Kahvaltının Önemi

featured

Kahvaltının Önemi

kimileri gözlerini mutfakta açarken kimileri ise kahvaltıdan kaçar. Oysa kahvaltının önemi insan vücudunda çok büyük ve faydalı etkilere sahip. İşte kahvaltının önemini açıklayan 5 neden!

1- Metabolizmaya yakıt sağlar

Sabah uyandığımızda, güne sindirim sistemimizin en az 8-10 saat açlık ve sakinlik ile başlıyoruz. Aslında, bu noktada yapmamız gereken ilk şey sindirimimizi uyandırmaktır. Metabolizmamızda aktif olmak sadece sağlıklı bir sindirim sistemi ile mümkündür. Bunu yeterli protein ve dengeli karbonhidrat sağlayan bir menü ile yapabiliriz. Çalışmalar, insanların kahvaltı menüsünde yeterli protein içermediğini ortaya çıkardı.

Bol bir protein kahvaltısı için bazı öneriler:

  • Yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek ve taze mevsim yeşillikleri
  • Şeker ve yoğurt / süt ve taze mevsim meyveleri ile yulaf ezmesi kase
  • Hindi füme ve peynirli tam tahıllı tost
  • Omlet / menemenli yumurtalar
  • Avokado ve poşe yumurtası gibi seçenekleri sağlıklı yağ grubundan değerlendirebilir ve pratik görünen simitlerden uzak durabilirsiniz.

2- Formunuzu korumaya yardımcı olur

Araştırmalar göstermektedir ki, sabahları, besleyici bir kahvaltı yiyenler, öğle ve akşam yemeklerinde daha az kalori almakta ve gün boyunca daha fazla iştah kontrolü sağlamaktadır.

3- Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur

Diyabet hastalarında en tehlikeli durumlardan biri olan hipoglisemiyi önlemek, gün içinde kan şekeri dalgalanmalarını önlemek ve güne tazelik ile başlamak da kahvaltının önemini gösteriyor! Diyabetsiz bir kişide kan şekeri dalgalanmalarını önlemeye ve insülin direnci ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olan bu yemeğin içeriği, Amerikan Diyabet Derneği’ne göre 7-10 gram lif ve maksimum 400-500 kalori içermelidir.

4- Kalp sağlığını korur

2017’de yayınlanan American Journal of Cardiology dergisinin yaptığı bir çalışmada, kahvaltıyı atlayanların daha fazla ateroskleroz riski taşıdığını gösterdi. Bu, damar duvarlarındaki yağ plakalarının birikmesinden kaynaklanan daralma ve sertleşmedir. Dolaşımı ciddi şekilde etkileyen bu durumu önlemek için gününüze başlamak ve her gün fiziksel aktivitenizi tamamlamak için sağlıklı ve besleyici bir kahvaltı gereklidir.

5- İş / okul başarısını artırır

Kahvaltı daha uygun hale geldiğinden, işe / okula kolay odaklanma sağlar. Günün erken saatlerinde başlayan bir sindirim sistemi ile daha aktif bir dolaşım ve daha fazla hareket mümkündür! Bu sayede çalışmak daha kolay olacak, dersler, günler ve günler çok daha az stresli olacak ve bu da başarıda bir artışa yol açacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.