İshal Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Geçer?
İshal Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Geçer?

İshal tanımı yapılırken karşımıza çıkan en sık sonuç mutlaka “ Dışkının normalden sulu olması.” denilir ve bahsi kapatılır. Ancak ishal o kadar masum değildir, hatta ölümlere bile yol açabilir. Dünya sağlık örgütünün ishal tanımlaması ise, günde üç defadan fazla dışkılama ve bu dışkılamanın sıvı ağırlıklı olması şeklindedir. Elbette sayısal olarak oran orantı ilişkisi de kurulur ancak bu veriler genelde çocuklar ve bebekler için kullanılır. İshal her yaştan insanda ortaya çıkabilen bir sorundur. Ancak özellikle 5-9 yaş aralığında aşırı görülür ve 2 yaş ve altında bulunan çocuklar en büyük risk grubundadır. O yaştaki çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şey sıvıdır ve ishal ile birlikte aşırı sıvı kaybı yaşanması sonucu ölümler gerçekleşebilmektedir.

İshal oluşumu ise genelde bakterilerin bağırsak sistemlerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkar. Virüs ve bakterilerin yoğun bir biçimde vücuda girmesi sonucu bağırsaklar hasar görmektedir ve görevini tam olarak yerine getirememektedir. Diğer bir sebep ise, düzensiz beslenmedir. Sıvı ağırlıklı beslenmek veya pek çok besini aynı anda tüketmek de bağırsaklara zarar verir.

İshal Nasıl Geçer?
İshal Nasıl Geçer?

İshal Belirtileri

İshal belirtileri en başta sıvı dışkılama olmak üzere sıralanabilir. Yukarıda da belirtildiği gibi sıvı dışkılamak ve fazla tuvalete çıkmak en baş göstergedir. Diğer belirtiler ise şunlardır:

  • Sürekli susuzluk çekmek.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Bazı durumlarda ateşin yükselmesi.
  • Şiddetli karın ağrısı. Bu karın ağrısı öyle bir hal alır ki, kişi yerinden kalkamayacak düzeye bile gelebilir.

İshal Nasıl Geçer?

İshal tedavisi, yetişkinlerde geleneksel yollar ile çözümlenebilir. Ancak çocuklarda tıbbi tedavi gereklidir çünkü çocuklar gayet hassastır. İshal tedavisine bol su tüketimi ile başlanılabilir. Ancak suyun kaynatılmış olması gerekir. Çocuklar için ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Yetişkinler için de gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak geleneksel yollardan olan ishale karşı patates ve pirinç tüketimi de yetişkinlere derman olabilir. Daha etkili bir geleneksel yol bulmak isteyen kişiler ise pirinç suyu tüketebilir. Bu besinler yüksek lif içerikleri sayesinde ishale karşı birebirdir.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü