Bu Ameliyatlara Yaz Ayları Engel Olmuyor

featured

Bu Ameliyatlara Yaz Ayları Engel Olmuyor

“En sık sorulanlardan biri ise, şu ameliyatı yaz aylarında olabilir miyim? Yaz mevsimi, ameliyat olmama engel olur mu? Soruları çok soruluyor. Bu konu üzerine yanlış bilinen bu bilgilerin doğrusunu açıklamaya gerek duyuyorum. ” Diye belirten Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Sertan Şahin, konu ile ilgili şunları anlattı..

Geniz eti/bademcik ameliyatlarında yaz ayları avantaj sağlar

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) hemen hemen tüm ameliyatları yapan cerrah olarak; Birkaç istisnai durum hariç, neredeyse tüm KBB operasyonlarının uygulanmasında yaz-kış ayrımı olmadığını güvenle söyleyebilirim. Örneğin; KBB’nin en önemli hasta gruplarından biri olan burun eti ve tonsil problemleri olan pediatrik hasta grubunu düşünün. Bu çocukların ameliyattan sonra istedikleri kadar dondurma, soğuk su ve soğuk ayran tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Bir yaz ameliyatı; her ikisi de hastaların geride kalmasını önleyecektir ve eğer çalışan ebeveynleri varsa, çalışma yaşamlarına müdahale etmeyecekler ve ameliyattan sonra bu hastalara önerdiğimiz bu soğuk beslenme diyetine adaptasyonlarını kolaylaştıracaklardır.

Burun için deniz suyu yararlı 

Bir diğer önemli operasyon burun tıkanıklığı ve horlamaya bağlı burun deviasyon ameliyatıdır. Yanlış bilinenlerin aksine; Yaz döneminde yapılan bir ameliyat burun kanaması riskini arttırmaz. Ek olarak, ameliyat sonrası tamponları çıkardıktan sonra hastalarımızı tavsiye ediyoruz; Burnun kabuklanmaması için deniz suyuyla yıkanması gibi uygulamalar, herhangi bir ilaç kullanmadan, olası bir deniz tatili ile kendiliğinden yapılacaktır.

Bu ameliyatları ertelemeye gerek yok

Kulak, burun eti, sinüzit, baş ve boyun bölgesinde kitle ve benlerin çıkarılması gibi işlemler yaz ve kış arasında bir ayrım yapmaz ve her mevsim ve hava koşullarında benzer riskler altında gerçekleştirilir. Bir kanser vakasının, en kısa zamanda yaz-kış demeden teşhis edildikten sonra ameliyat edilmesi gerekildiğini söylememize hiç gerek yoktur umarım.

Burun ameliyatından sonra güneşten korunma şart

KBB ameliyatları arasında yaz aylarında pratik yapmayı tercih ettiğimiz tek istisna olan durum; estetik burun ameliyatı. Tabii ki bunlar yapılamaz demek değildir. Sadece estetik burun ameliyatından sonra; Hastaların bir süre güneş gözlüğü takmalarını istemiyoruz ve bazı hastalarda, güneş ışığına maruz kalma burunda çillenmeye neden olduğundan, nispeten düşük güneş aktivitesi dönemlerini daha uygun buluyoruz. Bununla birlikte kişi, güneş koruyucu kullanıyorsa ve doğrudan güneş altında vakit geçirmemeye özen gösterirse, bu ameliyatlar yaz aylarında uygulanabilir.

Son olarak hastalarımıza hatırlatmak istiyorum; Yaz aylarında ameliyat olmaktan korkmayın. Yaşam koşullarının yoğun kış havalarında işten, okuldan ve sosyal hayattan uzak durmak suretiyle yapılacak bir ameliyattan daha sakin ve durgun olduğu yaz aylarında uygulamak daha mantıklı olacaktır.

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Dr. Öğr. Üyesi Murat Sertan Şahin

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü