Aloe Vera Faydaları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aloe Vera Faydaları Hakkında Ayrıntılı Araştırma

Aloe vera; yapraklarinda suyu depolayan kalın, kısa gövdeli bir bitkidir. Kozmetik, ilaç ve gida endüstrisinde yaygin olarak kullanılmaktadır ve dünya çapinda 13 milyar dolarlık tahmini bir piyasa değerine sahiptir.

ALOE VERANIN FAYDALARI

Sağlıklı bitki bileşikleri içerir

Aloe vera yaklaşik 12-19 inç (30-50cm) uzunluğunda, kalın, sivri ve etli yeşil yaprakları ile bilinmektedir. Her yaprak, yaprakları saklayan suyu depolayan yumuşak bir doku ile doludur. Bu ince ve suyla doldurulmuş doku, aloe vera ürünleri ile ilişkilendirdiğimiz jeľdir. Jel; vitaminler, mineraller, amino asitler ve antioksidanlar gibi bitkideki biyoaktif bileşiklerin çoğunu içerir.

Antioksidan ve antibakterivel özellik gösterir

Antioksidanlar sağlık için önemlidir. Aloe veradaki jel, polifenoller olarak bilinen geniş bir madde ailesine ait güçlü antioksidanlar içerir. Bu polifenoller, aloe verada bulunan diğer birçok bileşenle birlikte insanda enfeksiyona neden olabilecek bazı bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir. Aloe vera jeli, aynı zamanda antienflamatuar ve antibakteriyel özelliği nedeniyle diş macununda da kullanılır.

Yanıkların iyileşmesini hızlandırır

Aloe vera yaygın olarak topikal bir ilac olarak kullanılır, oral kullanım yerine cilde sürülür. Özellikle yanıkların tedavisinde uzun süredir kullanıldığı bilinmektedir. Çalışmalar birinci ve ikinci derece yanıklar icin aloe veranin etkili bir topikal tedavi aracı olduğunu düşündürmektedir. Yapılan deneysel çalışmalar, aloe veranin yanıkların iyileşme süresini geleneksel ilaçlara kıyasla yaklaşık dokuz gün azaltabildiğini ortaya koymuştur. Aloe veranin diğer yara türleri için bir iyileştirme araç olarak kullanılabileceğine dair kanıtlar yetersizdir. iyileşmesini hızlandırır

Dis plağını azaltır

Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları silk karsılaşılan sağlık problemlerindendir. Bu rahatsızlıkları önlemenin en iyi yolu (bakteriyel biyofilmler) oluşumunu azaltmaktır. 300 sağlıklı insan üzerinde ağız çalkalamaya yönelik yapılan bir çalışmada %100 saf aloe vera suyu, standart gargara karşılaştırıldılar. Aloe veranin dört günlük kullanımın ardından gargara çözeltisi kadar etkili olduğu tespit edilmiştir. Bir başka çalışmada aloe vera 15 ila 30 günlük bir sure boyunca kullanıldığında benzer yararları bulunmuştur. Aloe vera ağızdaki bu etkisini ağız florasında yer alan Streptococcus Mutans ve Candida Albicans öldürerek yapar.

Kanser yaralarındaki etkisi

Birçok insan hayatında ağız ülseri ya da kanser temelli bir yara ile karşı karsıya gelir. Bu tip yaralanmalar genellikle dudak altında, ağzın içinde oluşurlar ve yaklaşık 7-10 gün süreyle hastayı rahatsız eder. Çalışmalar, aloe vera tedavisinin ağız ülserlerinin iyileşmesini hızlandırabileceğini ikna edici bir şekilde göstermiştir. Tekrarlayan ağız ülseri olan 180 kisi ile yapılan 7 günlük bir çalışmada; bölgeye uygulanan bir aloe vera yamasi ülserler boyutunun azaltmasiında etkili olmustur. Baska bir çalışmada aloe vera jeli sadece ağız ülserlerinin iyileşmesini hızlandırmakla kalmamış aynı zamanda onlarla ilişkili ağrıyı da azaltmıştır.

Kabız yaralarını azaltır

Aloe vera genellikle kabızlığı tedavi etmek için kullanılır. Bu sefer jel değil, faydayı sağlayan latekstir. Lateks, yaprak derisinin hemen altında bulunan yapışkan sarı bir tortudur. Bu etkiden sorumlu anahtar bileşik, iyi kurulmuş laksatif etkileri olan aloin veya barbaloin’dir. Bununla birlikte sık kullanımla ilgili güvenlik sorunları hakkında bazı endişeler dile getirilmiştir. Bu nedenle aloe lateks, ABD’de 2002’den beri reçetesiz satılan bir ilaç olarak mevcut değildir. 2013 yılında yapılan bir denemede aloe veranın huzursuz bağırsak sendromlu (BS) kişilerde karın ağrısı ve şişkinliğin azaltılmasında olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, bu çalışma bir kontrol grubundan yoksundur. Diğer bir deyişle semptomları aloe veranın doğrudan bir sonucu olarak gelişip gelişmediğini belirlemek mümkün değildir. Semptomlar zaman içinde veya plasebo etkisinin bir parçası olarak doğal düzelmiş olabilir. IBS semptomlarını tedavi etmek için aloe veranın kullanımını destekleyen kanıtlar halen mevcut değildir. Aloe veranın IBSli kişiler için sahip olabileceği faydaları belirlemek için daha yüksek kalitede kontrollü çalışmalar gerekli olacaktır. Popüler inanışın aksine aloe vera, huzursuz bağrsak sendromu ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi diğer sindirim bozukluklarına karşı etkili görünmemektedir. Aloe vera, yaprağinın yeşil kısmı kullanılarak bir meyve suyunun içine atılabilir. Bu meyve suyu müshil olarak davranabilir, kabızlık veya ishali tedavi etmek için kullanılabilir.

Cildi iyileştirebilir ve kırışıkları önleyebilir

Topikal aloe vera jelinin cildin yaşlanmasını yavaşlayabileceğine dair bazı ön kanıtlar bulunmaktadır. 45 yaşın üzerindeki 30 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada jelin topikal uygulamasının, kollojen üretimini arttırdığı ve 90 günlük bir dönemde cilt elastikiyetini artırdığı gözlenmiştir. Bir başka çalışmada aloe veranın cildin kızarıklığını azalttığı fakat ayni zamanda cilt hücrelerini dehidrate ettiği bulunmuştur. Aloe veranın sedef hastalığı ve radyasyon dermatiti gibi cilt durumlarını tedavi edebileceğine dair çok az kanıt var. İnsanların bitkinin yapraklardan jel çıkarmaları, nemlendiriciler ve sabunlar gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için bitkiyi kullanmaları ise artık yaygındır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.