

Doğrusu: Bu yüzde 100 doğru değil. Ameliyat sonrası ilk günlerde cerrahi girişim dikkat çekicidir. Burun estetiği ameliyatı açık yapılırsa, kesi izi kalacaktır. Ancak birkaç ay sonra, dikkat çekmek için çok düşük olacaktır. Ameliyat işinde ehli bir cerrah tarafından yapılırsa, hastanın kendisi bir yıl sonra izini bile bulamayabilir.

Bilinen: Burnunuz ameliyattan sonra burun yapay görünür.

Burun ameliyatı, hastaların görünümüne özen gösteren plastik bir cerrah tarafından yapılırsa, yeni burun kesinlikle doğal görünecektir. Burnunuzdaki estetik kusurlar giderildiğinde, burnunuz size daha çekici gelmeye başlayacak.

Doğrusu: Operasyonun stajyerler veya uzman olmayan cerrahlar tarafından yapılması durumunda durumlar değişebilir. Hatta burnunuz doğal olmayan bir şekle, yüzünde, burnun arkasında, burnun ucunda sarkma ve geniş burun deliklerine neden olabilir. Bu nedenle, her bakımdan uzman bir cerrahla çalışmalısınız. Ameliyata girecek olan cerrahı iyice araştırmalısınız.

Bilinen: Plastik cerrahi sonrası burnunuz hassaslaşır ve özel bakım gerektirir.

Bu, insanları akla getiren en yaygın yanlış anlamadır. Bu nedenle, bazı insanlar plastik cerrahi fikrinden vazgeçerler.

Doğrusu:  Burun ameliyat sonrası dönemde tüm dış etkilere karşı hassas olacaktır. Ancak, burnun dayanıklılığı ile ilgili herhangi bir probleminiz olmayacak. Bazı uzmanlar, ameliyatla bağlantılı olarak burun şeklindeki değişimin, burnu daha da güçlendirdiğine inanmaktadır.

Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü