Kabızlığa Ne İyi Gelir?

featured

Diyetimize bir göz atarak başlayalım. Ne yediğimiz muhtemelen kabızlığa katkıda bulunan bir numaralı faktördür. Çoğunlukla, Amerikalılar yeterli diyet lifi ve düzenli bağırsak hareketleri için hayati önem taşıyan potasyum, magnezyum ve folik asit gibi diğer önemli besinleri almazlar.

Şimdi kabızlığa neyin iyi geldiğine daha yakından bakalım. Fiber inanılmaz küçük bir maddedir. Dışkılarınızı yumuşak tutmak ve bağırsaklarınızda düzenli olarak hareket etmek için çalışır. En faydalı lif türlerinden bazıları yonca, pisilyum kabuğu ve kuru erik içerir. Bu sebzelerin tümü yüksek miktarda lif içerir, bu da onları bağırsaklarınızı düzenli olarak hareket ettirmek için ideal kılar.

Şimdi, ilk etapta kabızlığın neden olduğuna bir göz atalım. Kabız olduğunuzda, vücudunuz yeterince su veya sıvı ememez. Bu olduğunda, vücudunuz fazla atıklardan kurtulmanın bir yolu olarak depolanmış dışkıyı kullanmak zorunda kalır. Ancak zaman geçtikçe bağırsaklarınız tıkanabilir ve kabızlık meydana gelebilir.

Şimdi kabızlığa ne iyi gelir? Kuru erik, pisilyum kabuğu ve yonca gibi lif bakımından zengin yiyecekler yemek, yiyecekleri sindirim sisteminizden daha verimli bir şekilde geçirmenize yardımcı olur. Bu gıdalardaki çözünmeyen liflerin büyük bir kısmı nedeniyle, çok fazla su veya sıvı emilimi nedeniyle dışkıda sıkışıp kalma olasılığınız daha düşüktür. Bu yiyecekler ayrıca A, C ve B kompleksi vitaminleri de dahil olmak üzere besinlerle doludur.

Ayrıca kabızlığa ne iyi gelir? Her gün bir müshil almak bağırsaklarınızın hareket etmesini sağlar. Ancak bunu yapabilmek için lifinizin olması gerekir. Çoğu müshil, bağırsaklarınızı günde bir kez hareket ettirmek için çalışır. Günde birkaç kez müshil alarak, kolonunuzda daha uzun süre kalması için dışkınızı daha uzun ve daha sert hale getiriyorsunuz.

Bunun dışında kabızlığa ne iyi gelir? Yulaf ve kuru erik gibi bol miktarda çözünür ve çözünmez lif yemek de kabızlığı önlemenize yardımcı olabilir. Lif, çoğunlukla uzun zincirlerden oluştuğu için su taşır ve bağırsakları dışarı iterek yardımcı olur. Ama lifinizin yanında keten tohumlarını da saymayın! Keten tohumu bir tohum olduğu için vücudunuz tarafından sindirilemezler ancak bağırsaklarınızdaki tıkanıklıkları önlemede yardımcı olurlar.

Peki kabızlığa ne iyi gelir? Bol miktarda lif ve diyet lifi yemek, vücudunuzun kabız olmasını önlemenin harika bir yoludur. Ancak gerçek bir kabızlık sorununuz varsa, laksatifler veya keten tohumları birincil rahatlama şekliniz olmamalıdır. Bağırsaklar temiz olmalı ve vücudunuzda dengesizliğe neden olan ve kabızlığa yol açan toksinler ve iyot içermemelidir.

Bağırsaklarınızı tekrar hareket ettirmek için bir kolon temizleme takviyesi deneyin. Kolon temizleyiciler, bağırsaklarınızdan eski atıkları çıkarmak için tasarlanmıştır. Genellikle, kabızlığa iyi gelen bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere, sindirim sisteminizin daha verimli ve etkili çalışmasına yardımcı olan bileşenlerin bir kombinasyonunu içerirler. Temizleyiciler, bağırsaklarınızın sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlamak için çalışır. Ve bağırsaklarınız olması gerektiği gibi hareket ettiğinde, dışkınızın geçmesi daha kolay hale gelir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü