Her gün 4 Badem Yemeye Başla

featured
bademin faydaları

Her gün 4 Badem Yemeye Başla

Her gün 4 badem yemek mükemmel bir fikirdir. Çünkü bademde protein ve vitaminin yanı sıra bolca da lif bulunur. Düzenli badem yemek sizi tip 2 diyabet, kanser ve kalp hastalıklarından koruyacak. Her gün 4 badem yemek bu hastalıkları önlemez ama oluşma riskini önemli ölçüde düşürür. Bademin içeriğinde bulunan yağ, kalbi koruyan mono doymamış türdedir. Fakat unutmamak gerekir ki badem az da olsa kalori içerir. Bu nedenle badem yerken miktarına dikkat edilmesinde de yarar vardır.

Günde sadece 4 badem tüketmenin sağlığınız üzerinde bu kadar mucizevi etki yaratacağına inanmak zor olabilir ama bu doğru… Badem sadece protein ve lif içermez aynı zamanda E vitamini, manganez ve magnezyum da içerir. Ayrıca daha düşük miktarlarda da kalsiyum, riboflavin, bakır, çinko, fosfor , demir de içerir.

Bu yazımızda her gün 4 badem yemenin vücutta ortaya çıkardığı 7 önemli faydadan bahsedeceğiz.

1. Badem Kolesterol Dengesini Sağlar

Badem vücutta iyi kolesterol seviyesini yükseltirken, kötü kolesterol seviyesini de düşürür. Bu vücudunuz için önemlidir. Çünkü kötü kolesterol kalp krizi, felç ve periferik arter hastalığı da dahil olmak üzere önemli sağlık problemlerine yol açar.

Cips veya şeker vb. abur cuburlar yerine, badem tüketmeyi tercih ettiğinizde vücudunuzdaki kötü kolesterolü % 10 oranında düşürebilirsiniz.

Bademin dış kısmındaki zar flavanoid içerir. E vitamini ve flavanoidler arterleri tıkama eğilimde olan plakların oluşumunu ve büyümesini önler.

2. Badem Saçlara Sağlık Verir Parlatır

Badem saçın gereksinim duyduğu vitamin ve minerallerin tamamına yakınını içerir. Bademde saç uzamasını destekleyen magnezyum ve çinko bulunur. E vitamini güçlü bir antioksidandır. Bademde bulunan bu vitamin saç tellerinin kalın ve parlak olmasını sağlar.

Kafa derinize de badem yağı ile masaj yapmak saç tellerini besler, yumuşatır ayrıca kepek oluşumunun da önüne geçer.

Eski Mısırlılardan bu yana badem lüks bir ürün olarak kabul edilir. Badem yağı, saçı ve cildi besleyen bir kozmetik ürünü olarak uzun yıllardır kullanılagelmiştir.

3. Badem Kalp Hastalığı Riskini Düşürür

Bademde bulunan tekli doymamış yağlar kolesterol seviyesini düzenler. Bademin içeriğindeki lifler, E vitamini, Omega 3 yağ asitleri ve bitki sterollerinin hepsi de kalp sağlığına faydalıdır. Badem, arter duvarlarını elastik hale getirir. Badem kan pıhtılaşması ve arter tıkanması olasılığını düşüren mükemmel bir L-arginin kaynağıdır. Bütün bu sağlık verici yararlardan faydalanmak için bademin üzerindeki zarı da yemeye çalışın.

4. Cilde Fayda Sağlar

Erken yaşlanmayı önlemek, hepimiz için hayati öneme sahiptir. Bademde bulunan manganez ve E vitamini bu isteğimizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Manganez, kolajen üretimine yardımcı olur. Kolajen cildi duru ve sıkı tutar. Aynı zamanda cildin elastikiyetini korumasına yardım eder.

E vitamini, güneşten gelen zararlı UV ışınlarının cilde zarar vermesini önler.  E vitamini sayesinde koyu lekeler ve kırışıklar azalır. E vitamini aynı zamanda cilt iltihabını azaltır ve kızarıklıkların giderilmesine  yardımcı olur.

5. Hazmı Kolaylaştırır

Badem zarı, barsaklarda bulunan faydalı bakterilerin üremesine yardım eden, mükemmel bir prebiyotik kaynağıdır. Yapılan son araştırmalar düzenli olarak prebiyotik tüketilmesinin bağışıklık sistemini iyileştirebildiğini gösteriyor. Buna bağlı olarak da kalp hastalıkları, kanser ve romatoid artrit hastalıklarına yakalanma ihtimali azalır.

6. Metabolizmayı Hızlandırır

Badem bolca yağ ve kalori içerir bu doğrudur fakat atıştırmalık olarak tükettiğinizde, kendinizi daha uzun süre tok hissedersiniz.  Bu nedenle ara öğünde badem tüketmek sağlıksız abur cubur isteğini azaltır. Ara öğünde 4 badem yemek gün içinde gereksiz abur cubur yenmesini önler.

Bir araştırmada, günde 4 badem yiyerek diyet programı uygulayanlarda vücut kitle indeksinin %18 oranında düşürdüğünü, aynı diyeti uygulayan fakat badem tüketmeyen grupta ise vücut kitle indeksi % 11 oranında düştüğünü gösteriyor. Bel çevresi, badem yiyen grupta % 14, aynı diyeti badem tüketmeden yapanlarda ise sadece  % 9 oranında azalmıştır.

7. Badem Beyin Aktivitesini Arttırır

Araştırmalar bolca E vitamini tüketmenin beyinde yaşa bağlı fonksiyon bozulmasının yavaşlamasında, kısa dönem hafızanın korunmasında etkili olduğunu gösterir. Aynı zamanda da gün içinde daha dinç kalınmasını sağlar.

Badem magnezyum içerir ve beyindeki sinirlerin birbiri ile iletişimini güçlendirir. Bademde bulunan protein beyin hücrelerini onarır. Böylece bilişsel işlev gelişir.  Beyninizi Alzheimer’dan korumak için badem yemek etkili bir yol olabilir.

Temel olarak 4 badem tüketilmesi önerilse de, günde 23 bademe kadar tüketebilirsiniz. Günde 23 badem yediğinizde, 163 kalori ve 14 gram yağ almış olursunuz.  Günlük öğünlerde alınan kalorilerin yanında çok da önemli bir miktar değildir.

Aklınızda olsun sadece badem değil, badem unu ya da badem sütü de aynı etkiyi sağlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü